Przegląd hodowlany i testy/konkursy dla psów ras myśliwskich

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

Awatar użytkownika
musia
Posty: 731
Rejestracja: sobota 14 lut 2009, 08:32
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Przegląd hodowlany i testy/konkursy dla psów ras myśliwskich

Post autor: musia »

Moi drodzy !!!

Mamy rasy myśliwskie czytaj ;) pracujące i zadaję pytanie jak w temacie:

1/ Czy chcielibyście powrotu do obowiązkowych wymogów hodowlanych w naszych rasach?
2/ Czy jest wg was taka potrzeba?
3/ Czy wystarczą 3 oceny wystawowe by dokonać najlepszego wyboru i kwalifikacji psa i suki jako reproduktora i suki hodowlanej.

Pytam bo jestem (z gończakiem Opusem) jeszcze z tego okresu przeglądu, konkursów i testów ( a właściwie to jeszcze z wcześniejszego czyli skierowań do krycia :wstydek: )

Jakie jest wasze zdanie na ten temat ? Jak na to zapatruje się nowe pokolenie gończarzy ?
"Zagraj ma ton niemal basowy.Śpiewak trochę wyższy i spełnia rolę barytonu. Lutnia ma piękny matowy głos, a Nutka najcieniej i najwyżej ciągnie. Wszystkie tworzą chór.
To jest myśliwski śpiew, w którym dźwięczy cała psia radość życia "
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Przegląd hodowlany i testy/konkursy dla psów ras myśliwskich

Post autor: qzia »

Pomysł dobry zwłaszcza jakby włączyć w kwalifikację do hodowli jakieś testy, ogólnie mówiąc użytkowe. Pewnie gdyby przeglądów dokonywałby klub reprezentowany przez kilka osób, podobnie jak przy przeglądzie miotu to może byłoby ok. Mam swoje zdanie co do przeglądów oddziałowych. Natomiast obawiam się, że to logistycznie byłoby dość trudne. :mysl_1: :mysl_1: Na klubówkach ostatnimi czasy frekwencja słaba. Na zjazdach podobnie. Trudno dojechać na drugi koniec Polski. :niewka: Choć jakby komuś zależały na repie czy suce hodowlanej to może by się wysilił. Użytkowość też ostatnio podupada w związku z nowymi przepisami. :niewka:
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Przegląd hodowlany i testy/konkursy dla psów ras myśliwskich

Post autor: hania »

Akurat ze skierowaniami do krycia mam złe doświadczenia. Albo po prostu były podpisywane - więc nie były potrzebne. Albo narzucały wizję hodowli kierownika sekcji - co nie było dobre. Albo promowały reproduktora kogoś z sekcji. I nie pisze tutaj konkretnie o ogarach.
Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: Przegląd hodowlany i testy/konkursy dla psów ras myśliwskich

Post autor: Wilga »

Ja mam podobne zdanie jak qzia. Zwiększanie kryteriów wzmacnia proces selekcji osobników do rozrodu. Prawdę mówiąc wybieganie na wystawach kwalifikacji dla suki hodowlanej czy reproduktora jest najprostsze, zawsze można zgłaszać się na kolejne wystawy aż się osiągnie to co wymagane. Ocena pracy na konkursach i zdobycie minimalnego dyplomu lub/i test jak to dawniej było, wymaga większego wysiłku i było dałoby lepszą selekcję osobników. Jedno mnie tylko stopuje w takim myśleniu, czy obecna pula ogarów nie jest za mała, aby zaostrzać kryteria i czy przy zamkniętej (przynajmniej dla maluczkich) KW da się w ten sposób utrzymać rasę.
Awatar użytkownika
musia
Posty: 731
Rejestracja: sobota 14 lut 2009, 08:32
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Przegląd hodowlany i testy/konkursy dla psów ras myśliwskich

Post autor: musia »

hania pisze: środa 28 lis 2018, 09:26 Akurat ze skierowaniami do krycia mam złe doświadczenia. Albo po prostu były podpisywane - więc nie były potrzebne. Albo narzucały wizję hodowli kierownika sekcji - co nie było dobre. Albo promowały reproduktora kogoś z sekcji. I nie pisze tutaj konkretnie o ogarach.

