Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Awatar użytkownika
1e2w3a
Posty: 2358
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 21:07
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: MIĘDZYBÓRZ / WROCŁAW, Dolny Śląsk
Kontakt:

Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: 1e2w3a »


Geny warunkujące krótki/długi włos.


Post nawiązuje do postu na FB w grupie „Ogaromaniacy i Przyjaciele” i dotyczy pojawienia się w jednym z miotów szczeniaków OP z długim włosem.

Na początek trochę podstawowych informacji z genetyki o genach warunkujących krótki/długi włos oraz o przekazywaniu tych cech potomstwu.
Poznane miejsce gdzie znajdują się sekwencje odpowiedzialne za pojawienie się krótkich lub długich włosów to locus L znajdujące się na 32 psim chromosomie. Inna nazwa to gen FGF5. Jest on odpowiedzialny za wzrost fibroblastów-5.

Dotychczas w tym locus poznano jedna wersję alleli warunkujących krótki włos (allel L) oraz 5 wersji odpowiedzialnych za pojawienie się długich włosów (allele l, l=l1, l2, l3, l4, l5). Allel krótkiego włosa dominuje (ale niezupełnie) nad wszystkimi wersjami długiego włosa. W zależności jakie wersje będą znajdować się w tym miejscu psiego DNA w fenotypie psów pojawi się sierść krótka lub długa.

Genotyp L/L – psy z krótką sierścią; nie przekażą żadnego allelu długich włosów potomstwu.
Genotyp L/l (l= l1, l2, l3, l4, l5); nosiciele wariantów z długą sierścią które mogą przekazać swojemu potomstwu; w swoim fenotypie maja krótką sierść.
Genotyp l/l – psy z długą sierścią; swój długowłosy wariant przekażą potomstwu.

Allel L jest dominujący niezupełnie (przynajmniej tak się uważa) nad wszystkimi allelami typu l więc te włosy krótkie mogą mieć nieco inna długość.

Wszystkie allele l (l1, l2, l3, l4, l5) to allele o słabszej ekspresji, recesywne względem allelu krótkiej sierści L. Są zmutowane i tych mutacji dotychczas wyodrębniono 5. Najczęściej są to mutacje punktowe ale również i mutacje strukturalne takie jak delecja czy duplikacja. Wśród nich najczęściej występuje mutacja punktowa której skutkiem jest zamiana cysteiny na fenyloalaninę w łańcuchu polipeptydowym (p.Cys95Phe) i taki lańcuch już się rózni od tego jaki by kodowała sekwencja L. Te zmiany powodują, że nie włącza się na czas sygnał zakończenia wzrostu włosa i wlos się wydłuża.
Nie jest tak że te zmutowane allele l wystepują hurtem w rasach długowłosych lub takich w których oprócz krótkiego włosa dopuszczono i długi włos. Sa rasy w których dotychczas wykryto jedną mutację ale i są takie w których występuje ich kilka. No i w każdej rasie rozkład tych długich włosów będzie inaczej wyglądać w zależności od posiadanej recesywnej wersji. .Ale i są też rasy długowlose u których typ owłosienia nie pasuje do tych już poznanych alleli no i trzeba dalej penetrować ten psi genom.
Ten recesywny genotyp powoduje duże urozmaicenie w owłosieniu. Jest całkiem sporo kombinacji tych układów i każdy z nich może dać inne długie włosy. I tak genotyp l1/l1 może dać inne owlosienie niż genotyp l1/l2, czy l2/l2.

Oprócz genu krótkiego/długiego włosa są jeszcze inne geny odpowiedzialne za jego strukturę. Jest jeszcze gen KRT71 od którego zależy czy włosy będą proste czy też skręcone lub pofalowane. Znajduje się on na 27 psim chromosomie. Gen oznaczony jako RSPO2 na 13 chromosomie odpowiedzialny jest za szorstkość włosów oraz na pojawienie się włosów na głowie i na łapach. Ponieważ wszystkie te geny położone są na róznych chromosomach więc będą dziedziczyć się niezależnie.
Jeżeli psy użyte do krycia będą miały heterozygotyczny układ alleli w genie długości włosa i w genach jego struktury to u potomstwa mogą wystąpić takie warianty owłosienia których nie widać u rodziców.

