Wielki Kryzys

Józef
Posty: 555
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 10:58
Gadu-Gadu: 3660621
Lokalizacja: Śląsk

Wielki Kryzys

Post autor: Józef »

Mamy Kryzys, to już pewne. Ale gdzie i jak go widać w Waszych regionach? Trochę informacji coby się dobrze do tego "wydarzenia" przygotować nie zawadzi :mysl_1:
http://www.ogarpolski.strefa.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
STANOWCZE "NIE" DLA PRAKTYKI ROZMNAŻANIA OGARÓW POLSKICH Z ENTROPIĄ! - KONSEKWENCJI ŁAMANIA NORM FCI NA WYSTAWACH PSÓW RASOWYCH W POLSCE.
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: Wielki Kryzys

Post autor: ogończyk »

Cóż... Nasamprzód przestrzegam Was przed szukaniem w Mediach uczciwych informacji o "Kryzysie". Nie znajdziecie, ponieważ w naturze Mediów leży przedstawianie Świata w krzywym zwierciadle ludzkiego upodobania do sensacji. Z mojego, czyli z punktu widzenia faceta, który zawodowo zajmuje się przekładaniem „na ludzkie” i wyciąganiem wniosków z informacji dotyczących rynku Funduszy Inwestycyjnych, taki "kryzys" to jak „6” w Totku. (Zwłaszcza, dla ludzi którzy teraz zechcą wejść, na przynajmniej 10 lat, w Giełdę). W marcu 95 indeks WIG zanotował 71% spadek. Ludzie którzy wówczas "weszli" po trzech latach uzyskali 163% zysku. (korzystam teraz z obliczeń TFI Legg Mason)
Proszę zwrócić uwagę, że można brać pod uwagę dwa scenariusze. 1) Rynki Finansowe padają. Pierwsze padają „na pysk” naturalnie Banki. (Tu chcę przypomnieć, że o ile w FI nie ma żadnych gwarancji, o tyle są one, wbrew pozorom, znacznie bezpieczniejsze od banków). Więc Państwa bankrutują. Świat się zmienia diametralnie. Kurtyna zapada. Aktorzy przy wtórze gwizdów i trzaskania foteli schodzą dyskretnie ze sceny. Przez kulę ziemską przetacza się potężna fala samobójstw, wskutek czego kraje najmocniej uprzemysłowione znacznie się wyludniają. Wraca do łask transport konny, łuczywa i łuki. 2) W ciągu kilku lat następuje odbicie i zyski są oględnie mówiąc satysfakcjonujące.
Z mojego więc punktu widzenia najgorszym efektem tzw. „Kryzysu” jest spadek zaufania do opierających się na zdrowym rozsądku rozwiązań, co, w ogromnym skrócie, owocuje nabijaniem kabzy Bankom, a nie sobie.
Reasumując. Na Kryzysie albo przegramy wszyscy, albo wygrają Ci, którzy potrafią myśleć samodzielnie i rozumieją na czym polega kapitalizm. Czego sobie i Wam życzę. :)
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
Aszemi
Posty: 6177
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:55
Gadu-Gadu: 4921992
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wielki Kryzys

Post autor: Aszemi »

Jeśli chodzi o fundusze to ciekawostką być może dla niektórych będzie że w latach 1942-1945 Fundusz PIONEER w USA miał najwyższy wzrost sięgający ponad 50% ;)
Obrazek
Obrazek
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: Wielki Kryzys

Post autor: ogończyk »

od grudnia 95 (kiedy weszli) do marca 99 Pioneer Akcji Polskich FIO zanotował 74 % zysk. :)
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Józef
Posty: 555
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 10:58
Gadu-Gadu: 3660621
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wielki Kryzys

Post autor: Józef »

