Parki Narodowe

Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Parki Narodowe

Post autor: qzia »

W wakacje trochę pojeździliście z psami po Polsce. Może macie rozeznanie do których parków można psy wprowadzać, a do których nie. Wiem, że Tatry na pewno nie. Za to Góry Stołowe tak. Chyba do Słowińskiego można na wydmy wchodzić. Na tym się moja wiedza kończy. Bardzo mnie zaraziliście tymi górami i muszę w listopadzie gdzieś wyskoczyć. Kto wie niech pisze. Nie mam jasności co do Bieszczad, ale chyba nie wolno.
Pozdrawiam Kasia.
P.S. Gdzie te czasy, kiedy cały Beskid Niski można było przejść z namiotem i ludzia nie spotkać :marzyc_2:
Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Re: Parki Narodowe

Post autor: ania N »

W Białowieskim PN można przebywać z psem na uwięzi. Z tym, że nic nie piszą jakiej dł ma być ta uwięź ;) :sekret:

W Karkonoskim też na uwięzi można chodzić z pieskiem. Rok temu tak było. W tym nie sprawdzałem.

Jacek :)
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
BasiaM
Posty: 8079
Rejestracja: czwartek 30 kwie 2009, 09:54

Re: Parki Narodowe

Post autor: BasiaM »

W Żywieckim PK można wędrować z psami. Należy psy prowadzić na smyczy czy lince :psiako:
My niestety złamaliśmy te nakazy i puszczaliśmy w Beskidach psy luzem, nawet idąc granicą :oops: :sekret:
Na szczęście szlak nie należy do najłatwiejszych to i ludzia jakoś mało po drodze.
Ostatnio zmieniony piątek 02 wrz 2011, 15:57 przez BasiaM, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Obrazek
Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: Parki Narodowe

Post autor: Wilga »

Oj, ale to jest nie lada problem ustalić co, gdzie wolno.
Jako "zawodowiec" powiem, ze w zasadzie nigdzie w paku narodowym i rezerwacie nie wolno, chyba, że plan ochrony lub zadania ochronne powiedzą, gdzie wolno. Ustawa o ochronie przyrody art. 1, pkt 16 mówi: (zakaz) wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas.
Polska praktyka jest taka, że w tej chwili znakomita większość parków narodowych i rezerwatów nie ma planów ochrony, są tylko zadania ochronne, ustalane zazwyczaj na rok lub 2 lata. Pozostają obszary ogólnodostępne w pn, ale tych zazwyczaj jest mało.
Ja robię tak, jak gdzieś jadę to patrzę na www parku (albo dzwonię i pytam) co oni w tej sprawie mówią. Np. w Słowińskim można tylko na smyczy, i jest zakaz wprowadzania psów na plaże (foki, ptaki itp.), w ujściu Warty - zakaz w obwodzie ochronnym Chyrzyno i Słońsk, na polderze północnym - zakaz puszczania luzem. W Biebrzańskim PN - dyskryminacja ludzi z psami, nawet krzywo patrzą na obszar otuliny, jak się łazikuje z psem. W Białowieskim jest zakaz wstępu z psami do rezerwatu ścisłego, do obrębu Hwoźna chyba można ale na smyczy (sam nadleśniczy ma 2 psy :) i chodzi z nimi na borówki).
Poszperam jeszcze i jak coś sensownego znajdę to napisze.
Ostatnio zmieniony piątek 02 wrz 2011, 19:11 przez Wilga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Parki Narodowe

Post autor: qzia »

Do rezerwatów ścisłych to chyba i ludzia nie wolno wprowadzać nawet na lice ;) Tak mi się zawsze zdawało. W Bieszczadach widziałam dogtrekkingowców z psami na Tarnicy ale to było 5 lat temu.
Pozdrawiam Kasia
Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: Parki Narodowe

Post autor: Wilga »

I jeszcze jedno rozróżnienie - Żywiecki to park krajobrazowy i w tych parkach są inne zasady. I tam z psami to chyba tak, jak w każdym innym miejscu.
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Parki Narodowe

Post autor: qzia »

Krajobrazowy jak najbardziej, ale ma 10 rezerwatów. Jest tam Babiogórski PN gdzie chyba z psami nie za bardzo, Pilsko chyba też ma rezerwat, teraz też chyba na Raczy coś jest i pod Rycerzową. Nie wiem czy wszystkie są ścisłe.
Kasia
Awatar użytkownika
BasiaM
Posty: 8079
Rejestracja: czwartek 30 kwie 2009, 09:54

Re: Parki Narodowe

Post autor: BasiaM »

W Beskidzie Żywieckim oprócz Babiogórskiego PN oraz Żywieckiego PK znajdują się nast. rezerwaty:

BAMBEŃSKIE na Orawie
BUTORZA koło Zwardonia
DZIOBAKI pod Wielką Rycerzową
GRAPA w Żywcu
REZERWAT im. Z. Klemensiewicza na Policy

a w samej grupie Wielkiej Raczy znajduje się:
MUŃCOŁ
OSZUS
PILSKO
POD RYSIANKĄ
ROMANKA
ŚRUBITA
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
irie
Posty: 3550
Rejestracja: środa 14 paź 2009, 23:04
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Parki Narodowe

Post autor: irie »

qzia pisze:Może macie rozeznanie do których parków można psy wprowadzać, a do których nie.
W Swietokrzyskim Parku Narodowym obowiazuje zakaz wprowadzania psow bez smyczy. Z psem na smyczy spokojnie mozna :)
Obrazek
Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: Parki Narodowe

Post autor: Wilga »

na smyczy i w kagańcu jak wynika z zasad udostępniania.
Ponadto w Babiogórskim jest zakaz wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną;
w Karkonoskim, Magurskim i gór Stołowych - obowiązują zapisy ustawy, bo w regulaminach udostępniania nie jest wskazane gdzie wolno, a gdzie nie wolno z psami.
w Bieszczadzkim - "Wprowadzanie psów na obszar parku dozwolone jest wyłącznie w obszarze ochrony krajobrazowej. Zabrania się wprowadzania psów na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, za wyjątkiem odcinków prowadzących wzdłuż dróg publicznych."
w Gorczańskim - zakaz wprowadzania psów.

W Białowieskim można wejść do rezerwatu ścisłego od strony wsi Białowieża, ale tylko z przewodnikiem i po ścieżce edukacyjnej. Ale warto, szczególnie wiosną o świcie z dobrym przewodnikiem - sama radość....
Ostatnio zmieniony piątek 02 wrz 2011, 19:43 przez Wilga, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