Psy z uprawnieniami REPRODUKTORA -aktualne zestawienie

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Re: Psy z uprawnieniami REPRODUKTORA

Post autor: ania N »

hania pisze:
Jezeli umieszcza się info o PRA to trzeba pisać "badanie kliniczne ważne do...." albo "test DNA" albo "wolny z rodowodu". Oczywiście te dwa ostatnie na razie ogarów nie dotyczą.
To samo dotyczy również wad powiek. Więc jeśli podaje się takie info dotyczące zdrowia oczu nawet nie swojego psa (na tak zwaną gębę ) to ja podaję info z ostatnich badań lekarskich akurat swojego psa. Zresztą nie musicie tego zamieszczać. ;)

Nadal uważam że wystarczą tutaj informacje kontaktowe z właścicielem.
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Psy z uprawnieniami REPRODUKTORA

Post autor: Ania W »

Aszemi pisze:
Ania W pisze:i przydałby się jeszcze podobny spis suk ;)
pewnie tak jednak to właściciel suki wybiera psa a nie na odwrót ;)
No wybiera…ale to stawia też właścicieli suki w bardzo uprzywilejowanej, bo w psach się „przebiera” a w przypadku suki wystarczy minimum hodowlane i jak ktoś chce to pokryje niezależnie od tego jakie wady ma suka.

ania N pisze:
Ania W pisze: No i pamiętajmy, że to i tak tylko połowa sukcesu " bo do tanga trzeba dwojga" ;) i przydałby się jeszcze podobny spis suk ;)
Właśnie miałam to napisać . Wydaje mi się, że i dla właścicieli psów byłaby to cenna informacja. :mysl_1: .
Też tak myślę, bo o ile są tacy właściciele reproduktorów co to nigdy nie odmówią a jeszcze „namówią”, to są też tacy co odmawiają ;)
ania N pisze:[Nie wydaje mi się żeby konieczne było dodawanie tu większej liczby inf. niż nazwa psa/suki czynnych hodowlanie, adresu i nr. telefonu.
Reszta inf. i to nie tylko o oczach jak dla mnie powinna się znaleźć w bazie rodowodowej. (która tak nawiasem mówiąc ostatnio coraz mniej aktualna). No chyba że chcecie tu drugą bazę robić. ;).
No ale jak zauważyłaś baza na razie nie działa, w związku z tym jeżeli dane znajdą się tutaj to może kiedyś będzie można je przenieść do bazy.
A to co tego spisu, który tutaj jest nie nazwałabym bazą, raczej…spisem właśnie ;)

W każdym razie nie kręćmy się już wokół sprawy oczu- zawsze można dopisać i zawsze można usunąć.
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Psy z uprawnieniami REPRODUKTORA

Post autor: hania »

ania N pisze:
hania pisze:
Jezeli umieszcza się info o PRA to trzeba pisać "badanie kliniczne ważne do...." albo "test DNA" albo "wolny z rodowodu". Oczywiście te dwa ostatnie na razie ogarów nie dotyczą.
To samo dotyczy również wad powiek. Więc jeśli podaje się takie info dotyczące zdrowia oczu nawet nie swojego psa (na tak zwaną gębę ) to ja podaję info z ostatnich badań lekarskich akurat swojego psa. Zresztą nie musicie tego zamieszczać. ;)
To nie jest do końca tak jak z wadami powiek - entropia wrodzona tak naprawde może się ujawnić do roku (i tak zazwyczaj ujawnia sie już u szczeniaka). Po roku raczej jest nabyta. PRA może ujawnić się u psów starszych (i tak zazwyczaj jest) - i to ze względu na tego typu choroby badanie jest wazne tylko rok. Przy badaniu tylko entropii można by je zrobić raz w życiu, w wieku powiedzmy ok 1,5 roku i mieć z głowy na zawsze.
Awatar użytkownika
kasianiolek
Posty: 831
Rejestracja: środa 16 wrz 2009, 21:50

Re: Psy z uprawnieniami REPRODUKTORA

Post autor: kasianiolek »

Nie mam nic przeciwko temu, aby umieścić również informacje na temat zębów lub innych wad, bądź zalet psów, a także info o użytkowości. Cechy charakteru także mogłyby się tu znaleźć np. łagodny do dzieci, nie lubi innych psów, goni koty, czy świetny dzikarz ;)
Niestety, tak jak przy oczach, informacje te nie będą weryfikowane (no chyba, że na forum znajdzie się osoba, która podważy prawdziwość podanych informacji), zasadniczo możemy liczyć tylko na własną uczciwość.