Ok, ale mówi się że posypią się fakty z tzw. "skutkami społecznymi". Inwestycje na giełdach i TFI - o ile nie są finansowane z kredytów - takich skutków nie pociągają. Co najwyżej ktoś miał milion i już go nie ma, a inny wrzucił 50 tys i będzie miał 500. To tylko gra. Świat finansów jest sztuczny - logiczny - ale sztuczny i abstrakcyjny :).
http://www.ogarpolski.strefa.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
STANOWCZE "NIE" DLA PRAKTYKI ROZMNAŻANIA OGARÓW POLSKICH Z ENTROPIĄ! - KONSEKWENCJI ŁAMANIA NORM FCI NA WYSTAWACH PSÓW RASOWYCH W POLSCE.
Awatar użytkownika
Ikar
Posty: 300
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 16:40

Re: Wielki Kryzys

Post autor: Ikar »

Józef pisze:Świat finansów jest sztuczny - logiczny - ale sztuczny i abstrakcyjny
Przeczytaj:
http://wyborcza.pl/1,76842,6005310,Walu ... ankow.html
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... ankow.html
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... ch___.html
i powiedz czy nadal uważasz,że dla pracowników takich firm świat finansów jest nadal abstrakcyjny?

To jest właśnie to o co pytasz. Wpływ kryzysu na życie zwykłego,szarego człowieka.
Awatar użytkownika
Ikar
Posty: 300
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 16:40

Re: Wielki Kryzys

Post autor: Ikar »

ogończyk pisze:od grudnia 95 (kiedy weszli) do marca 99 Pioneer Akcji Polskich FIO zanotował 74 % zysk.
Zapewniam Cię,że gdybyś wtedy sam zainwestował w akcje na giełdzie miałbyś znacznie większy zysk. Ja miałem.
Dodatkowo nie zapominaj że nie mieli wtedy konkurencji w Polsce a na GPW wchodziły emisje akcji spółek sprzedawane przez Skarb Państwa poniżej wartości o około 10-20%.
Józef
Posty: 555
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 10:58
Gadu-Gadu: 3660621
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wielki Kryzys

Post autor: Józef »

Ikar pisze:To jest właśnie to o co pytasz. Wpływ kryzysu na życie zwykłego,szarego człowieka.
Jest to przede wszystkim przykład wpakowania się firm w sztuczne instrumenty finansowe. Jak czytam o tych zakładach czy WIG spadnie to pękam ze śmiechu :gleba:Świat zwariował. Zawsze pękałem, ale teraz pierwszy raz widać jaka to jest bzdura i jakie rodzi konsekwencje. (żeby było jasne - jestem liberałem ).
Ale masz rację - skutki "białych kołnierzyków" co się wystudiowały jak tworzyć sztuczne finanse i kreatywną księgowość dołożą szaremu człowiekowi. Ależ owszem.
http://www.ogarpolski.strefa.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
STANOWCZE "NIE" DLA PRAKTYKI ROZMNAŻANIA OGARÓW POLSKICH Z ENTROPIĄ! - KONSEKWENCJI ŁAMANIA NORM FCI NA WYSTAWACH PSÓW RASOWYCH W POLSCE.
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: Wielki Kryzys

Post autor: ogończyk »

Dobra. Króciutko, bo takich i podobnych dyskusji mam aż za dużo w pracy, a moim zdaniem nie bardzo jest o czym mówić.

„Ok, ale mówi się że posypią się fakty z tzw. "skutkami społecznymi". Ok. Nie zrozumiałem, o co Ci chodzi, a ponieważ „kryzys” jest moim „chlebem powszednim”, napisałem, co o tym myślę. :)
Więc jeszcze tylko „dwa zdania” w wydaniu gaduły.

