Skąd czerpać sprawdzone informacje?

Xyran
Posty: 3
Rejestracja: piątek 06 gru 2019, 04:02

Skąd czerpać sprawdzone informacje?

Post autor: Xyran »

No choćby o psach rasowych - zanim się weźmie takiego czworonoga jak ogar, trzeba się naprawdę dobrze przygotować. Problem w tym, że w księgarniach raczej ciężko o książki poświęcone tej konkretnie rasie. Tym bardziej, jeśli nie zna się :niewka: żadnego tytułu...
A w internecie też bywa ciężko. Znacznie łatwiej trafić na jakieś ogłoszenia niż faktycznie dobre blogi albo tematyczne serwisy.
Może ktoś z Was ppoleci mi coś zbiorczego, dzięki czemu poszerzę swoją wiedzę do poziomu wymaganego minimum :zdziw_4:
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Skąd czerpać sprawdzone informacje?

Post autor: qzia »

Przeczytaj całe ogarkowo na początek.
Awatar użytkownika
Eni
Posty: 776
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Bardo

Re: Skąd czerpać sprawdzone informacje?

Post autor: Eni »

Xyran pisze: poniedziałek 27 sty 2020, 11:33 Może ktoś z Was ppoleci mi coś zbiorczego, dzięki czemu poszerzę swoją wiedzę do poziomu wymaganego minimum :zdziw_4:
O ogarach to żadnej przydatnej książki nie znam, co najwyżej książki zawierają rys historyczny - ale nie jak się na psa przygotować ani jak z nim pracować. O specyfice ogarów dowiesz się sporo właśnie z tego forum.

Natomiast wiedzę o psach przed nabyciem ogara warto poszerzyć o znajomość:

"Sygnały uspokajające" Turid Rugaas oraz poradnik dla opiekunów psa "Słuchając psa" Zofii Zaniewskiej-Wojtków i Piotra Wojtków.

Jeśli chodzi o nauki podstaw posłuszeństwa to dorzuciłabym tytuły: "Aria do mnie", "Aria równaj" i "Aria NIE" Jacka Gałuszki.

W sprawie żywienia oczywiście poleciłabym dietę BARF, a więc i zapoznanie się z psią budową anatomiczną i zapotrzebowaniem - stąd dopisałabym książkę "W zgodzie z naturą" Izabeli Sekuły.

Dla zainteresowanych tropieniem na ludzkim śladzie ze swoim ogarkiem poleciłabym nabyć "Nowoczesne szkolenie psów tropiących" Bogusława Górnego, którą to pozycję można obecnie znaleźć w pracy zbiorowej: "Moj pies" wyd. MULTICO. Drobna uwaga - w tej książce jest też sporo niekoniecznie mądrych porad z innych dziedzin, m.in. BARF.

Nie zapomniałabym też o jedynym znanym mi sposobie nauczenia przywołania na 100% a więc przywołanie uwarunkowane klasycznie i jego fajne przedstawienie wraz z innymi metodami nauki przywołania psa na stronce: https://alaodjazza.pl/przychodzenie-na-zawolanie/

Propozycje zabaw na deszczowe dni - a więc Piesologia.pl i ich zabawy węchowe oraz wyzwania 👈 też bym wpisała w takową instrukcję dla posiadacza nieOGARA.
A gdyby ktoś chciał się podszkolić z "psiego" języka, potrzebował behawiorysty lub wolał szkolenie z psem pod czyimś okiem, to w mojej instrukcji dostałby wskazówkę, by szukać trenera/behawiorysty wśród osób zrzeszonych lub choć po kursie COAPE ℹ (już takie minimum z minimum to stosowanie metod pozytywnych, nie awersyjnych - czyli bez przemocy wobec psa).
Xyran
Posty: 3
Rejestracja: piątek 06 gru 2019, 04:02

Re: Skąd czerpać sprawdzone informacje?

Post autor: Xyran »

Xyran pisze: poniedziałek 27 sty 2020, 11:33 No choćby o psach rasowych - zanim się weźmie takiego czworonoga jak ogar, trzeba się naprawdę dobrze przygotować. Problem w tym, że w księgarniach raczej ciężko o książki poświęcone tej konkretnie rasie. Tym bardziej, jeśli nie zna się :niewka: żadnego tytułu...
A w internecie też bywa ciężko. Znacznie łatwiej trafić na jakieś ogłoszenia niż faktycznie dobre blogi albo tematyczne serwisy - nawet jak ktoś pisze merytorycznie, to nie korzysta ze wskazówek z https://www.eseo.pl/ żeby być widocznym w sieci.
Może ktoś z Was ppoleci mi coś zbiorczego, dzięki czemu poszerzę swoją wiedzę do poziomu wymaganego minimum :zdziw_4:
Dzięki za wszystkie pozycje - a zwłaszcza piesologię, Słuchając psa i Alę od jazza (chyba tak się to odmienia?) - wygląda to wszystko bardzo obiecująco. Do reszty też na pewno zajrzę, jak już się z tamtymi uporam :psiako:
ogar200
Posty: 2
Rejestracja: piątek 13 maja 2022, 00:03

Re: Skąd czerpać sprawdzone informacje?

Post autor: ogar200 »

ja czytam ogarkowo i dogforum.com (jeśli znasz angielski, ewentualnie translator). Oprócz tego na różnych serwisach można trafić na pojedyncze artykuły, niestety często pisane przez copywriterów bez głębszej znajomości tematyki więc zdarzają się błędy merytoryczne. Więc żeby informacje były sprawdzone warto zwracać uwagę na źródło, dane wydawcy, autora, źródeł jak np przypisy i oczywiście porównywanie tego czego czytasz z informacjami z innych źródeł. Weryfikacja informacji niestety w takim wypadku to podstawa bo często zamiast na fakty napotkać można się na opinie, a to nie to samo.
ODPOWIEDZ