Plan hodowlany KOiGP dotyczący coongarów

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Plan hodowlany KOiGP dotyczący coongarów

Post autor: weszynoska »

Plan hodowlany podobno jest ułożony przez władze klubu od marca tego roku , ale nie zatwierdzony przez Główną Komisję Hodowlaną do chwili obecnej :mysl_1:

dyskusja na zlocie jakby się troszkę rozmyła , niczego optymistycznego nie wniosła ani nie zostały ustalone żadne wiążące i konkretne decyzje

jedyne co wiem, to to, że na moje oficjalne pismo z lutego tego roku w sprawie uznania ( wpisania na KW) mojej suki Zadry ani Klub, ani GKH do tej pory nie udzieliła żadnej !! odpowiedzi

to co usłyszałam na zlocie ( oprócz tego, że jechałam się spotkać z przesympatycznymi właścicielami ogarków-przyjechałam też właśnie ze względu na obecność władz klubu i mającą mieć miejsce dyskusję) w sprawie naszych kangurków wiem, że nic nie wiem :niewka:
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
Aszemi
Posty: 6177
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:55
Gadu-Gadu: 4921992
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zlot ogarów

Post autor: Aszemi »

Danusia pisze:Aszemi czytaj poprawnie, a nie wyrywkowo "po najlepszych i najbardziej utytułowanych rodzicach" i wytłumaczę:
-po pierwsze i najważniejsze-"po najlepszych" tj bardzo poprawnych w budowie i bez widocznych wad genetycznych, co w środku nie widzimy????
-po drugie, "najbardziej utytułowanych rodzicach" co powinno pokrywać się z punktem pierwszym.........?????
-po trzecie i tu gorzka prawda, proszę się nie czepiać się, a mówię w kontekście ogólnym, przez lata obserwacji widzę, że ludzie bardzo chętnie kryją psami utytułowanymi, aby lepiej i szybciej znaleźć klientów......???????
Nie czytam wyrywkowo ;) tylko to że powinny sie te dwa punkty pokrywać to jedno a ze sie nie pokrywają niejednokrotnie to drugie.
A jeśli chodzi o niespodzianki to bardziej złożony proces genetyczny i jeśli nie chcesz niespodzianek negatywnych to weź pod uwagę tak ok 4 pokolenia i jeśli wszystkie te psy będą Ci odpowiadały dopiero możesz mieć pewność- tak wiem nierealne.
Obrazek
Obrazek
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
Awatar użytkownika
Aszemi
Posty: 6177
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:55
Gadu-Gadu: 4921992
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zlot ogarów

Post autor: Aszemi »

Paulina to nie było tak jak się z boku mogło wydawać ale nie ja powinnam to napisać jednak jestem gadułą więc 3groszę wstawię- klub się przygotowywał na dyskusje trochę się organizacja rozjechała i wyszło jak wyszło.
Obrazek
Obrazek
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: Plan hodowlany KOiGP dotyczący coongarów

Post autor: miszakai »

Czy dobrze czytam między wierszami?...Nie chcą wpisać ich do KW tylko dopiero nastepne pokolenia? :niewka:
Obrazek
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Plan hodowlany KOiGP dotyczący coongarów

Post autor: weszynoska »

miszakai pisze:Czy dobrze czytam między wierszami?...Nie chcą wpisać ich do KW tylko dopiero nastepne pokolenia? :niewka:

tak, coongarki nie są zgodne z wzorcem i nie ma podstawy do dania na wystawie oceny hodowlanej

mają być/albo nie być :mrgreen: dopuszczone do hodowli na specjalnych zasadach
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: Plan hodowlany KOiGP dotyczący coongarów

Post autor: ogończyk »

Powiem tak: z całą pewnością ZADRA nie jest Ogarem (fenotypowo) i z całą pewnością nie ma prawa przejść PH dla Ogarów.
Z całą pewnością natomiast, jej wartość hodowlana jako materiału wyjściowego jest o niebo większa niż mojej, eksterierowo doskonałej, zdrowej GAMY.
Ludzie, którzy chcą ryzykować swoje pieniądze dla dobra Rasy powinni dostać dyplom uznania, a nie kopniaka. Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 1671
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 09:22
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Włocławek

