Teraz jest 21 sie 2018, o 10:44

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Program Coogar
PostNapisane: 23 lis 2016, o 10:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2016, o 15:20
Posty: 125
Lokalizacja: Krosno
Pięć miesięcy temu, 23 czerwca, skierowałem do Zarządu Głównego ZKwP pismo dotyczące wprowadzenia zmian do mocno już zdezaktualizowanego Programu Coogar (w skrócie). Do dnia dzisiejszego nie dostałem odpowiedzi, mimo iż w dniu 22 października plenum ZG dyskutowało nad tym problemem (podobno). Brak odpowiedzi wyraźnie obrazuje w jak głębokim poważaniu ma Zarząd Główny członków ZKwP, dlatego też poniżej pismo to publikuję.

Krosno, dnia 23 czerwca 2016 r.

Główna Komisja Hodowlana
Zarząd Główny
Związku Kynologicznego w Polsce


Zgodnie z § 14 pkt 3 Statutu Związku Kynologicznego w Polsce wnoszę postulat o dokonanie zmian w „Programie opracowanym przez Główną Komisję Hodowlaną dla krzyżówki międzyrasowej Ogar Polski i American Black and Tan Coonhound”.

1. Działając na podstawie § 3 Regulaminu Hodowli Psów Rasowych (zgodnie z Regulaminem FCI – Artykuł 12) w roku 2008 zarząd Klubu Ogara i Gończego Polskiego, po wcześniejszych konsultacjach ze specjalistami od genetyki, za zgodą Zarządu Głównego Związku Kynologicznego w Polsce, wyraził zgodę na krycie suk ogara polskiego psem rasy black and tan coonhound, ograniczając ilość suk do 3. Działanie to zmierzało do poprawy kondycji zdrowotnej, a zwłaszcza występowania wad dziedzicznych u Ogara Polskiego oraz do polepszenia eksterieru tej rasy. Wcześniej wprowadzony przegląd hodowlany – obowiązkowy do kwalifikacji hodowlanej – miał za zadanie sprawdzenie i opisanie populacji ogara polskiego pod względem zgodności ze wzorcem, a testy psychiczne – także obowiązkowe do kwalifikacji hodowlanej – weryfikację osobników nadmiernie lękliwych i nadpobudliwych. Kojarzenie osobników „w typie ogara polskiego” wpisanych do Księgi Wstępnej z ogarami nie przyniosło zadawalających rezultatów choćby ze względu na to, że psy „w typie ogara polskiego” były blisko spokrewnione z ogarem i przekazywały te same wady genetyczne, co zostało wykazane w pracy dr hab. Iwony Głażewskiej i dr Beaty Prusak „Ocena sukcesu hodowlanego ogarów polskich zarejestrowanych w Księdze Wstępnej” (w załączeniu).
2. Po zmianie władz naczelnych Związku Kynologicznego w Polsce nowe władze zlikwidowały przegląd hodowlany i testy psychiczne dla ogara polskiego, a jedyną kwalifikacją hodowlaną pozostały oceny wystawowe. Zadecydowano o zamknięciu Księgi Wstępnej dla rasy ogar polski, a problem szczeniąt urodzonych ze skojarzenia ogar polski – black and tan coonhound miał uregulować „Program opracowany przez Główną Komisję Hodowlaną dla krzyżówki międzyrasowej Ogar Polski i American Black and Tan Coonhound”.
Program ten w rażący sposób dyskryminuje potomstwo z w/w skojarzenia i działa w sprzeczności z niektórymi przepisami zawartymi w Regulaminach Związku Kynologicznego w Polsce. W programie zawarte jest zastrzeżenie, że coogar (bo taką nazwę krzyżówka ta otrzymała), nie może brać udziału w wystawach (pkt 2 Programu). Stoi to w sprzeczności z § 7 Regulaminu Wystaw Psów Rasowych, jednak będąc „krzyżówką międzyrasową”, a nie rasą, można skutecznie udział w wystawach zablokować. Choć należy pamiętać, że w niedalekiej przyszłości ze względu na to, że pojawi się 3 pokolenie – a już się pojawia – „krzyżówka międzyrasowa” przestanie istnieć.

3. Czy jednak jest to w interesie rasy – Ogar Polski? Mając na względzie jej dobro należy jak najbardziej dopuścić do udziału w wystawach.
1. Po pierwsze dlatego, że hodowcy i właściciele ogarów polskich mają możliwość skonfrontowania eksterieru coogara i ogara pod względem zgodności ze wzorcem (zgodnie z Regulaminem Sędziów i Asystentów Kynologicznych § 20 pkt 3).
2. Po drugie dlatego, by sędziowie mogli porównać oba osobniki i dokonać oceny czy skrzyżowanie to odniosło pozytywny rezultat (zgodnie z Regulaminem Sędziów i Asystentów Kynologicznych § 20 pkt 3).
3. Po trzecie, by uczestnicząc w wystawach otrzymywali pisemną ocenę wystawową, która mogłaby być brana pod uwagę w weryfikacji hodowlanej (zgodnie z Regulaminem Hodowli Psów Rasowych § 9).

