Jaki powinien być ogar - Wygląd, pasja czy charakter?

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

Awatar użytkownika
zybalowie
Posty: 1668
Rejestracja: niedziela 15 sie 2010, 08:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Szczecin

Jaki powinien być ogar - Wygląd, pasja czy charakter?

Post autor: zybalowie »

Nie wiem, czy ktoś z hodowców zechce zabrać głos, bo może to dla Was temat oklepany i nie warty odpowiedzi. Ale czytam z zainteresowaniem wątek dotyczący coongarów i rodzą mi się takie pytania. Chyba wszyscy przyznają, że wobec spokrewnienia większości ogarów potrzebne są zmiany, plany i działania.
Ale wydaje mi się, że każda ingerencja w rasę - czy to przez dodawanie do linii psów KW, czy mixy z innymi rasami, "naraża" na zmiany i odejście od wzorca.
Bo nie od razu Rzym zbudowano i nie uda się w ciągu 3,4 pokoleń uzyskać psy piękne (wzorcowe?), zrównoważone i z "ogarzym" charakterem i do tego zdrowe.

Więc chyba należałoby zadać pytanie, o co zadbać najpierw, a co "dopracować" z czasem, szlifować na przestrzeni pokoleń. Więc co jest dla ogara najważniejsze - pasja łowiecka, klasyczny ogarzy wygląd (powiedzmy "wzorcowy" eksterier), czy zrównoważona psychika i śmiała natura?

Dolewki służą zdrowiu, ale na moją skromną wiedzę należy się liczyć z tym, że na jakiś czas oddalą nam kilka pokoleń od wzorca - cudów nie ma. Pytanie, szczególnie do tych, którzy mają odwagę dolewać - co najpierw chcielibyście, zaraz po zdrowiu, uzyskać?

Co jest najważniejsze dla ogara i co czyni go ogarem?
Lepszy jest pies piękny, ale o niskiej wartości użytkowej, czy świetny w akcji, a mało wzorcowy?
O co należałoby waszym zdaniem zadbać najpierw, planując na lata do przodu strategię wzmacniania rasy dolewkami?

Myślę, że są to ważne pytania w tym kontekście, a coongary szczególnie dają tu do myślenia, bo mogą być długo "nieogarze" z wyglądu, a bardzo ogarze psychicznie i świetnie polujące (dajmy na to, teoretyzuję). Czy będzie to waszym zdaniem dość, by pracować z tymi liniami dalej?

Jest to pytanie o priorytety, o to, czego tak naprawdę chcemy od rasy i w jakiej kolejności. Bo wszystkiego na raz chcieć się nie da, przy takiej populacji - tak mi się wydaje :)
Jest to tez na pewno pytanie, które musi sobie zadać każdy z dolewających przed kryciem i po prostu każdy hodowca w ogóle.

Czy mogłabym liczyć na - subiektywne najlepiej - opinie?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
irie
Posty: 3550
Rejestracja: środa 14 paź 2009, 23:04
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Jaki powinien być ogar - Wygląd, pasja czy charakter?

Post autor: irie »

zybalowie pisze:Czy mogłabym liczyć na - subiektywne najlepiej - opinie?
:mrgreen:
Ja nie hodowca, ale...
Moim skromnym zdaniem rasa nigdy nie bedzie monolitem.
Nie ma odgornych planow, wspolnej wizji, ani rezimu hodowlanego dla calej rasy. A wiec zawsze beda ogary jasniejsze i ciemniejsze, wieksze i mniejsze, zdrowsze i chorsze:], o roznych charakterach, z pasja i kanapowe. Bo tez i rozne sa zapatrywania wsrod hodowcow i milosnikow rasy na to, co wazne, a takze na to, co piekne. Rozne oczekiwania i potrzeby. A wiec takze rozne priorytety.
I te pytania o priorytety zadaje sobie kazdy hodowca z osobna, dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie zadane w tytule watku. Jeden obierze za cel klasyczny wyglad, inny dobre zdrowie, czy swietny charakter, kolejny postawi na pasje. Z kombinacjami tych priorytetow wlacznie.
Jaki powinien byc ogar? Jednemu czaprak, drugiemu gon - czyni ogara ;)
Obrazek
Ł-Bohun
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 28 paź 2010, 11:20

Re: Jaki powinien być ogar - Wygląd, pasja czy charakter?

Post autor: Ł-Bohun »

OP w mojej ocenie powinien byc przede wszystkim psem myśliwskim.
Nie ma gwarancji, że jak reproduktor ,czy suka nie były cięte, to że szczeniaki po nich też nie będą i na odwrót.
Esentialia Ogara ,to myslistwo,granie na lesie, łagodność w stosunku do domowników, łatwość w układaniu to cechuje tą rasę -tak wynika z wypowiedzi na tym forum. A zatem ,jeżeli pies przejawia takie zalety, to powinien je przekzywać swoim potomnym.