Re: Plan hodowlany KOiGP dotyczący coongarów

Post autor: Leszek »

ogończyk pisze:Ludzie, którzy chcą ryzykować swoje pieniądze dla dobra Rasy powinni dostać dyplom uznania, a nie kopniaka. Pzdr.
Na pewno tak.
Ale tak patrząc na temat hodowli szerzej, bez emocji i osobistych uprzedzeń można już mieć wątpliwości.
Wielokrotnie się wypowiadałem, (korzystajac z moich wieloletnich doświadczeń jako zootechnik), że dla ogara bardzo ważne jest zwiększenie bazy genetycznej, przez wprowadzenie NN, KW czy dolewu krwi. Trzeba jednak pamietać, że szczególnie dolew krwi innej rasy trzeba robić bardzo rozsądnie w połączeniu z ostrą selekcją. Są znane przyklady, że z dolewów tzw uszlachetniających zrobiły się wypierające. A nam chodzi aby ogar jednak był ogarem.
Dlatego po to jest między innymi klub, komisja hodowlana aby określić ramy i zasady takich jednak eksperymentów.
I jest to dziwne, że nie zajmuje stanowiska.
Amonowo pozdrawia leszek.piechocki@wp.pl
Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Re: Plan hodowlany KOiGP dotyczący coongarów

Post autor: ania N »

miszakai pisze:Czy dobrze czytam między wierszami?...Nie chcą wpisać ich do KW tylko dopiero nastepne pokolenia? :niewka:
Byłam obecna podczas omawiania losu coongarów. Postaram się przybliżyć co zapamiętałam ale mogłam też pewne rzeczy źle zrozumieć bo sprawa jest dla mnie nowa. :niewka:
Ja zrozumiałam to tak:
Co do księgi KW planuje się jej zamknięcie. Do księgi obecne coongary nie będą wpisane, natomiast mają być wprowadzone do hodowli na specjalnych warunkach czyli mają być w jakimś odrębnym rejestrze. Do dalszej hodowli dopuszczone będą suki (nad psami trwają dyskusje). Mogą być pokryte tylko reproduktorem który ma pełen rodowód (bez NN trzy czy cztery pokolenia wstecz - nie zapamiętałam dokładnie).
Potomstwo będzie zatatuowane i będzie musiało przejść rygorystyczny przegląd hodowlany - łącznie z badaniem genetycznym.
Co do wpisu na KW czy też umożliwienia im startu w wystawach - tu chyba wszystko zależy od fenotypu tego potomstwa. Prawdopodobnie jednak dopiero w trzecim pokoleniu będą mogły występować jako ogary.
Ryzyko krycia coongarów spada więc najbardziej na hodowcę który będzie miał psy do sprzedania nie będące oficjalnie jeszcze ogarami.

Z tego co widzimy geny coonhounda są bardzo silne. Faktycznie może być tak jak napisał Leszek czyli coonhound może wypierać ogara. Ale tak naprawdę dopóki nie zobaczymy drugiego pokolenia trudno się na ten temat wypowiadać.
Oficjalne stanowisko klubu w tej sprawie ma być (albo gdzieś jest) przedstawione do wglądu.
Przedstawiłam Wam tu co zapamiętałam - może ktoś zechce coś dodać albo zmienić.

Ps.
Sprawa mnie osobiście nie dotyczyła ale dziwię się że osoby które czuły się niedoinformowane po prostu nie zapytały bezpośrednio zarządu. Przecież przedstawiciele byli cały czas dostępni, a można było podyskutować też rano.
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Plan hodowlany KOiGP dotyczący coongarów

Post autor: hania »

ania N pisze: Ps.
Sprawa mnie osobiście nie dotyczyła ale dziwię się że osoby które czuły się niedoinformowane po prostu nie zapytały bezpośrednio zarządu. Przecież przedstawiciele byli cały czas dostępni, a można było podyskutować też rano.
To najpierw trzeba było wiedzieć, że w końcu doszło do jakiegoś oficjalnego komunikatu ;) . Ja takie informacje uzyskałam wcześniej w ZG byłam tylko ciekawa czy nie pojawiło się coś nowego.
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Plan hodowlany KOiGP dotyczący coongarów

Post autor: kasiawro »

hania pisze: To najpierw trzeba było wiedzieć, że w końcu doszło do jakiegoś oficjalnego komunikatu ;) .
Dokładnie tak ;)
hania pisze: Ja takie informacje uzyskałam wcześniej w ZG byłam tylko ciekawa czy nie pojawiło się coś nowego.
Szkoda, że osoby bezpośrednio związane ze sprawą takiej informacji nie uzyskały.
ODPOWIEDZ