4. Przegląd hodowlany (kwalifikacyjny) przeprowadzany przez specjalnie powołaną komisję dyskredytuje wiedzę sędziów kynologicznych i jest sprzeczny z § 22 pkt 3 Regulaminu Hodowli Psów Rasowych (pkt 6 i 7 Programu). Powinien być wykonywany, podobnie jak wcześniej, przez sędziego międzynarodowego danej rasy (zgodnie z Regulaminem Sędziów i Asystentów Kynologicznych § 37 pkt 3) zaakceptowanego przez Przewodniczącego Klubu Ogara Polskiego. Przeglądy hodowlane (kwalifikacyjne) powinny być organizowane przez oddziały ZKwP po wcześniejszym zaakceptowaniu przez Przewodniczącego Klubu Ogara Polskiego (zgodnie z Regulaminem Hodowli Psów Rasowych § 26 oraz Regulaminem Komisji Hodowlanych i Sekcji Ras § 10).

5. Ograniczanie przeglądów hodowlanych (kwalifikacyjnych) stanowi poważne utrudnienie dla właścicieli psów ze względu na możliwość dojazdu, dogodność terminu, koszt, etc. Podobnie jak wymóg przedstawienia 50% potomstwa miałby być warunkiem uzyskania uprawnień hodowlanych jest wyraźnym ograniczeniem dostępności uzyskania tych uprawnień (pkt 14 Programu).

6. Ograniczenie kryć lub miotów do dwóch (pkt 9 Programu) nie ma uzasadnienia jeśli potomstwo nie wykazało wad, a jeśli było wadliwe, to reguluje to zapis o nie wydaniu zgody na powtórne krycie/miot (pkt 10 Programu).

7. Brak możliwości używania przydomka hodowlanego (pkt 12 Programu) nosi znamiona ukarania hodowcy, który niejednokrotnie przez kilkadziesiąt lat propagował ogara polskiego, za fakt posiadania coogara i stawia w wątpliwość § 7 pkt 3 Regulaminu Hodowli Psów Rasowych oraz Regulaminu FCI – Artykuł 9.

8. W wyjątkowych wypadkach powinno się dopuścić uznanie za ogara polskiego zwierzęta urodzone w drugim pokoleniu (pkt 17 Programu), zgodne ze wzorcem i nie wykazujące wad, po przeglądzie hodowlanym (kwalifikacyjnym) dokonanym przez Przewodniczącego Klubu Ogara Polskiego lub sędziego przez niego wskazanego.

9. Paragraf 8 Regulaminu Klubu Rasy (grupy ras) Komisji Zarządu Głównego ZKwP nakłada na Klub Ogara Polskiego obowiązek reprezentowania wszystkich właścicieli, hodowców i miłośników tej rasy i dobro jej, w tym właścicieli coogarów.

10. Dnia 24 października 2010 roku została zamknięta Księga Wstępna dla ogara polskiego.
1. Na jakiej więc podstawie wpisano do niej i zakwalifikowano do hodowli psy w typie ogara polskiego z hodowli „z Przewiesia”?
2. Czy komisji kwalifikacyjnej zostało przedstawione i udokumentowane pochodzenie tych psów?
3. Dlaczego więc dla tych psów nie został stworzony odrębny program hodowlany, jak to miało miejsce w przypadku krzyżówki międzyrasowej - coonhound?
Pomimo zaleceń Klubu dotyczących krycia w/w osobników ogarem polskim z pełnym PKR, dopuszczono do krycia psem z KW. Analiza hodowlana przeprowadzona przez dr hab. Iwonę Głażewską i dr Beatę Prusak „Ocena sukcesu hodowlanego ogarów polskich zarejestrowanych w Księdze Wstępnej” (w załączeniu) wykazuje jednoznacznie mierne osiągnięcia hodowlane przy wpisywaniu psów w typie ogara polskiego i wskazuje na „krzyżówkę międzyrasową” jako rozwiązanie problemów związanych z ogarem.

Uprzejmie proszę o wyczerpujące odniesienie się do wyżej wymienionych kwestii.

Otrzymują:
1. Adresat
2. Klub Ogara Polskiego
3. a/a


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Copyright by www.ogarkowo.pl