No to na koniec wrócmy do naszego długowłosego ogarka. Ponieważ długi włos dziedziczy się recesywnie to do jego pojawienia się przyczyniają się oboje rodzice. Prawdopodobnie oboje są nosicielami jakiejś wersji recesywnej ale u nich takich długich włosów nie widać. Kiedy to się pojawiło to teraz się nie rozstrzygnie. Stało się, trudno, ale takie psy nie powinny być kojarzone nie tylko ze sobą ale i z innymi psami również. Wprawdzie kojarzenie nosiciela z nienosicielem nie spowodowało by urodzenia się szczeniaków z długim włosem ale pojawili by się nowi nosiciele którzy mogli być wykorzystani, zupełnie nieświadomie, do reprodukcji no bo fenotypowo pod tym względem są poprawni.
Można też zrobić testy genetyczne rodzicom tego ogarka na obecność tych recesywnych alleli. Wiele laboratoriów ma w swojej ofercie takie testy ale trzeba uważać bo niektóre testują tylko wybrane wersje i wówczas takie badanie daje ograniczoną informację. Poza tym jeżeli nawet przetestowano by wszystkie 5 wersji i nie wykazano by ich obecności to by znaczyło że w tym przypadku jest jakaś inna jeszcze nie poznana mutacja.
SOKOŁÓWKA

Zapraszam na stronę o moich ogarach : http://www.mojeogary.ga
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: hania »

Z tego co wiem w innych rasach (np corgi i labrador, rasy o sporo większych zasobach genetycznych niż ogar) nie wycofuje się nosicieli z hodowli. Unika się kryć gdzie taki włos może się zdarzyć ale jeśli się zdarzy taki szczeniak zostaje sprzedany jako pet i tyle. Szczególnie, że rodzice tych szczeniaków to psy PKR, więc nawet jeśli zakładamy, że długi włos przyszedł z KW to gen już krąży w populacji.
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: qzia »

Jak zawsze wszystko super wytłumaczone. Ogromne podziękowania :szacun_1: :szacun_1: :szacun_1: Co do reproduktora :mysl_1: i jego eliminowania z hodowli. Gdybym to ja była hodowcą to bym sobie psa przebadała lub prosiła o badania u suk do krycia. Tak z ciekawości ludzkiej. Ale ja jestem zboczona. Nie trzeba psa eliminować. Jest XXI wiek i są badania. Pies miał wzięcie :mrgreen: Husarz miał około 12 miotów. Ciekawe w którym pojawiły się szczeniaki z długim włosem. Jak zareagował hodowca poza zamiataniem pod dywan problemu :mysl_1: :mysl_1: Aż mnie korci żeby Zbyszka zbadać ale to już stary cap i raczej się już nie wykaże jako rep.
Awatar użytkownika
1e2w3a
Posty: 2358
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 21:07
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: MIĘDZYBÓRZ / WROCŁAW, Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: 1e2w3a »

Z tego co wiem w innych rasach (np corgi i labrador, rasy o sporo większych zasobach genetycznych niż ogar) nie wycofuje się nosicieli z hodowli. Unika się kryć gdzie taki włos może się zdarzyć ale jeśli się zdarzy taki szczeniak zostaje sprzedany jako pet i tyle. Szczególnie, że rodzice tych szczeniaków to psy PKR, więc nawet jeśli zakładamy, że długi włos przyszedł z KW to gen już krąży w populacji.
TAk, ten gen już krąży. Nie trzeba wycofywać tych ogarów z hodowli ale ze skojarzenia które dało takie szczeniaki trzeba zrezygnowac. Można kojarzyć z innymi ogarami ale trzeba mieć kontrolę nad nosicielami.
Ja nie zakładam, że ten gen na pewno przyszedl z KW. mogł sie ciągnąć od początków rasy. Aby się ukazał to musi mu los i przypadek sprzyjać. No i pamiętajmy, że do tego potrzebne są dwa ogary z nosicielstwem. KW nie równe KW podobnie jak PKR PKR-owi. Ja gdybym musiała korzystać tylko z PKR-ów to bym nie podjęła się hodowli.
SOKOŁÓWKA

Zapraszam na stronę o moich ogarach : http://www.mojeogary.ga
Awatar użytkownika
1e2w3a
Posty: 2358
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 21:07
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: MIĘDZYBÓRZ / WROCŁAW, Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: 1e2w3a »

