Zmiany w regulaminie hodowli 31.03.2012

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Zmiany w regulaminie hodowli 31.03.2012

Post autor: hania »

Do poczytania:

http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regula ... sowych.pdf

Zmiany podkreślone wytłuszczeniem i kursywą.
Dla tych, którym nie chce się czytać najważniejsza zmiana to to, że psy ras mających prawo do startu w klasie użytkowej i mające świadectwo użytkowości mogą mieć niższe oceny do "hodowlanki" - pies 3 x bardzo dobra, suka 3 x dobra.
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 1671
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 09:22
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Włocławek

Re: Zmiany w regulaminie hodowli 31.03.2012

Post autor: Leszek »

W mojej ocenie dziwne :mysl_1: :niewka: :psiako:
Amonowo pozdrawia leszek.piechocki@wp.pl
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Zmiany w regulaminie hodowli 31.03.2012

Post autor: hania »

Taki przepis istnieje w wielu krajach od dawna. Jest efektem ubocznym utworzenia się osobnych linii eksterierowych i użytkowych w niektórych rasach.
Awatar użytkownika
Ewka
Posty: 3817
Rejestracja: poniedziałek 03 sty 2011, 19:12
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Błonie

Re: Zmiany w regulaminie hodowli 31.03.2012

Post autor: Ewka »

Haniu, nie znam się na tym zupełnie, ale czy nie powinno być tak, że prawo do rozmnażania powinny mieć najbliższe ideału egzemplarze? A tak obniża się ten próg... Przecież chyba użytkowy może też być piękny, w sensie wyglądu.
Prawo jest prawem i juz obowiazuje (nie ma z czym dyskutować), ale tak jak Leszek (nie wiem, czy z tego samego powodu) zdziwiona jestem tą zmianą.
Byleby w sercu ciągle maj!
Awatar użytkownika
zybalowie
Posty: 1668
Rejestracja: niedziela 15 sie 2010, 08:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zmiany w regulaminie hodowli 31.03.2012

Post autor: zybalowie »

A mnie cieszy taka zmiana - bo faworyzuje psy użytkowe. To moje zupełnie subiektywne spojrzenie na sprawę, ale po prostu uważam, że zbyt wielką wagę poświęca się wyglądowi psa, a zbyt małą - jego pierwotnemu przeznaczeniu, które jest (tu znowu bardzo subiektywna opinia) podstawą istnienia rasy.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Zmiany w regulaminie hodowli 31.03.2012

Post autor: hania »

Ja rozumiem Wasze wątpliwości, ale że interesuję się innymi rasami to widzę dużo większe różnice niż występują przy ogarach. Bo w ogarach tak naprawdę linii użytkowych, utrwalonych od lat nie mamy.
Trzeba też wziąć pod uwagę, że najbliższy ideały to jest pies który ma wygląd + użytkowość. Trudno o takiego, który by to miał w równych proporcjach. Więc jeden jest bliższy ideałowi eksterierowo a inny użytkowo. ;)
W wielu rasach psy wygrywające wystawy tak są selekcjonowane, że ich wygląd przeszkadza im być dobrymi psami użytkowymi - np zbyt ciężka budowa, zbyt duże kątowania, zbyt obfite futro itp. Selekcja rozbiega się w dwóch kierunkach, a rasa zostaje jedna.

border collie typ wystawowy:

http://salony.dlapsow.com/wp-content/up ... collie.jpg

border collie typ pasący:

http://vanourek-bordercollie.cz/images/ ... 11_284.jpg

aussie - moja Maruda - typ aussie użytkowy (choć nie ekstremalny)

Obrazek

i jej rodzeństwo:

http://home.zonnet.nl/farmersfour/offsp ... npups.html

aussie typ show:

http://www.of-crystal-lake.net/
Awatar użytkownika
zybalowie
Posty: 1668
Rejestracja: niedziela 15 sie 2010, 08:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zmiany w regulaminie hodowli 31.03.2012

Post autor: zybalowie »

Świetnie zilustrowane :brawo_1:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Zmiany w regulaminie hodowli 31.03.2012

Post autor: Ania W »

No i ja mam mieszane uczucia mimo, że trochę sama uciekłam do klasy użytkowej ;)
Tzn. na pewno nie jestem z tych co zrobiła jeden konkurs, żeby pies w użytkach startował ale jak pierwszy dylom się pojawił to go wykorzystałam.
W rasach gdzie są dwie linie to i zapewne będą.
Z drugiej strony mam wrażenie, że w naszych realiach ocena dobra właściwie nie występuje, a jeżeli się pojawia to przypadkach dość mocno rażących i pytanie czy rażą, bo od wzorca odbiegają jedynie wysokością, długością włosa lub mocniejszym lub słabszym zakręcenie ogona czy też dlatego, że jednak są wynikiem jakiś poważniejszych wad. Jasne, że pies użytkowy (a właściwie użytkowany) nie musi być piękny (chociaż dobrze jak jest) - musi być przede wszystkim dobry w tym co robi i prezentować styl pracy charakterystyczny dla danej rasy.

Ciekawe jak to się przełoży na ogólne sędziowanie. :mysl_1:

Ale poza tym, jest tam też kilka innych ciekawych zapisów ;)
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: Zmiany w regulaminie hodowli 31.03.2012

Post autor: ogończyk »

Moim zdaniem - pełna zgoda na zmiany! W niczym to nie zagraża pięknym, "wzorcowym" Ogarom zbierającym laury na wystawach, a pozwala (przy zamkniętej KW) na wprowadzanie osobników, owszem, rozmywających może wyrównanie eksterieru, za to, daj Boże, niosących inne bezcenne, dla "Ogarowatości" cechy.

O ile ktoś będzie miał siły, żeby coś konkretnego w temacie hodowania takich psów zdziałać.

Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
ZbyszekC
Posty: 2056
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:40

Re: Zmiany w regulaminie hodowli 31.03.2012

Post autor: ZbyszekC »

Nie wiem w czym miałoby to mieć znaczenie dla ogarów. Proszę spojrzeć na listę psów z dyplomami użytkowości i championów. Znakomita większość ogarów użytkowych jest już championami a nawet interami. A jeżeli nie jest to jest na najlepszej drodze do zrobienia championatu.
"Moim prawdziwym obowiązkiem jest ocalić własne marzenia." - Arthur Schopenhauer
ODPOWIEDZ