Haniu !!! Mnie interesuje wasze zdanie na 3 wymienione punkty. Skierowania do krycia to zamierzchła przeszłość.

Wilga dziękuję za zdanie w temacie.
"Zagraj ma ton niemal basowy.Śpiewak trochę wyższy i spełnia rolę barytonu. Lutnia ma piękny matowy głos, a Nutka najcieniej i najwyżej ciągnie. Wszystkie tworzą chór.
To jest myśliwski śpiew, w którym dźwięczy cała psia radość życia "
Awatar użytkownika
1e2w3a
Posty: 2358
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 21:07
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: MIĘDZYBÓRZ / WROCŁAW, Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Przegląd hodowlany i testy/konkursy dla psów ras myśliwskich

Post autor: 1e2w3a »

Ja się odniosę do pkt.3. A co do dwóch pierwszych to skierowań do krycia bym nie chciała. Nie wiem też na czym polegały testy (jakie były zadania dla psów i co miały wykazać). Podobno zniesiono też próby pracy więc pozostają konkursy.
Ogary to psy mysliwskie i nawet jesli nie polują i nie biorą udziału w konkursach (teraz to się nazywa chyba Ocenami Pracy), to powinny być pod tym względem sprawdzone. Wtedy prawdopodobieństwo, że potomstwo odziedziczy cechy przydatne użytkowo będzie większe,, choć nie stuprocentowe. Oczywiście praca w łowisku, czy tropienie na Ocenach Pracy to cechy nabyte ale dają jakąś informację o potencjale psa. No i pies tzw kanapowo spacerowy może tez mieć te cechy ale nie będziemy o nich wiedzieć, co najwyżej sie domyslać z obserwacji psa.
Wracając do pkt. 3 to jezeli potrzebne są trzy wystawy aby zdobyć uprawnienia reproduktora to wg jeden dyplom i to tylko III stopnia to trochę za malo aby stwierdzić, że pies zostal sprawdzony pod względem uzytkowym i przyznać mu certyfikat. Niech będą też dyplomy z trzech Ocen Pracy.
SOKOŁÓWKA

Zapraszam na stronę o moich ogarach : http://www.mojeogary.ga
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Przegląd hodowlany i testy/konkursy dla psów ras myśliwskich

Post autor: hania »

musia pisze: środa 28 lis 2018, 12:09 Haniu !!! Mnie interesuje wasze zdanie na 3 wymienione punkty. Skierowania do krycia to zamierzchła przeszłość.
Nie jestem nowym pokoleniem gończarzy ;)
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: Przegląd hodowlany i testy/konkursy dla psów ras myśliwskich

Post autor: ogończyk »

Dzień dobry. Hodowla polega na selekcji, prawda? A selekcja to eliminowanie z puli Zwierząt Rasowych, tych (często pięknych i mądrych, fantastycznych PT) zwierzątek, które nie spełniają kryteriów wymaganych od zwierząt danej Rasy. Ja CZEREMSZYNY-CZASTUSZKI nie rozmnożę, choć jest piękna, i z wyglądu "wzorcowa" ;), bo... nie spełnia moich oczekiwać wobec psa rasy Ogar Polski. :) (I nie dlatego wróciłem "na ogarkowo" :D :D :D )"Oceny wystawowe"... jako kryterium hodowlane.... :D :D cóż, lepsze takie niż żadne, acz nie słyszałem, żeby przeszkadzało to komukolwiek rozmnażać to, co akurat ma pod ręką. ;) Pozdrawiam.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Przegląd hodowlany i testy/konkursy dla psów ras myśliwskich

Post autor: SARABANDA »

Hej, hej dobrze Cię znowu czytać :hi_1:
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Przegląd hodowlany i testy/konkursy dla psów ras myśliwskich

Post autor: Ania W »