Informacje o rodzicach początkowo planowałam, ale dość łatwo jest ustalić rodziców korzystając z Bazy Rodowodowej lub Księgi miotów na stronie Rasy Polskie lub KOiGP. Zastanawiałam się również nad info o zdobytych tytułach, ale takie informacje mamy na Ogarkowie w dziale Nasze Championy.

Co do zestawienia suk, to:
- może się zbiorę i przygotuję, ale nieprędko (czasochłonne bardzo)
- tak jak już ktoś napisał, raczej właściciel suki poszukuje psa, niż właściciel psa suki, (chodź zakładam, że właściciel psa mógłby być zainteresowany zdrowiem, charakterem i może wcześniejszym potomstwem suczki)

Pytanie do mądrzejszych: Co to jest PRA?

Dziękuję za kolejne informacje, już poprawiam :)
Kasia, Huba i Huzar
Hodowla Ogarów Polskich z Zatrzebia
http://www.hodowlaogara.pl/
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Psy z uprawnieniami REPRODUKTORA

Post autor: hania »

kasianiolek pisze: Pytanie do mądrzejszych: Co to jest PRA?
Postępujący zanik siatkówki
aneta

Re: Psy z uprawnieniami REPRODUKTORA

Post autor: aneta »

Gratuluje wontku, Smyk, oczy zdrowe, nie operowany, certyfikat ważny do listopada 2011 r.
Awatar użytkownika
kasianiolek
Posty: 831
Rejestracja: środa 16 wrz 2009, 21:50

Re: Psy z uprawnieniami REPRODUKTORA

Post autor: kasianiolek »

Zrobione :)
Kasia, Huba i Huzar
Hodowla Ogarów Polskich z Zatrzebia
http://www.hodowlaogara.pl/
Awatar użytkownika
Aszemi
Posty: 6177
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:55
Gadu-Gadu: 4921992
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Psy z uprawnieniami REPRODUKTORA

Post autor: Aszemi »

Co do właścicieli psów to każdy ma prawo zapytać dowiedzieć się więcej i odmówić krycia jeśli coś nie będzie pasowało więc ja listę suk uważam za stratę czasu! A w psach sie przebiera po to żeby pokryć jak najlepiej dla dobra rasy mając świadomość posiadanej suki- jej zalet/wad etc
Co nie zmienia faktu że jak ktoś ma ochotę to może listę suk hodowlanych stworzyć ;)
ania N pisze:Nadal uważam że wystarczą tutaj informacje kontaktowe z właścicielem.
jestem tego samego zdania gdyż resztę można się dowiedzieć kontaktując się z właścicielem a informacje z forum mogą być nieprawdziwe.
Bardziej cenna będzie informacja o rodzicach/dziadkach psa i dobra zdjęcie też by było przydatne.
Obrazek
Obrazek
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Psy z uprawnieniami REPRODUKTORA -zestawienie

Post autor: Ania W »

