Poświąteczne grupowe spalanie kalorii nad Wisłą ;)

Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Poświąteczne grupowe spalanie kalorii nad Wisłą ;)

Post autor: Ania W »

hania pisze:
Asiun pisze:
miszakai pisze:Dla mnie Poziomka Orzełkowa też mocno :)
Ja tam widzę Tropkę tylko. No chyba, że inteligencję odziedziczyła po tatusiu - to ewentualnie współczuję właścicielom matołka :jezyk:
Kolor mamusiowy, budowa ciała i kształt czaszki bardziej tatusiowy, choć nie jest tak związana jak Orzełek (trochę liczę na to, że to się zmieni). Charakter trochę jak Tropa a trochę nie. Może po Oriku a może jej własny;).
Jak dla mnie to faktycznie tropkowy ma kolor. Coś w spojrzeniu może..ale jest zdecydowane bardziej krępa, mocna i ogonek noszony po tatusiu ;)
Ale fajnie się zachowuje i grzeczna :)
SARABANDA pisze:Poziomka klasycznie podżara i ma przedpiersie :fiufiu:
Podżary to chyba czarny podpalany? Ona jest klasycznie "prawie bez czapraka" ;)
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Poświąteczne grupowe spalanie kalorii nad Wisłą ;)

Post autor: kasiawro »

Ania W pisze: Podżary to chyba czarny podpalany?
Dokładnie.
O ogonie zapomniałam wspomnieć, ze "identiko" jak tatuś.
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Poświąteczne grupowe spalanie kalorii nad Wisłą ;)

Post autor: SARABANDA »

Nie wiem dlaczego ale podżary zawsze mi się kojarzy z szarym podpalanym, Poziomka ma dla mnie szary czaprak.
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Poświąteczne grupowe spalanie kalorii nad Wisłą ;)

Post autor: hania »

kasiawro pisze:
Ania W pisze: Podżary to chyba czarny podpalany?
Dokładnie.
Ale jesteście pewne?
Mnie 100 lat temu tłumaczyli, że podżary to właśnie przesiane włosy ciemne i jasne. Że to wygląda jak żar i że to nie to samo co czarny podpalany.
Tą logiką potwierdziło mi porównanie maści, które psy z jednej hodowli mają wpisane w rodowody np z rogoźnickich Lasów: Burza - czarny podpalany, Polny - podżara, Osa - czaprakowa. Z tego wynika że podżara różniła się od czarnej podpalanej. Niestety nie widziałam zdjęcia Polnego :(.
Awatar użytkownika
Ewka
Posty: 3817
Rejestracja: poniedziałek 03 sty 2011, 19:12
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Błonie

Re: Poświąteczne grupowe spalanie kalorii nad Wisłą ;)

Post autor: Ewka »

http://sjp.pwn.pl/doroszewski/pod%C5%BCary" onclick="window.open(this.href);return false;
https://pl.wikisource.org/wiki/M._Arcta ... d%C5%BCary" onclick="window.open(this.href);return false;
http://mbc.malopolska.pl/dlibra/plain-content?id=17735" onclick="window.open(this.href);return false;
Byleby w sercu ciągle maj!
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Poświąteczne grupowe spalanie kalorii nad Wisłą ;)

Post autor: hania »

Ale to nie tłumaczy różnic pomiędzy podżarym a czarnym podpalanym w jednej hodowli. Dobrze, że teraz tylko czaprakowe i nie ma problemu ;)

Spotkałam też taką opinię, że podżare to były psy o bardzo ciemnym rudym.
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Poświąteczne grupowe spalanie kalorii nad Wisłą ;)

Post autor: Ania W »

hania pisze:Ale to nie tłumaczy różnic pomiędzy podżarym a czarnym podpalanym w jednej hodowli. Dobrze, że teraz tylko czaprakowe i nie ma problemu ;)

Spotkałam też taką opinię, że podżare to były psy o bardzo ciemnym rudym.
Myślę, że równie trudno wytłumaczyć umaszczenie szynszylowe u jednego z psów w rodowodzie Barda ;) ( nie pamiętam, u którego...ale sprawdzę ;), nie wiem czy to nie był jakiś Chojar ).
Jeżeli różnice w umaszczeniu wystąpiły w jednej hodowli to może to być też swobodna interpretacja tego konkretnego hodowcy lub osoby przeglądającej miot.
Dla mnie źródła wskazują dość jednoznacznie na czarne podpalane ( być może o różnej intensywności).
A ogary bardzo jasne to tak naprawdę czaprak mają szczątkowy, a nie szary. Owszem zazwyczaj ciemny włos na nim nie jest głęboko czarny ale szarawy, jednak to nie zmienia postaci rzeczy, że w związku z tym, że tam jest bardzo dużo rudego to czapraka jako takiego nie ma. Na szczęście z tym się żyje i co więcej - blond ma wielu sympatyków ;)
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Poświąteczne grupowe spalanie kalorii nad Wisłą ;)

Post autor: hania »

No z tym czaprakiem to tak nie do końca, bo ani Tropka ani Poziomka nie mają czarnych włosów w czapraku. sprawdzałam kiedyś dokładnie ;). Zresztą po Poziomce widać, że nie ma, albo ma mało czarnego pigmentu (wargi, okolice oczu)
Awatar użytkownika
Ewka
Posty: 3817
Rejestracja: poniedziałek 03 sty 2011, 19:12
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Błonie

Re: Poświąteczne grupowe spalanie kalorii nad Wisłą ;)

Post autor: Ewka »

hania pisze:Ale to nie tłumaczy różnic pomiędzy podżarym a czarnym podpalanym w jednej hodowli. Dobrze, że teraz tylko czaprakowe i nie ma problemu ;)

Spotkałam też taką opinię, że podżare to były psy o bardzo ciemnym rudym.
Trochę tłumaczy ;) Tak na szybko znalazłam takie odnośniki do słowa podżary. Na stronie klubu ogara podaje się, że to umaszczenie brunatno-czerwone.

Słownik staropolski:
Podżarty, podpalany (pies).

Podżary, 1) ogorzały, śniady; 2) skarogniady (koń).
Byleby w sercu ciągle maj!
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Poświąteczne grupowe spalanie kalorii nad Wisłą ;)

Post autor: Ania W »

hania pisze:No z tym czaprakiem to tak nie do końca, bo ani Tropka ani Poziomka nie mają czarnych włosów w czapraku. sprawdzałam kiedyś dokładnie ;). Zresztą po Poziomce widać, że nie ma, albo ma mało czarnego pigmentu (wargi, okolice oczu)
No to właśnie napisałam, że w miejscu gdzie powinien być ciemniejszy czaprak to bondyni /blondynki jeżeli mają ciemniejszą sierść to jest to bardziej "wypłowiały" kolor niż czarny. Ale nadal nie jest to jednolita plama tworząca czaprak.
ODPOWIEDZ