Bardzo pilnie potrzebny dawca krwi AB Rh-!!!!!!!

Awatar użytkownika
kerovynn7
Posty: 370
Rejestracja: poniedziałek 06 cze 2011, 11:11
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Poznań

Bardzo pilnie potrzebny dawca krwi AB Rh-!!!!!!!

Post autor: kerovynn7 »

Mój brat oczekuje na przeszczep wątroby w trybie nagłym, liczy się każdy dzień. Potrzebujemy dawców krwi AB Rh-, to najrzadsza grupa. Brat miał mieć dziś zrobioną koronografię, niezbędna do przeszczepu. Dowiedzieliśmy się przed godziną, że mamy szukać dawców, bo nie mają płytek krwi, których podanie jest konieczne gdyż brat ma małopłytkowość - nie krzepnie mu krew.
Pomóżcie, jeśli możecie bo nas już powoli czarna rozpacz ogarnia :placzek: :placzek: :placzek: :placzek:
Awatar użytkownika
kasianiolek
Posty: 831
Rejestracja: środa 16 wrz 2009, 21:50

Re: Bardzo pilnie potrzebny dawca krwi AB Rh-!!!!!!!

Post autor: kasianiolek »

Zapytam wśród znajomych, ale taka krew to naprawdę rzadkość.
Napisz dla kogo należy oddawać krew i gdzie ma dotrzeć.
Trzymam kciuki za brata. Oby się wszystko udało!
Kasia, Huba i Huzar
Hodowla Ogarów Polskich z Zatrzebia
http://www.hodowlaogara.pl/
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7820
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Bardzo pilnie potrzebny dawca krwi AB Rh-!!!!!!!

Post autor: qzia »

Może jakimś geniuszem nie jestem ale wydaje mi się, że masa płytkowa, którą przetacza się przy małopłytkowości nie musi być zgodna z grupą krwi. Staram się to jeszcze sprawdzić. Płytki nie maja takich antygenów jak erytrocyty. Jeśli nie ma w masie pł. osocza (które ma przeciwciała) i erytrocytów (z antygenami), to nie trzeba aż tak zgodnej grupowo krwi. masę płytkową robi się przez odwirowanie lub odseparowanie samych płytek. Ale to są tylko moje przypuszczenia.
Może wystarczy oddanie jakiejkolwiek grupowo krwi?
Pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
kerovynn7
Posty: 370
Rejestracja: poniedziałek 06 cze 2011, 11:11
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Poznań

Re: Bardzo pilnie potrzebny dawca krwi AB Rh-!!!!!!!

Post autor: kerovynn7 »

Moja bratowa też twierdzi, że poprzednio - we Wrocławiu - miał podawane płytki B Rh-. Ale tu się uparli, ze tylko AB-. Mam nadzieję, że znajdzie się jakis mądry lekarz i naprostuje temat. Na chwile obecną sprawa wygląda tak, że na koronografię prawdopodobnie :prosze_1: płytki będą. Ale na samą transplantację mamy szukać dawców i ma to wyglądać tak, ze lekarze podadzą nam termin w jakim dawcy mają się pojawić w Warszawie w określonym miejscu. Ze względu na procedurę pobierania płytek i wysokie kosztu transportu płytek (a raczej brak funduszy w Służbie Zdrowia) możliwy jest tylko taki wariant. Albo zgon.
Tej drugiej opcji nie bierzemy pod uwagę.
Awatar użytkownika
kerovynn7
Posty: 370
Rejestracja: poniedziałek 06 cze 2011, 11:11
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Poznań

Re: Bardzo pilnie potrzebny dawca krwi AB Rh-!!!!!!!

Post autor: kerovynn7 »

Już po koronografii, płytki "się znalazły" teraz mamy szukać dawców już do samej transplantacji. mam nadzieję, ze informacje, które nam podano rano w stacji krwiodawstwa do końca wiarygodne nie są i będzie można te krew oddawać tez w innych punktach. Myślę nad tym pół dnia i wydaje mi się, że skoro do przeszczepu będzie użyta krew, która zawierać będzie odpowiednia ilość płytek krwi, to same płytki dodatkowo potrzebne nie będą bo i po co? To w takim razie wszystkie ceregiele związane z pobraniem płytek i ich krótką żywotnością będą zbędne. Ale to moje chłopskie rozumowanie, zobaczymy co zdecydują fachowcy.
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Bardzo pilnie potrzebny dawca krwi AB Rh-!!!!!!!

Post autor: Ania W »

kerovynn7 pisze: mam nadzieję, ze informacje, które nam podano rano w stacji krwiodawstwa do końca wiarygodne nie są i będzie można te krew oddawać tez w innych punktach.
Tak było w przypadku naszej forumowej wszoleczek...
Gdyby była opcja, że może być oddana każda krew to dajcie znać i napiszcie na kogo (+ szpital) . Ja nie mam tej grupy krwi ale mogę we wrześniu oddać.
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Bardzo pilnie potrzebny dawca krwi AB Rh-!!!!!!!

Post autor: kasiawro »

Tak ja też czekam na info czy każda krew można oddać?
Awatar użytkownika
EiMI
Posty: 2870
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Serby

Re: Bardzo pilnie potrzebny dawca krwi AB Rh-!!!!!!!