Co do reproduktora :mysl_1: i jego eliminowania z hodowli. Gdybym to ja była hodowcą to bym sobie psa przebadała lub prosiła o badania u suk do krycia. Tak z ciekawości ludzkiej. Ale ja jestem zboczona. Nie trzeba psa eliminować. Jest XXI wiek i są badania. Pies miał wzięcie :mrgreen: Husarz miał około 12 miotów.
Nie trzeba go eliminować z hodowli. No ale jest nosicielem i trzeba pamiętać że może się przytrafić (choć wcale nie musi przy szczęśliwym połączeniu się gamet)ponownie miot za szczeniakami z długim włosem. Tak więc wskazane jest przetestowanie suki
Podobnie ma się sprawa z Ariadną.
Husarz miał aż 12 miotów, to bardzo dużo. Może lepiej teraz przypatrzyć się psom które jeszcze nie kryły.
SOKOŁÓWKA

Zapraszam na stronę o moich ogarach : http://www.mojeogary.ga
Awatar użytkownika
lusia
Posty: 323
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 12:29

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: lusia »

Wszyscy wzieli na tapetę Husarza który dał tyle miotów i raczej nie pojawiły się długowłose ogarki ( to może wiedziec tylko właściciel repa jeżeli interesuje się potomstwem swojego psa ) . Z mojej strony kryłam sukę Nadzieja Husarzem . Nadzieja ma dużo podszerstka nie jest gładkowłosa . TZ tego skojarzenia nie było długowłosych osobników . Synek Szampan miał już dwa mioty w tym z Rączą - siostrą Ronji ( potomstwo raczej przeciętnej urody ) i pojawił się dłuższy włos ale nie taki jak w poście ( sprzedane zostały szczenięta jako PET ) a w drugim miocie brak włosa dłuższego. Sporo córek i synków po Husarzu miało potomstwo i nie wystąpił długi włos . Raczej to Ronja i Rącza coś niesie ale nie jestem genetykiem więc moja opinia jest nieobiektywna .
Awatar użytkownika
1e2w3a
Posty: 2358
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 21:07
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: MIĘDZYBÓRZ / WROCŁAW, Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: 1e2w3a »

Husarz jest nosicielem i Ariadna czyli oboje rodzice. Długi włos dziedziczy się recesywnie i nie rozumiem dlaczego tylko z linii jednego psa (Ronja) ma to wychodzić. Jak już szukać to z obu kierunków, no chyba że wiedzę o dziedziczeniu się takich włosów się pomija.
SOKOŁÓWKA

Zapraszam na stronę o moich ogarach : http://www.mojeogary.ga
Awatar użytkownika
1e2w3a
Posty: 2358
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 21:07
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: MIĘDZYBÓRZ / WROCŁAW, Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: 1e2w3a »

To że nie pojawiały się ogarki z długim włosem prawdopodobnie wynikało z tego że nosiciel trafił na nienosiciela. No i pamiętajmy że ten alleli krótkiego włosa nie jest całkowicie dominujący i być może w towarzystwie jakiejś recesywnie wersji nie całkiem przykryje jej działanie.
SOKOŁÓWKA

Zapraszam na stronę o moich ogarach : http://www.mojeogary.ga
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: kasiawro »

1e2w3a pisze: czwartek 16 lut 2023, 11:27 Husarz jest nosicielem i Ariadna czyli oboje rodzice. Długi włos dziedziczy się recesywnie i nie rozumiem dlaczego tylko z linii jednego psa (Ronja) ma to wychodzić. Jak już szukać to z obu kierunków, no chyba że wiedzę o dziedziczeniu się takich włosów się pomija.
Brawo Ewa dziękuję ci :zgoda: , bo mi ręcę opadły jak przeczytałam lusi wpis :wow_3: .
Poza tym jak już pisałam na FB nie tylko w tym skojarzeniu po tym psie pojawił się długi włos.
Awatar użytkownika
1e2w3a
Posty: 2358
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 21:07
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: MIĘDZYBÓRZ / WROCŁAW, Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Psi genom IV - krótki włos, długi włos

Post autor: 1e2w3a »

Czyli nosicieli jest więcej. Jeżeli mamy nad tym panować to potrzebniejsza jest ostrzejsza selekcja przy doborze partnera czy partnerki no i może przyszedł czas na testy genetyczne.
Kiedyś była taka dyskusja o psach KW, PKRach i o rozchwytywanych reproduktorach. Dwanaście miotów to chyba jeden z lepszych wyników. Pula się zawęża no i jeszcze pojawiło się w niej trochę tych niepożądanych alleli.
SOKOŁÓWKA

Zapraszam na stronę o moich ogarach : http://www.mojeogary.ga
ODPOWIEDZ