Hmmm, ja to chyba jestem z tego starszego pokolenia…ale ponieważ młodsze nie bardzo się wyrywa się do odpowiedzi to dorzucę swoje trzy grosze mając ciut czasu ;).
1/ Czy chcielibyście powrotu do obowiązkowych wymogów hodowlanych w naszych rasach?
Myślę, że przy obecnej populacji i regularnym ( a nawet powiedziałabym gwałtownym) jej wzroście postawienie poprzeczki ciut wyżej nikomu by krzywdy nie zrobiło. Może nawet wręcz przeciwnie – na tym etapie nawet selekcja byłaby już wskazana.
Pozostaje jednak doprecyzowanie formy i pytanie kluczowe – czy tzw. „warunkowe krycie” nie jest furtką na omijanie jakichkolwiek niepowodzeń na tym polu.
Dla mnie ważny byłby przegląd klubowy, który mógłby zawierać jednocześnie sugestie odnośnie ewentualnego krycia. Gdyby zachować ciągłość gromadzenia danych byłoby to bardzo dobre źródło wiedzy o stanie rasy. Oczywiście poniekąd oparte na statystyce, ale dające ogólny obraz tendencji w hodowli.

Co do testów mam już mieszane uczucia – byłam chyba przy trzech testach i każdy wyglądał inaczej . Sędzia (za każdym razem inna osoba) przeprowadzający miał inne oczekiwania i inaczej interpretował zachowanie psów. Z tego co pamiętam zawierały one reakcję na obcego człowieka, reakcję na innego psa, reakcję na nagłą zmianę w otoczeniu ( przewracająca się chorągiewka) i reakcję na strzał. Wiem, że niektóre psy je powtarzały, inne mimo niezaliczenia były dopuszczane do hodowli warunkowo… jeszcze pewnie znajdzie się grupa, która skorzystała z późniejszej zmiany przepisów.

2/ Czy jest wg was taka potrzeba?
Tak, myślę, że jest potrzeba wprowadzenie dodatkowych kryteriów, a przede wszystkim jest potrzeba promowania wysokich standardów. Czy uda się wyeliminować wszystkie te psy, które na pewno nie powinny być rozmnażane mimo zrobienia hodowlanki – nie wiem, pewnie nie.
Gdyby jednak był rzetelny przegląd hodowlany według nieskomplikowanych, precyzyjnych kryteriów (zawierający np. wskazówki dotyczące krycia) oraz ustandaryzowane testy, które może nie tyle by dyskwalifikowały co opisywały zachowanie psa w różnych sytuacjach mogłoby to być dobrym źródłem informacji dla hodowców / właścicieli reproduktorów, a także potencjalnych właścicieli szczeniąt. Oprócz laurki jaką najczęściej jest opis psa/psów w ogłoszeniu oraz przegląd miotu, można byłoby poprosić także o przegląd i testy rodziców.
Osobiście uważam, że cenne byłoby także wymaganie dotyczące sprawdzenia psa pod kątem użytkowości w formie prób pracy czy też konkursu. Oczywiście obecnie sytuacja jest poniekąd w zawieszeniu, ale przecież przez tyle lat był to obowiązek dla wyżłów i jakoś nie spowodowało to zapaści w rasie.

3/ Czy wystarczą 3 oceny wystawowe by dokonać najlepszego wyboru i kwalifikacji psa i suki jako reproduktora i suki hodowlanej.
To chyba troszkę takie pytanie retoryczne ;)
Tak jak napisał Ogończyk :
ogończyk pisze: wtorek 11 gru 2018, 09:08 "Oceny wystawowe"... jako kryterium hodowlane.... :D :D cóż, lepsze takie niż żadne, acz nie słyszałem, żeby przeszkadzało to komukolwiek rozmnażać to, co akurat ma pod ręką. ;) Pozdrawiam.
Myślę, że to jest kwintesencja, zwłaszcza gdy hodowla staje się działalnością komercyjną.

Patrząc na sprawę realistycznie uważam, że poza możliwościami ( przynajmniej teoretycznie ;) )wyeliminowania z hodowli psów posiadających ewidentne wady anatomiczne jakie daje nam udział w wystawach wskazane byłoby wprowadzenie dodatkowych wymagań, które promowałyby psy je wypełniające, czyli przegląd, testy, użytkowość oraz badania dotyczące zdrowia. Nie tylko okulistyczne, bo te jak już wiemy akurat nie uwzględniają wady najczęściej dotykającej naszą rasę, ale np. aktualne ogólne badania ( krew+ usg przed każdym kryciem) oraz dodatkowe np. rtg pod kątem dysplazji.
ODPOWIEDZ