Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Awatar użytkownika
Iza i Sławek
Posty: 1621
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 09:47
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: Iza i Sławek »

dorob62 pisze:Uwielbiam takie brzmienia. Metalica. Vader, Tool, Rammstein, SOAD, czy Serj Tankian szczególnie.... no i jeszcze trochę innych....
Ale lubię też inna muzykę.. recenzja wkrótce:)
Polecam bliższą znajomośc z zespołem THERION a w szczególności płyta THELI
CIĘĘĘĘĘŻKIE granie z DUUUŻĄ ilością
smyczków, chórków i klimatów z muzyki gotycko-sakralnej ;)
Wesna z Gończaków
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: dorob62 »

Oczywiście, że ich także słucham:):)
Zapomniałam ( jakże mogłam) ich dopisać.....
Polecam płytę "Metal tribute to ABBA" absolutnie fantastyczna płyta....MAM i słucham i SUUUUPER jest:) I tam też Therion gra jeden numer:)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
Iza i Sławek
Posty: 1621
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 09:47
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: Iza i Sławek »

Polecam FERDYNANDA WSPANIAŁEGO - wiem,wiem, książka dla dzieci ale....
Postac Ferdynanda, psa śniącego o tym że jest człowiekiem, wzorowana jest na zaprzyjaźnionym z pisarzem Ogarze Polskim
Ludwik Jerzy Kern, genialnie oddał temperament i charakter Ogara - Przeczytajcie, zaczniecie patrzec na swoje Ogarki inaczej !!!
ps. kilka lat temu, Kuba Żelechowski ( pozdrawiam gorąco ) wymyślił nagrodę " Ferdynanda "
( jak również odznaczenie "Ogaria Restituta z Uszami )- może juz czas na reaktywację ?
Wesna z Gończaków
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: dorob62 »

Oczywiście rewelacyjna książka nie tylko dla dzieci:) Jest jej dalsza część powstała dwa lata później "Zbudź się Ferdynandzie".
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
carmen
Posty: 763
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 09:18
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: koło Żywca

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: carmen »

nagroda Ferdynanda? a przyznawana w jakiej kategorii?
Określ swoją wizję przyszłości. Zastanów się jaka jest jej cena? Postanów, że ją zapłacisz...
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: dorob62 »

Ponieważ już po północy a dziś nie zasiądę do forum (cały dzień w Kielcach) to garść kultury już teraz.
PISMO „Bluszcz“
1 października ukazał się pierwszy numer wznowionego po siedemdziesięciu latach pisma „Bluszcz”- niegdyś był to tygodnik ilustrowany dla kobiet ukazujący się w latach 1865 -1939. W okresie międzywojennym „Bluszcz” był jednym z najbardziej prestiżowych i elitarnych magazynów dla kobiet. Na łamach pisma publikowali m.in. Adam Asnyk, Maria Dąbrowska, Konstanty Ildefons Gałczyński i Eliza Orzeszkowa.
Współczesny „Bluszcz” jest miesięcznikiem. Do pracy nad magazynem zostali zaproszeni m.in.: Janusz L. Wiśniewski, Joanna Chmielewska, Monika Szwaja, Katarzyna Grochola, Rafał Bryndal, Bogusław Wołoszański, Barbara Rybałtowska, Natalia Jaroszewska, Joanna Brodzik i Małgorzata Kalicińska.
Magazyn kierowany jest do kobiet, które lubią czytać i kupować książki, są w wieku 25-54 lata, posiadają wyższe wykształcenie, zarobki znacznie powyżej średniej i mieszkają w dużych miastach.
Kupiłam bo lubię ciekawostki.. i nie zawiodłam się. Polecam☺
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
Iza i Sławek
Posty: 1621
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 09:47
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: Iza i Sławek »

carmen pisze:nagroda Ferdynanda? a przyznawana w jakiej kategorii?
Wstyd się przyznac :oops: ale nie pamiętam ( to było 10 lat temu, ledwo Ogara od jamnika wtedy odróżniałem)
Ogaria Restituta była dla właścicieli - to pewnik, co do ''Ferdynanda" to proszę pytac Hanię lub Magdę - o ile się nie mylę, były wtedy na spotkaniu integracyjnym ;) w Krośnie
Wesna z Gończaków
Awatar użytkownika
Iza i Sławek
Posty: 1621
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 09:47
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: Iza i Sławek »

Dawno, dawno temu, w moim domu pojawił sie Ogarek - Czuprynka, Gabi zwaną
Jakoś niechcący zainteresowałem się historią Ogara Polskiego, co skierowało mnie do historii łowiectwa i zupełnie przypadkiem :lol: do historii ziem polskich
I wtedy odkryłem pisarza ( specjalnie nie polecam konkretnej powieści ) KAROLA BUNSCHA
Autora genialnie napisanych powieści osadzonych w czasach piastów.
Bunsch starał się byc możliwie wierny realiom historycznym -czytając można prawie "dotknąc" narodzin Polski
Przeczytajcie "Dzikowy skarb" - chronologicznie pierwszą powieśc, osadzoną w czasach Mieszka
(Są tam też Ogarki ;) )
S.
Wesna z Gończaków
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: dorob62 »

Wystawa „Rewolucje 1968” Zachęta Warszawa
Wbrew tytułowi to nie jest wystawa sztuki z tamtego okresu. Nie jest to również przegląd tworzących wówczas artystów.
To raczej próba uchwycenia tamtego okresu poprzez sztukę. Patrzymy więc na świat i sztukę z różnych perspektyw: historycznej, dokumentalnej, poprzez interpretacje i reinterpretacje problemów społecznych oraz zjawisk kulturowych znamiennych dla tamtego burzliwego i ciekawego czasu.
Narodziny kontrkultury i szybki rozwój popkultury, walka o swobody obywatelskie, ruchy emancypacyjne z uwzględnieniem praw mniejszości czy praw kobiet, kształtowanie się świadomości ekologicznej, utopijne wizje architektów, pojawienie się nowych mediów to niektóre z poruszanych na tej wystawie tematów.
Wystawę można zwiedzać do 9 listopada.
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
Iza i Sławek
Posty: 1621
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 09:47
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Nieco kultury czyli o filmie, muzyce, książkach, teatrze i..

Post autor: Iza i Sławek »

Dla tych, którzy nie lubią obcowac ze sztuką, mam małą zachętę aby odwiedzic "Zachętę" ;)
Dyrektor "Zachęty", Pani Agnieszka Morawska jest właścicielką Werbeny (Bryśki) z Ostrego Boru
A wystawę polecam, świetna
S.
Wesna z Gończaków
ODPOWIEDZ