Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: dorob62 »

WYDARZENIE
Berlin.
Wajda nagrodzony na Berlinale

Reżyser Andrzej Wajda dostał nagrodę im. Alfreda Bauera na 59. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film "Tatarak".
Nagroda ta przyznawana jest reżyserom, którzy wyznaczają nowe perspektywy sztuki filmowej.
- To nagroda dla Krystyny Jandy, która oddała temu filmowi nie tylko swój talent, ale też część swojego życia - powiedział Andrzej Wajda.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że - jako najstarszy chyba reżyser na tej sali - otrzymuję nagrodę po debiutach, które tu widzieliśmy - powiedział Wajda podczas dzisiejszej uroczystości.

Tatarak, wg prozy Iwaszkiewicza. Opowieść o starzejącej się, doświadczonej życiem, schorowanej kobiecie, która boryka się z nudą i samotnością u boku wiecznie zapracowanego męża lekarza.W końcu spotyka młodego mężczyznę, co sprawia, że bohaterka zaczyna przeżywać drugą młodość i znowu czuć się kobietą. Genialna Janda.
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: dorob62 »

Po dwóch miesiącach przerwy postanowiłam reaktywować wątek. mam więcej czasu więc może się uda:) Zapraszam do lektury i współpracy:) Niekoniecznie tajnej.

Andrea Camilleri "Obietnica komisarza Montalbano";
Wydawnictwo: Noir sur Blanc;


Komisarz Montalbano ma się bardzo dobrze. Ma się bardzo dobrze od roku 1994, kiedy to Andrea Camilleri wpadł na pomysł powołania go do życia. Skoro cykl kryminalny o śledztwach Salvo cieszy się sporą popularnością, fanów autora powinna ucieszyć wiadomość, iż wydawnictwo Noir sur Blanc wypuściła na rynek "Obietnicę komisarza Montalbano". Tym razem książka nawiązuje do tematu nielegalnej imigracji zarobkowej. A wszystko zaczyna się od tego, że nieszczęsny Montalbano wpada na trupa podczas morskiej kąpieli. Jak pech to pech.../za http://www.przystan-literacka.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
Malgosiaczek_27
Posty: 1587
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:51

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: Malgosiaczek_27 »

Dorotka a co powiesz o książkach TRUDI CANAVAN?
Ja właśnie zaczynam czytać trylogie czarnego maga: "Uczennica maga"-prquel trylogii czarnego maga, "Gilardia magów"-księga pierwsza, "Nowicjuszka"-księga druga, "Wielki mistrz"-księga trzecia.
Lubie tego typu książki wiec mam nadzieje że szybko przebrnę przez te obszerne tomy ;)
Obrazek

Czekolada uspokaja bardziej, niż kolor zielony ;)
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: kasiawro »

To może aby nie tworzyć kolejnego wątku to tutaj wpisujmy fajne książki, które chętnie polecimy innym....

Ja nie czytałam, ale zakupię i przeczytam bardzo chętnie G. Jagielska "Anioły jedzą 3 razy dziennie"
Słuchałam wywiadu z autorką i zachęcona zostałam bardzo.
Awatar użytkownika
1e2w3a
Posty: 2358
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 21:07
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: MIĘDZYBÓRZ / WROCŁAW, Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: 1e2w3a »

A ja teraz kończę czytać książkę Josteina Gaardera "Maja". Już przeczytałam kilka jego książek i zamierzam przeczytać wszystkie do których uda mi się dotrzeć. A to trochę cytatów z jego książek, które właściwie mogą być aforyzmami, sentencjami
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... g37xc1Y78Q" onclick="window.open(this.href);return false;
SOKOŁÓWKA

Zapraszam na stronę o moich ogarach : http://www.mojeogary.ga
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: SARABANDA »

Przeleciałam cały wątek od początku i w moim odczuciu bardzo ambitny, nie wiem czy podołamy :tia:
ale fakt nie ma co tworzyć nowego.
I przez wrodzoną przekorę oraz dla kontrastu polecam : Janosch "Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny"
Recenzja? po prostu trzeba przeczytać.
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: qzia »