„ Inwestycje na giełdach i TFI - o ile nie są finansowane z kredytów - takich skutków nie pociągają. (...)” Giełda, rozmaite programy inwestycyjne to są narzędzia dostępne nie tylko dla milionerów. Skutki takich inwestycji (nawet jeżeli nie są finansowane z kredytów.) są niekiedy bardzo poważne. Śmiertelnie poważne!
„(...) skutki "białych kołnierzyków" co się wystudiowały jak tworzyć sztuczne finanse i kreatywną księgowość dołożą szaremu człowiekowi.” - Cóż, miliony ludzi gra w Totka. Grunt, żeby bez szkody dla innych. Nieuctwo, a czasem zwykła nieuczciwość to nie są cechy zarezerwowane dal „białych kołnierzyków”.
”Co najwyżej ktoś miał milion i już go nie ma, a inny wrzucił 50 tys i będzie miał 500. To tylko gra. Świat finansów jest sztuczny - logiczny - ale sztuczny i abstrakcyjny”. Tak, to jest gra. Której naczelną zasadą jest to, że ten kto wpłacił milion nadal ma milion , a ten kto 50 000 – 50 000. Zyski i straty są wirtualne, aż do momentu realizacji zleceń. Kasa „fizycznie” leży w tzw. Banku depozytariuszu, w dodatku nie wchodząc w skład jego masy upadłościowej. (Kontrakty, o których mowa w artykułach, to tylko rodzaj zakładu.)

„Zapewniam Cię,że gdybyś wtedy sam zainwestował w akcje na giełdzie miałbyś znacznie większy zysk. Ja miałem.” Drogi Ikarze. Oczywiście, że masz rację. Funduszom (czy firmom proponującym różne Programy Inwestycyjne) przecież płaci się za zarządzanie. Tyle, że skoro masz giełdowe doświadczenie, to z pewnością wiesz, że aby inwestować na Giełdzie bezpośrednio trzeba mieć mnóstwo czasu. (o wiedzy i szczęściu nie wspominając.) To są narzędzia dla ludzi, którzy tego czasu nie mają. :) Przy tym zupełnie inaczej przecież sytuacja wygląda, kiedy trend jest niezmiennie wznoszący jak przez ostatnie 5 lat, a inaczej, kiedy troszkę rośnie i troszkę spada i reagować trzeba błyskawicznie.

„Dodatkowo nie zapominaj że nie mieli wtedy konkurencji w Polsce a na GPW wchodziły emisje akcji spółek sprzedawane przez Skarb Państwa poniżej wartości o około 10-20%.” Oczywiście. Chodziło mi w tym konkretnym przypadku wyłącznie o skutki załamania giełdy. (Zwłaszcza, że Pioneer Pekao TFI S.A. nie jest, moim skromnym zdaniem, najlepiej zarządzanym Towarzystwem FI w Polsce.) Np. Fundusz Timingowy Noble Fund, który powstał 31 lipca tego roku, ma jakieś 12% na plusie. :)
Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Józef
Posty: 555
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 10:58
Gadu-Gadu: 3660621
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wielki Kryzys

Post autor: Józef »

Wszystko prawda. Ale skutkiem społecznym jest jak pęknie zakład, co daje zlecenia mniejszemu zakładowi , a ten mniejszy np. sponsoruje dajmy na to dom dziecka. Jak ktuś ma milion i go straci i dalej może funkcjonować zarabiając zamiataniem ulicy a nie spekulowaniem na WIGu 20 to żaden skutek społeczny :) - to wynik gry. Ja właśnie obserwuję jeden zakład (pracują tam znajomi) z grupy GM. Jak pęknie to będzie skutek społeczny - dla nich, dla miasta, podwykonawców itd. Czy GM inwestował w fundusze tego gościa co zrobił wałka jakby mnie mniej interesuje. To się nie trzyma na stabilnych zawiasach i musiało p..... ups. Znów dostałbym ostrzeżenie ;)
http://www.ogarpolski.strefa.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
STANOWCZE "NIE" DLA PRAKTYKI ROZMNAŻANIA OGARÓW POLSKICH Z ENTROPIĄ! - KONSEKWENCJI ŁAMANIA NORM FCI NA WYSTAWACH PSÓW RASOWYCH W POLSCE.
ODPOWIEDZ