Aszemi pisze:Co do właścicieli psów to każdy ma prawo zapytać dowiedzieć się więcej i odmówić krycia jeśli coś nie będzie pasowało więc ja listę suk uważam za stratę czasu! .
W takim razie stratą czasu jest robienie jakikolwiek baz i zestawień….Po co ?
Wystarczy porozmawiać…
Na mnie na przykład żadnego wrażenie nie robią „fajerwerki” w postaci championatów czy interchampionatów lub innych tytułów związanych z konkursami piękności ale doceniam, że ktoś takie zestawienie zrobił, bo to też obrazuje w pewnym sensie stan rasy a i dla niektórych może być ważne.
Aszemi pisze: A w psach sie przebiera po to żeby pokryć jak najlepiej dla dobra rasy mając świadomość posiadanej suki- jej zalet/wad etc.
No właśnie gdyby to magiczne dobro rasy rzeczywiście było celem nadrzędnym dla wszystkich…
Bo ja mam wrażenie, że czasami w psach nie przebiera się w ogóle. Kryje się, bo się podoba, bo blisko, bo zaprzyjaźniony, utytułowany lub dobrze zareklamowany…
Aszemi pisze: Co nie zmienia faktu że jak ktoś ma ochotę to może listę suk hodowlanych stworzyć ;)
Myślę, że jeżeli ktoś ma ochotę to nie tylko może ale i powinien stworzyć taką listę.
Tak jak napisałam wcześniej – para ( także rodzicielska) ta dwa psy a właściwie pies i suka. Niejednokrotnie zdarza się tak, że suka pozostawia po sobie więcej potomków niż niejeden reproduktor. Moim zdaniem im więcej wiemy o tym jakie psy/suki są lub mogą być użyte w hodowli tym więcej wiemy o stanie rasy, przynajmniej w pewnych jego aspektach.
Aszemi pisze: jestem tego samego zdania gdyż resztę można się dowiedzieć kontaktując się z właścicielem a informacje z forum mogą być nieprawdziwe.
Aszemi idąc tym tropem zbliżamy się do spiskowej teorii dziejów.
Tak naprawdę to informację podane nam przez właściciela też mogą być nieprawdziwe. I nie zawsze wynikać to będzie ze złej woli czy chęci wprowadzenia nas w błąd z premedytacją. Czasami to kwestia totalnego braku obiektywizmu wobec własnego psa a czasami niewiedzy.
Ot , takie ryzyko ;)
Ja jestem więc za tym, żeby wszelkie informacje na temat poszczególnych psów wstawiać na forum a nie poprzez pw – wtedy wiadomo będzie kto za jakie słowa odpowiada.
Aszemi pisze: Bardziej cenna będzie informacja o rodzicach/dziadkach psa i dobra zdjęcie też by było przydatne.
Najwygodniej byłoby gdyby można było sprawdzić takie informacje w bazie,bo przepisywanie tutaj całych rodowodów jest chyba bez sensu, ale zgadzam się że dobrze byłoby dodać rodziców (rodziców wolnej chwili postaram się to stopniowo uzupełniać).
A co do zdjęcia…Dobre zdjęcie też może dawać bardzo złudny obraz psa, chociaż ja bym chętnie po jakiejś fotce zobaczyła przy tych psach :silacz:

Podsumowując – wszystkie informacje można zweryfikować w kontakcie z właścicielem i w bezpośrednim kontakcie z psem.
A ponieważ wątek z informacyjnego zrobił się dyskusyjny postaram się wyodrębnić z niego dwa : jeden powyższy służący zbieraniu informacji a drugi rozmowie np. o tym czym się kierować w wyborze reproduktora.
Pogadam z Paulą bo ja to tylko pociąć posty mogę
;)
Awatar użytkownika
kasianiolek
Posty: 831
Rejestracja: środa 16 wrz 2009, 21:50

Re: Psy z uprawnieniami REPRODUKTORA

Post autor: kasianiolek »

Aszemi pisze:
ania N pisze:Nadal uważam że wystarczą tutaj informacje kontaktowe z właścicielem.
jestem tego samego zdania gdyż resztę można się dowiedzieć kontaktując się z właścicielem a informacje z forum mogą być nieprawdziwe.
Wydaje mi się, że każdy zainteresowany psem do krycia nie obdzwoni kilkudziesięciu właścicieli psów. Przeglądając zestawienie, w którym znajdują się różne informacje o psie, można wybrać kilka, kilkanaście psów, które chce się poznać "bliżej".
Aszemi pisze:Bardziej cenna będzie informacja o rodzicach/dziadkach psa i dobra zdjęcie też by było przydatne.
Jeżeli jest taka wola Ogaromaniaków, to rodziców można uzupełniać. Pomysł ze zdjęciem chyba nie jest zły, natomiast problem polega na tym, że ja tych fotek nie mam, i nie wiem czy potrafię je wstawić tak, żeby zestawienie nadal było czytelne, wiec chętnie skorzystam z pomocy Ani W. :prosze_1:

Jednakże NIE ZAMIERZAM KONKUROWAĆ Z BAZĄ RODOWODOWĄ OGARA POLSKIEGO, chciałam tylko w czytelny sposób zebrać interesujące mnie informacje i podzielić się nimi z Wami. Niestety w Bazie po wpisaniu zakresu dat 2000-2010 i zaznaczeniu uprawnienie hodowlane "tak", pojawia się tylko 15 psów. Jeżeli zebrane w tym zestawieniu dane posłużą do uaktualnienia Bazy, to tylko bedę się cieszyć.
Kasia, Huba i Huzar
Hodowla Ogarów Polskich z Zatrzebia
http://www.hodowlaogara.pl/
ODPOWIEDZ