No cóż. :niewka: Ja czytam głównie kryminały i sensację w stylu Cusslera czy Browna. Mało ambitnie ale i nie zmusza do myślenia, co po pracy się przydaje. Uwielbiam książki Johna Grishama. Chyba wszystkie przeczytałam. Polecam zwłaszcza "Ominąć święta" czy "Ławę przysięgłych". Pierwsza bardzo wesoła, druga specjalnie dla palaczy papierosów. Oczywiście jeśli ktoś lubi amerykańską kulturę albo powiedzmy paranoję jaka tam panuje. :mrgreen:
Awatar użytkownika
1e2w3a
Posty: 2358
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 21:07
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: MIĘDZYBÓRZ / WROCŁAW, Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: 1e2w3a »

No to może polecę jeszcze książkę Doroty Sumińskiej "Autobiografia na czterech łapach" czyli historia jednej rodziny oraz psów, kotów, krów, koni, jeży, słoni, węży....i ich krewnych (mój zeszłoroczny prezent, który znalazłam pod choinką). Jak sam tytuł i podtytuł wskazują - jest o ludziach i zwierzętach. Dużo miłości, ciepła, uczuć, no i coś tam zawsze się dzieje- nudno nie jest. Ale zamiast pisać to może przytoczę ten fragment znaleziony w internecie:

"Barwne anegdoty, dramatyczne zwroty akcji i zabawne zdarzenia rodzinne tworzą malowniczą sagę, w której zwierzęta i ludzie grają pierwszoplanowe role. Historia zaczyna się na Wołyniu, gdzie pradziadek autorki, hrabia Adam Halka Ledóchowski, zakochany od pierwszego wejrzenia w pięknej Tatarce, porywa ją i poślubia. Wbrew konwenansom, w imię romantycznej miłości i wspólnej pasji do koni, żyją długo i szczęśliwie dając początek dynastii, ludzi mądrych, pełnych fantazji i wielkich miłośników zwierząt.zagłębiając się w rodzinną sagę Doroty Sumińskiej, poznajemy również pokolenia zwierzęcych towarzyszy rodziny. Ważni bohaterowie tej książki: krowa, wilczyca, kura, pies, kot, słoń, koń, jeża i wiele innych a są najbliższymi przyjaciółmi, kochającymi i wspierającymi Dorotę Sumińską od dziecka. zwierzęta towarzyszą jej na każdym kroku, przy wszystkich dolach i niedolach. Poczucie humoru, wspaniała osobowość autorki oraz plejada malowniczych postaci i zwierząt, jakie pojawiają się na kartach tej książki sprawiają, że czyta się ją, jak awanturniczy romans o życiu, miłości i pasji. "

Pojawiła się też i druga część - "Dalej na czterech łapach", będąca kontynuacją "Autobiografii".
SOKOŁÓWKA

Zapraszam na stronę o moich ogarach : http://www.mojeogary.ga
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: qzia »

Autobiografię pani Doroty czytałam. Fajna, ciepła książka. Też polecam choć chyba bardziej dla młodych czytelników. Jeśli już jesteśmy przy autobiografiach to tez polecam J. Chmielewską. Jak wszystko co napisała książka pełna humoru ale i dramatów jak to w życiu. :mysl_1: :mysl_1:
Awatar użytkownika
BasiaM
Posty: 8079
Rejestracja: czwartek 30 kwie 2009, 09:54

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: BasiaM »

A ja polecam książkę Patricii Wood "LOTERIA",

książka piękna, lekko napisana, czyta się z zapartym tchem i daje do myślenia ......

**************************************

Dla tych co lubią cięższe klimaty polecam prace Kena Wilbera a w szczególności "Śmiertelni Nieśmiertelni"

**************************************

Teraz czytam "50 twarzy Greya" E L James, :mrgreen:
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