Parki Narodowe

Awatar użytkownika
irie
Posty: 3550
Rejestracja: środa 14 paź 2009, 23:04
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Parki Narodowe

Post autor: irie »

Przyznam, ze o kagancu nic nie wiem. To jakies ogolne zasady? Bo w regulaminie SPN o tym nie ma, nie widzialam tez zadnego psa w kagancu na szlaku (wlaczajac moje) i nikt z obslugi Parku nie zwracal nam uwagi.
Obrazek
Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: Parki Narodowe

Post autor: Wilga »

Prawie na każdej oficjalnej www parku narodowego jest zakładka Turystyka i tam są zasady udostępniania obszaru parku.
Awatar użytkownika
MAsop
Posty: 526
Rejestracja: sobota 18 kwie 2009, 14:15
Gadu-Gadu: 0

Re: Parki Narodowe

Post autor: MAsop »

Karkonoski po polskiej i czeskiej stronie(polecamy!!!) Szyszka schodziła cały w zeszłym i tym roku (oczywiście na smyczy) są tabliczki, że z piesami można. Dodatkowo zwiedziliśmy Izery (mało ludzi i bardzo malowniczo) i też można (po polskiej i czeskiej stronie). W Bieszczadzkim nie wolno wprowadzać zwierząt w tym psów powyżej górnej granicy lasu (czyli połoniny odpadają) z drugiej strony Bieszczadzki park narodowy to nie całe bieszczady.... Co do psów to tyle ile widzielismy luźno biegające egzemplarze po czeskiej stronie to nie ma nawet u nas na osiedlu... Więc tam warto pojechać.
Obrazek
Awatar użytkownika
MAsop
Posty: 526
Rejestracja: sobota 18 kwie 2009, 14:15
Gadu-Gadu: 0

Re: Parki Narodowe

Post autor: MAsop »

Aha i nikt nigdy w żadnym wypadku nie wymagał od nas kagańca a z Szyszką podróżujemy już drugi rok i nie tylko w Karkonosze...Praktyka zdecydowanie mija się z teorią jak to u nas w (k)raju :)
Obrazek
Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: Parki Narodowe

Post autor: Wilga »

no z ostatnim zdaniem pozwolę się nie zgodzić.........
Awatar użytkownika
ZbyszekC
Posty: 2056
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:40

Re: Parki Narodowe

Post autor: ZbyszekC »

Wilga wie co mówi. Jest z trójmiasta a tam np. w Sopocie do parku im. M. i L. K. co prawda psy można wprowadzać ale stoją tabliczki zabraniające im nawet siusiu. I podobno straż miejska bardzo tego pilnuje :gleba:
"Moim prawdziwym obowiązkiem jest ocalić własne marzenia." - Arthur Schopenhauer
Awatar użytkownika
irie
Posty: 3550
Rejestracja: środa 14 paź 2009, 23:04
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Parki Narodowe

Post autor: irie »

A wracajac do Parkow Narodowych, a w szczegolnosci do Swietokrzyskiego, mysle, ze skoro w ogolnodostepnym regulaminie, wywieszonym przed kazdym biletowanym wejsciem do Parku i cytowanym na ulotce dolaczonej do kazdego biletu, nie ma nic o kagancu, to fakt ten moze wskazywac na brak nacisku ze strony Parku na ten wlasnie pkt zasad udostepniania. Inaczej chyba byloby to jasno wylozone w przygotowanych specjalnie dla turystow informacjach, podobnie jak to jest odnosnie smyczy. Innymi slowy praktyka zapewne sklania sie ku mniejszemu rygorowi, nizby to narzucaly zasady wynikajace wprost z przepisow Ustawy.
Obrazek
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Parki Narodowe

Post autor: kasiawro »

W Bieszczadach był ostatnio mój wnusio Runo zszedł sporo szlaków, zapłacił mandat, a potem strażnik powiedział aby pozwolić psiakowi pobiegać bo szkoda go męczyć na smyczy. Nastawiam się dokładnie na to samo, że zapłacę i pójdę dalej jakby co ;) Dla mnie osobiście to straszna udręka chodzić po Bieszczadach mając psa w domu :niewka: .
W tych których byłam z psami od kiedy mam psy to: karkonoski, góry Stołowe, gorczański, pieniński, poleski, wielkopolski i nigdy nie zapłaciłam mandatu - jeszcze ;)
Parkach Narodowych zawsze trzymam psy na smyczy.
Dla tych lubiących górki wyższe polecam Tatry od strony Słowackiej można z psami, jeśli wiecie gdzie idziecie i że pies poradzi sobie z daną trasą.
Tak jak nasz fachowiec Wilga napisała do PN w zasadzie nigdzie nie wolno, ale to jak widać różnie bywa. Ja myślę, że też zależy na kogo trafimy.
Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: Parki Narodowe

Post autor: Wilga »

To niestety świadczy o tym, że "nie wie prawica co robi lewica", czyli jeden dział w pn przygotowuje i stawia (fizycznie) w parkach tabliczki, zajmuje się drukiem biletów itp (dział techniczny najczęściej), a kto inny opracowuje zasady turystyki, często oba działy nie współpracują ze sobą, a dyrektor najczęściej nie jest w stanie dopilnować spójności tego się w parkach dzieje (z różnych powodów). Niezgodność regulaminu porządkowego i zasad udostępniania turystycznego to tylko drobny przykład, bywają i większe niespójności, ja nad tym ubolewam, bo nie po to się wprowadza w planach ochrony jakieś zasady (a nie biorą się one z kosmosu, tylko z praktyki ochrony przyrody), aby potem to psuć w czasie wprowadzania w życie.
Generalna zasada jest taka, że dokument prawny, nadrzędny nad regulaminami, rozporządzeniami wewnętrznymi to plan ochrony lub zadania ochronne. Jak coś w nim nie jest określone, to obowiązuje to co jest zapisane w ustawie. A regulamin przygotowany w parku to tylko "dokument wewnętrzny" i nie ma mocy obowiązującej, tworzy tylko bałagan. Tylko skąd o tym ma widzieć turysta, nie prawnik i to w dodatku z psem :shock: :zly3:

PS 1. Kasiuwro - ja lubię góry, odkąd mam psy rzadko w nie zaglądam właśnie z powodów, że nie wolno .. i bardzo mi żal. Ale uznaję, że jeśli ktoś już wprowadził to ograniczenie to "musi" wie dlaczego.
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Parki Narodowe

Post autor: kasiawro »

Wilga przecież jest sporo szlaków w górach poza PN-wymi a tam też jest pięknie.
Nie chcę abyś mnie postrzegała za jakiegoś "dziada" który niszczy przyrodę. W PN zawsze chodzę szlakami, a psy na smyczy. Rozumiem że chodzi to o te nasze Bieszczady?
Rozmawiałam z kilkoma osobami (przyrodnik, ekolog, fotograf) obcujących znacznie więcej z przyrodą niż ja, choć uważam że wcale nie mało ja obcuję ;)
Wszyscy oni uważają, że w Bieszczady na smyczy z psem powinny dać pozwolenie na wędrowanie.
ODPOWIEDZ