Post autor: EiMI »

Znalazłam taką informację:


ULOTKA INFORMACYJNA
REKONSTYTUOWANY KONCENTRAT KRWINEK PŁYTKOWYCH
(RKKP)
1. Wytwórca: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, ul. Rzeźnicza 11
2. Opis:
Rekonstytuowany Koncentrat Krwinek Płytkowych (RKKP) stanowią krwinki płytkowe
grupy O Rh- zawieszone w osoczu grupy AB. Otrzymuje się go przez usunięcie osocza ze
zlewanego KKP lub z KKP uzyskanego metodą automatyczną i zawieszenie płytek krwi w
osoczu grupy AB.
Rekonstytuowany KKP może być stosowany dla każdego biorcy, bez względu na
posiadaną przez niego grupę krwi.
Przy zachowaniu podanych poniżej reguł, składnik krwi przygotowany na takich
samych zasadach może być stosowany w przypadku braku KKP identycznego z grupą krwi
biorcy:

· biorca grupy AB Rh+ może otrzymać krwinki płytkowe grupy 0 Rh+, 0 Rh-, A Rh +,
A Rh-, B Rh+ , B Rh- zawieszone w osoczu grupy AB,
· biorca grupy AB Rh- może otrzymać krwinki płytkowe grupy 0 Rh-, A Rh- lub B Rhzawieszone
w osoczu grupy AB,

· biorca grupy A Rh+ może otrzymać krwinki płytkowe grupy 0 Rh+ lub 0 Rhzawieszone
w osoczu grupy A,
· biorca grupy A Rh- może otrzymać krwinki płytkowe grupy 0 Rh- zawieszone
w osoczu grupy A,
· biorca grupy B Rh+ może otrzymać krwinki płytkowe grupy 0 Rh+ lub 0 Rh- zawieszone
w osoczu grupy B,
· biorca grupy B Rh- może otrzymywać krwinki płytkowe grupy 0 Rh- zawieszone
w osoczu grupy B
Biorca grupy 0 Rh+ może otrzymywać wyłącznie krwinki płytkowe grupy 0 Rh+ lub
0 Rh-, przygotowywanie RKKP jest więc niecelowe. Podobna sytuacja ma miejsce
w przypadku biorcy grupy 0 Rh-, który może otrzymywać wyłącznie KKP grupy 0 Rh-.
RKKP zawiera ilość płytek zbliżoną do koncentratu wyjściowego (nieznaczne ubytki
spowodowane są powtórnym wirowaniem).
Objętość wynosi od 200 do 240 ml.

Nie znam się na tym, ale wiem, że szpitale odsprzedają między sobą lub wymieniają krew i preparaty krwiopochodne. Musicie się dowiedzieć w "waszym szpitalu" jak jest szansa na zdobycie przez szpital odpowiedniej krwi jeśli "dostarczycie" krew innych grup.
Poza tym pozostaje już tylko biegać po punktach krwiodawstwa i pytać zdających jaką mają grupę krwi i prosić o zdanie właściwej krwi wg. zasad narzuconych przez "waszych" lekarzy. Żadna stacja nie da wam kontaktów do HDK-ów z właściwą grupą, ale kiedyś - za tych lepszych czasów - szpital sam "wzywał" właściwych honorowych dawców do oddania tej potrzebnej krwi w odpowiednim miejscu i czasie. Może teraz też jest taka możliwość.... Pytajcie w punktach, rozmawiajcie z personelem. Przecież coś musi się dać zrobić!

Zapytajcie lekarzy, czy informacja z tej ulotki (ta wytłuszczona) jest prawdziwa również w przypadku brata (bo może się okazać, że jednak z jakiegoś powodu nie...)

Problem w tym, że żywotność płytek jest bardzo krótka i należy je przetoczyć najszybciej jak to tylko możliwe. Stąd zapewne wymóg szpitala, żeby dawcy zgłosili się w jednym czasie w jednym miejscu. Możliwości ogranicza tez na pewno małopłytkowość (a te są różne i mają różne wymagania przy przetaczaniu płytek) Niestety w takiej sytuacji należy wierzyć, że lekarze wiedzą, co robią... i jeśli mówią, że tak musi być, to musi.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7820
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Bardzo pilnie potrzebny dawca krwi AB Rh-!!!!!!!

Post autor: qzia »

Napiszcie w jakim szpitalu trzeba oddać tą krew. Ja mam A Rh -. Może wystarczy.
Pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
kerovynn7
Posty: 370
Rejestracja: poniedziałek 06 cze 2011, 11:11
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Poznań

Re: Bardzo pilnie potrzebny dawca krwi AB Rh-!!!!!!!

Post autor: kerovynn7 »

przed paroma minutami dowiedziałam się, że brat został właśnie wciągnięty do rejestru oczekujących i przeszczep będzie natychmiast jak tylko pojawi sie odpowiednia wątroba. A krew może być każdej grupy. W tej chwili właśnie trwają formalności i jak tylko dostaniemy dokumenty do ręki to dam znać, gdzie i na jakie dane można oddawać krew. Okazało się, że we wtorek zwyczajnie wprowadzono nas w błąd. Cóż, tak bywa...Ważne, że wreszcie optymizmem powiało.
Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc :szacun_1:
ODPOWIEDZ