Pozdrawiam
Jarek
A gończy białoruski nie bliżej ogara? -jeżeli mówimy o dolewkach
Hmmm... a może zmieszajmy z GP, to może osiągniemy jedną polską rasę mysliwską, zakończy to kontrowersyjne spory. No, i zawsze to zostanie w rodzinie :lol:
Exitus acta probat
http://www.myslistwozogary.pl" onclick="window.open(this.href);return false; ; http://www.ogarowegranie.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
hodowla Ogarów Polskich - "Ogarowe Granie"
Awatar użytkownika
zybalowie
Posty: 1668
Rejestracja: niedziela 15 sie 2010, 08:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki powinien być ogar - Wygląd, pasja czy charakter?

Post autor: zybalowie »

irie pisze: Moim skromnym zdaniem rasa nigdy nie bedzie monolitem.
Czasami mam podobne przemyślenia i nie jestem nawet przekonana, czy to "źle"... Pisze to z dużą nieśmiałością, bo jestem w temacie świeża i moje przemyślenia...hm.. no cóż... świeże są i zielone ;)

Nie ma odgornych planow, wspolnej wizji, ani rezimu hodowlanego dla calej rasy.
Czasem trochę Niemcom zazdroszczę... :wstydek:
Czytając różne watki mam w głowie galimatias, ale też i wrażenie, że u nas tego reżimu brakuje.
I te pytania o priorytety zadaje sobie kazdy hodowca z osobna, dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie zadane w tytule watku.

Liczyłam właśnie na pojedyncze, subiektywne wypowiedzi w tym temacie. Wiem, co na ten temat sądzą myśliwi ;), ale poczytując forum łowieckie mam wrażenie, że jest tu czasem spora rozbieżność... Chciałam więc zapytać o to wprost.
Ł-Bohun pisze:OP w mojej ocenie powinien byc przede wszystkim psem myśliwskim. A zatem ,jeżeli pies przejawia takie zalety, to powinien je przekzywać swoim potomnym.
Dla mnie bardzo ważna jest psia psychika. Piękne psy powalają estetycznie, ale osobiście (to podkreślam) moimi faworytami byłyby psy mniej atrakcyjne, a śmiałe i z pasją. No i zdrowe, przede wszystkim. Może się narażę, ale mnie w tych psach ujmuje właśnie osobowość - nie ma ogara bez jego psychicznej ogarowatości. Sporo jest psów podobnych na wygląd, ale ogar, to ogar.
A gończy białoruski nie bliżej ogara? -jeżeli mówimy o dolewkach
Hmmm... a może zmieszajmy z GP, to może osiągniemy jedną polską rasę mysliwską, zakończy to kontrowersyjne spory.
Mi się oczywiście też takie pytania w głowie lęgną, ale nie mam śmiałości zapytać :wstydek: Trochę się boje podejrzeń o "prowokację" albo "bicie piany". A to czysta niewiedza i chęć się dowiedzenia, na czym to polega. Czemu hodowcy działają tak, a nie inaczej, czemu w te, a nie w inną stronę...

Co do GB, wątek zakończył się u nas tak sobie: http://ogarkowo.pl/viewtopic.php?f=10&t=1165" onclick="window.open(this.href);return false;
A na zielonym dyskusja rozwinęła się dziwnie: http://forum.polskigonczy.avx.pl/viewtopic.php?t=1097" onclick="window.open(this.href);return false;

Dyletantom trudno poruszać takie tematy wśród praktyków ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Jaki powinien być ogar - Wygląd, pasja czy charakter?

Post autor: hania »

Dla mnie - przede wszystkim zdrowie i charakter. Nawet z najładniejszym i najlepszym użytkowo psem właściciel będzie się męczył jeśli ten pies bedzie ciągle chorował lub będzie np agresywny.
Potem użytkowość i wygląd.
gryfna

Re: Jaki powinien być ogar - Wygląd, pasja czy charakter?

Post autor: gryfna »

Dla mnie ideał ogara to zdrowy pies o pięknym eksterierze i dobry użytkowo (czyli taki, któremu właściciel poświęci dostateczną ilość czasu i energii, aby rozbudzić w nim pasję, którą każdy pies posiada), bo jedno drugiego nie wyklucza. ;)
Awatar użytkownika
BasiaM
Posty: 8080
Rejestracja: czwartek 30 kwie 2009, 09:54

Re: Jaki powinien być ogar - Wygląd, pasja czy charakter?

Post autor: BasiaM »

Dla mnie ... zdecydowanie charakter, potem wygląd bo i tak dla każdego właściciela jego pies jej najładniejszy :mrgreen:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zybalowie
Posty: 1668
Rejestracja: niedziela 15 sie 2010, 08:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki powinien być ogar - Wygląd, pasja czy charakter?

