Realność krycia według zaleceń klubu

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Realność krycia według zaleceń klubu

Post autor: hania »

Chciałam od razu zaznaczyć, że temat nie jest złośliwością ani zgryźliwością a raczej podstawą do dyskusji i przemyśleń.

W związku z tym, że od jakiegoś czasu szukam reproduktora dla Frajdy i mam z tym niemały problem stwierdziłam, że sprawdzę jakie reproduktory mi wyjdą według zaleceń klubu i postaram się wybrać spośród nich.

Opierałam się na liście zrobionej przez Kasię.

1. W związku z tym, że Frajda jest KW wykasowałam wszystkie psy KW.
2. Wykasowałam psy z entropią.
3. Wykasowałam psy spokrewnione do 4 pokolenia (i odpadły mi dwa reproduktory o których bardzo poważnie myślałam :cry: )
4. Wykasowałam psy, które w momencie krycia będą miały ponad 10 lat
5. Z tych bardzo niewielu, które zostały, wykasowałam te których wady pokrywają się z wadami Frajdy - bo jednak chciałabym, żeby szczeniaki były lepsze od niej.
6. Wykasowałam psy po których urodziło się już co najmniej 5 miotów (to moje własne kryterium)
6. Zostały mi 3 psy z czego dwa mają już po 3 krycia (a zakładam, że jeden z nich będzie jeszcze krył), tylko jeden z nich ma sprawdzoną użytkowość (i to ten, któremu wróże jeszcze kilka miotów). Wydaje mi się, że żaden z nich nie jest przebadany pod kątem dysplazji (ale tu mogę nie mieć racji). Nie mam pojęcia jak wygladają ich braki lub brak braków zębowych. No i mam problem chcąc pokryć sukę co najmniej dwa razy różnymi psami.

W związku z tym zastanawiam się nad dwoma sprawami - czy ktoś robił taką rozpiskę dla swojej suki i co mu wyszło? (bo może Frajda ma taki trefny rodowód...)
Które z kryteriów podanych przez klub uważacie za najważniejsze? Bo poważnie zastanawiam się z czego zrezygnować żeby mieć większy wybór (zawsze może okazać się, że pies z którym będę umówiona tego dnia się rozchoruje, będzie krył inną sukę, właściciele bedą na urlopie itp)

Pocieszające jest to, że wyszedł mi dokładnie ten reprodukto o którym dwa lata temu powiedziałam, że będzie pasował do Frajdy ;)
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Realność krycia według zaleceń klubu

Post autor: weszynoska »

Faktem jest, że rodowód Frajdy trochę Ci te poszukiwania utrudnia.

Kurcze muszę ja sobie zrobic taka wykreślankę bo od jakiegoś czasu usilnie dopasowuję psy do Diuny..i chociaż nie wymagam użytkowości, rtg stawów i czarnego czapraka..to i tak mi wychodzi niezły bałagan :(

Z tym, że ja mogę kryć KW..tylko którym :mysl_1:
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
ZbyszekC
Posty: 2056
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:40

Re: Realność krycia według zaleceń klubu

Post autor: ZbyszekC »

Jak rozumieć punkt 3?
Hipotetycznie- Balt ma Sułtana w 3 pokoleniu a Frajda w 4 to odpada?
Oczywiście pomijam inne okoliczności.
"Moim prawdziwym obowiązkiem jest ocalić własne marzenia." - Arthur Schopenhauer
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Realność krycia według zaleceń klubu

Post autor: hania »

weszynoska pisze:Faktem jest, że rodowód Frajdy trochę Ci te poszukiwania utrudnia.
Tak wygląda. Ale ma rodowód o którym marzyłam - i Dumka i Gawra w jednym.
Kurcze muszę ja sobie zrobic taka wykreślankę bo od jakiegoś czasu usilnie dopasowuję psy do Diuny..
Zrób... I koniecznie daj znać co Ci wyszło. Jestem ciekawa jak to jest u innych suk.
i chociaż nie wymagam użytkowości, rtg stawów i czarnego czapraka..to i tak mi wychodzi niezły bałagan :(
Użytkowość (i to potwierdzona wielokrotnie) i rtg stawów to zalecenia klubu. Żeby się przejmować czaprakiem to Frajda musiałaby być umaszczona jak Tropka ;)
ZbyszekC pisze:Jak rozumieć punkt 3?
Hipotetycznie- Balt ma Sułtana w 3 pokoleniu a Frajda w 4 to odpada?
Według mnie tak . Ale moze źle rozumiem wytyczne.
Awatar użytkownika
ZbyszekC
Posty: 2056
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:40

Re: Realność krycia według zaleceń klubu

Post autor: ZbyszekC »