Post autor: zybalowie »

gryfna pisze:Dla mnie ideał ogara to zdrowy pies o pięknym eksterierze i dobry użytkowo (czyli taki, któremu właściciel poświęci dostateczną ilość czasu i energii, aby rozbudzić w nim pasję, którą każdy pies posiada), bo jedno drugiego nie wyklucza. ;)
Nie wyklucza, to prawda, tylko właśnie ideał to jedno, a rzeczywistość, to drugie. Hodowla ma na celu zbliżanie się do ideału, ale jak pisałam wcześniej, od razu się go nie uzyska, tym bardziej z dolewkami.
Więc bardziej miałam na myśli priorytety.

I właśnie, jak to jest z tą pasją - hania pisała kilka razy, ze wartość użytkowa ogarów spada. Więc każdy ogar "to ma", czy nie? :mysl_1:
BasiaM pisze:Dla mnie ... zdecydowanie charakter, potem wygląd bo i tak dla każdego właściciela jego pies jej najładniejszy :mrgreen:
Zupełnie subiektywnie - chyba patrzę na to podobnie. Zdrowie to po pierwsze primo, z powodów, które wcześniej hania wymieniła. Rasa w ogóle nie ma dla mnie sensu, jeśli nie jest w średniej statystycznej zdrowa i zdolna do samodzielnego rozrodu :niewka: , czym pewnie urażę wszystkich właścicieli mopsów i cziłałów... Charakter to druga sprawa, bo specyfika charakteru odróżnia jedną rasę od drugiej (znowu oczywiście w moim rozumieniu). Ogary to dla mnie psy zrównoważone, odważne, ale nie agresywne. Zdystansowane i obserwujące. Skore do współpracy, ale na zasadach kompromisu i z uszanowaniem ich niezależności. Nie chciałabym, żeby mój ogar był oddanym owczarkiem, albo dominującym wilczakiem. Ogarem ma być :)
I dalej- pasja do polowań, bo w tym tkwiło sedno stworzenia tej rasy.
Obrazek
Obrazek
Ł-Bohun
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 28 paź 2010, 11:20

Re: Jaki powinien być ogar - Wygląd, pasja czy charakter?

Post autor: Ł-Bohun »

Nie zgadzam się z twierdzeniem, że wartość użytkowa ogarów spadła. To ,że nie są zauważalne przez mysliwych to wynika z ich warunków bytowych, albo wygodnictwa, które jest najlepiej zastapić krytyką rasy.
kiedyś na łowickim zadałem pytanie, czego nie wykona w łowisku OP w stosunku do innej rasy mysliwskiej? Wiele odpowiedzi się pojawiło, ale zadna z nich konkretna. Dochodziło nawet do twierdzeń, że ogar aportujący wygląda jak siodło na świni. Dlatego obiecaliśmy sobie z bohunem, że postaramy się wykazać, że OP jest w stanie pracować jako dzikarz i tropowiec i równiez może polować na pióro.

Jestem niedoświadczony ,jeżeli chodzi o układanie psa, nie korzystałem z firm, które sie tym zajmują. To świadczy o tym ,co pies ma w genach, jak łatwy jest do układania -mam zamiar to wykorzystać, aby dowieść swoich twierdzeń, do czego obecnych tu forumowiczów również gorąco zachęcam.
Exitus acta probat
http://www.myslistwozogary.pl" onclick="window.open(this.href);return false; ; http://www.ogarowegranie.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
hodowla Ogarów Polskich - "Ogarowe Granie"
Awatar użytkownika
wszoleczek
Posty: 1894
Rejestracja: środa 18 lis 2009, 10:44
Gadu-Gadu: 3431453
Lokalizacja: Libiąż k/Chrzanowa
Kontakt:

Re: Jaki powinien być ogar - Wygląd, pasja czy charakter?

Post autor: wszoleczek »

Pierwsze czym kierowałam się w wyborze rasy to był wygląd. Nie jestem z tego dumna... Ale przeglądając wiele grubych książek, wiele stron internetowych, to zdjęcia widzi się pierwsze i to one pozostają w pamięci.

Potem z paru wyselekcjonowanych ras po większym wgłębieniu się w temat wybrałam ogara. Ale jak mówię (a raczej piszę ;) ): Najpierw wygląd :niewka:

Teraz się cieszę, że w parze z takim wyglądem idzie taki charakter :mrgreen: . Wszystko do siebie pasuje. No... prawie wszystko... Bo psa mam trochę taką ciepłą kluchę, a nie mogę zapomnieć jednej sytuacji:
Kiedyś wyciągnęłam koleżankę na spacer. Odprowadziłam ją pod blok, i jak to dwie baby zaczęłyśmy gadać. Nero usiadł obok mnie. Zostawiliśmy pół chodnika wolnego.
Nagle zza rogu wyszło trzech osiłków ("No mówię Ci kur***, jaki kolo z niego, że ja pier****"). Idą w naszą stronę, trochę już było ciemno, blokowisko, generalnie strach. Jeszcze oni karczycha, bez szyi, ale zeszli z chodnika i przeszli drogą, bo bali się Nera :gleba: .
Natalia i Nero
ODPOWIEDZ