A naprawdę jest taka możliwość w ogarach :mysl_1:
Jak pisałem wczesniej jest to chyba raczej sugestia bez mocy wiążącej.
Dane mi było niedawno rozmawiać z kol. Przewodniczącym/wystawa włocławska/. Deklarował zasadność potwierdzania użytkowości reproduktorów. Zgodził się, że jest to raczej niemożliwe do wyegzekwowania z uwagi na opór osobników podobnych do mnie. Odmawiajacych udziału w konkursach z przyczyn nazwijmy to ideologicznych. :gleba:
Bez względu na wartość hodowlaną psa.
"Moim prawdziwym obowiązkiem jest ocalić własne marzenia." - Arthur Schopenhauer
Awatar użytkownika
Ikar
Posty: 300
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 16:40

Re: Realność krycia według zaleceń klubu

Post autor: Ikar »

Jest jeszcze jedna możliwość, znaleźć nie-reproduktora, pogadać z właścicielem i zrobić mu uprawnienia.
Awatar użytkownika
Danuta
Posty: 2304
Rejestracja: czwartek 23 paź 2008, 14:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Dębica

Re: Realność krycia według zaleceń klubu

Post autor: Danuta »

Ikar jak dla mnie strasznie trudna droga.
I nie wiem, czy ona jest realna i czy coś by dała...

Bo... teoretyzuję...

Biorąc pod uwagę populację ogara to myślę, że staramy się od kilku lat, żeby wszystkie mioty były zasygnalizowane na ogarkowie. Większość (a mam nadzieję że w granicach 95%) miotów od trzech lat jest tu wpisana. Prawie z każdego miotu a już prawie na pewno z miotów, gdzie rodzicem był PKR, jakiś pies uzyskał tytuł repa lub stara się o to. Więc "materiał genetyczny" jest dostępny. Od dawna zastanawiam się, jaka genetycznie jest różnica między kryciami braćmi. Np wg mnie krycia np. As-durem i Amonem to ten sam materiał genetyczny a wybór psa zależy od: rąk właściciela psa, eksterieru, odległości czy potwierdzonej użytkowości psa, itp. (Napisałabym ten przykład na Lokisie, ale żaden brat nie ma wpisu reproduktor :( .) Czy ktoś mi wytłumaczy, że się mylę i w którym momencie?

Tak więc wg mnie szukanie wśród ogarów i ZNALEZIENIE nie-reproduktora jest wyzwaniem godnym laurów.
Danuta i Lokis

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Realność krycia według zaleceń klubu

Post autor: hania »

Ikar pisze:Jest jeszcze jedna możliwość, znaleźć nie-reproduktora, pogadać z właścicielem i zrobić mu uprawnienia.
Takie postępowanie też biorę pod uwagę. Tylko jeszcze nie znalazłam "nie-reproduktora", który by pasował do Frajdy.
Danuta pisze: Od dawna zastanawiam się, jaka genetycznie jest różnica między kryciami braćmi. Np wg mnie krycia np. As-durem i Amonem to ten sam materiał genetyczny a wybór psa zależy od: rąk właściciela psa, eksterieru, odległości czy potwierdzonej użytkowości psa, itp.
Z punktu widzenia zaleceń klubowych różnica brat kontra brat nie ma znaczenia ) chyba, że uznamy, teoretyzując, że krycie raz jednym raz drugim bratem nie jest powtarzaniem kryć - bo choć rodowód ten sam to jednak zestaw genów rochę inny. Z punktu widzenia hodowcy - jak napisałaś - wiele rzeczy może mieć znaczenie.
Awatar użytkownika
ZbyszekC
Posty: 2056
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:40

Re: Realność krycia według zaleceń klubu

Post autor: ZbyszekC »

Czy z zaleceniami klubowymi czy bez to przypuszczam, że problem będzie narastał.
W tym roku, na podstawie tego co udało nam się zebrać, urodziło się 17 miotów ogarów. Przepraszam weszynoska, nie uwzględniłem miotu po Zadrze bo chodzi o te które bez dodatkowych trudności mogą przenosić swoje geny. Było 13 miotów z udziałem NN i KW. Jesli dobrze liczę to po pięć z krwią Łownej lub Gawry. W 2 przypadkach obu suk. Biorąc pod uwagę aktywność wspomnianych As-dura, Amona i innych potomków( i potomkiń) tych suk w ostatnich latach za rok dwa dopiero będzie problem ze znalezieniem reproduktora. Lub też suki dla takowego.
"Moim prawdziwym obowiązkiem jest ocalić własne marzenia." - Arthur Schopenhauer
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Realność krycia według zaleceń klubu

Post autor: hania »

Myślę, że Amon nie jest bardzo aktywnym reproduktorem. Za to As-dur tak.
ODPOWIEDZ