18/19 Października "KARTAWIK 2014"

Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: 18/19 Października "KARTAWIK 2014"

Post autor: Ania W »

Oj to drugiego dnia było prawie tłoczno. ;)
Dzięki za fotki i opis :)
Gratulacje dla wszystkich startujących. Szkoda, że Awrze nie poszło ale młoda jest, jeszcze pokaże na co ją stać ! :silacz:

Ponieważ tak mi łatwiej, czasowo jestem nieco ograniczona więc w punktach:
1. Nie ma się co zastanawiać ile procentowo było ogarów w startujących ogarach. Tak czy siak były jedynymi psami przypisanymi do rasy, które się zgłosiły i na dodatek zajęły pudło (Zagaj z resztą jest dość powtarzalny w wynikach). Analizy porównawcze moglibyśmy robić jakby było do czego porównywać ;)
2. Fakt, niektórzy hodowcy wolą promować swoje psy jako nieposiadające pasji (mieszając w to także genetykę ;) ), co jednak nie zmienia postaci rzeczy, że ogarów ze sprawdzoną użytkowością wcale nie jest tak mało – moim zdaniem zdecydowanie więcej niż kiedy ja zaczynałam. Motywacje oczywiście są różne : jedni chcą się sprawdzić, innych namówiono, dla jeszcze innych jest to jednorazowa przygoda i sposób na uzyskanie certyfikatu potrzebnego do startowania w użytkach albo do intera, jest też grupa osób (niewielka ;) ), którym taki sposób spędzania wolnego czasu zwyczajnie odpowiada, pewnie są też tacy, którzy pewnie mają też inne pobudki. Mam wrażenie, że kiedy zaczynałam, to faktycznie klasa użytkowa albo była obsadzona pojedynczymi sztukami, albo nie było jej wcale. Teraz, niedawno bywało tak, że np. na klubówce panowało tam (relatywny) ścisk ;)
Często też ci, którzy polują z daną rasą nie są zainteresowani konkursami , co nie znaczy, że ich psy grzeją kanapę:/
3. Przy obecnej populacji ogary z pewnością mogłyby być bardziej reprezentowane i na wystawach i na konkursach. Nie wiem co wpływa na taką sytuację – często fajne konkursy mają małe zainteresowanie.
4. Nie śledzę Jar od początku ich organizowania, ale wydaje mi się, że 4 ogary to jeszcze nie jest tragicznie mało…choć oczywiście mało. Myślę, że takie konkursy jak ten, na którym ja byłam ( w tak licznej ogarzej obsadzie) to jednak była w przeszłości rzadkość, a nie norma. Ale fajnie było i mam nadzieję, że przynajmniej co jakiś czas stawka będzie choćby zbliżona.
5. Nie oszukujmy się – ogar nie jest urodzonym dzikarzem, choć może nim być ;) Myśliwemu konkurs nie będzie potrzebny, żeby potwierdzić wartość pracy psa a dla zwykłego zjadacza chleba przygotowanie psa do dzikarzy, jest zdecydowanie trudniejsze niż do pracy tropowca i na dodatek ta druga bardziej odpowiada ogarzemu temperamentowi. Do tego dochodzą obawy o bezpieczeństwo psa, kwestie etyczne… Niestety konkursy dzikarzy są moim zdaniem mniej dostępne niż tropowców :niewka:

Myślę, że oczywiście można się zastanawiać co wpływa na frekwencję zarówno na wystawach jak i na konkursach, i czy (lub jak ) można tę sytuację poprawić…ale czy to coś da? :roll:
Tak naprawdę myślę, że to przede wszystkim ciężka praca u podstaw, głównie hodowców .
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: 18/19 Października "KARTAWIK 2014"

Post autor: hania »

qzia pisze:Oby nie spotkał go los labradora.
Ja tam bym chciała :jezyk: .
Chciałabym, żeby na konkursach było tyle ogarów co labów na konkursach retrieverów i żeby można było tak bez problemu kupić szczeniaka po użytkowych rodzicach, a nawet jak się jest w stanie chwilkę poczekać to po championach pracy.
Dla porównania - w październiku był międzynarodowy konkurs pracy retrieverów gdzie dojechało 12 psów, 10 skończyło konkurs z dyplomami, w tym 7 labów. Nie chcielibyśmy mieć takich ilości w Jarach?
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7820
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: 18/19 Października "KARTAWIK 2014"

Post autor: qzia »

Wiesz dobrze Haniu, że nie o to mi chodzi. Na konkursach retrieverów bywam i wiem, że w gruncie rzeczy to jest ciągle ta sama ekipa. Biorąc pod uwagę jak duża jest populacja labków w Polsce to te konkursowe to promile. W ogarach jest inaczej. O wiele większy procent jest "użytkowy" w stosunku do całej populacji. A ogara z linii pracującej jednak można spokojnie kupić. :mysl_1: :mysl_1: Choć patrząc na aktualnego ZwPl 2014 ;) (bez urazy) to jednak idziemy w stronę labków ale tych bardziej wystawowych. :jezyk_3: :jezyk_3:
Ostatnio zmieniony wtorek 21 paź 2014, 20:37 przez qzia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: 18/19 Października "KARTAWIK 2014"

Post autor: hania »

Ale niech to będą Ci sami ludzie byle psy mieli nowe ;)
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7820
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: 18/19 Października "KARTAWIK 2014"

Post autor: qzia »

To dzięki Tobie, Haniu zaczęła się moja miłość do psów myśliwskich i pracy z nimi. Bardzo się cieszę, że dalej o tym myślisz i mam nadzieję, że spotkamy się kiedyś np. na retrieverach jako konkurentki. :strach_2: :jezyk_3:
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: 18/19 Października "KARTAWIK 2014"

Post autor: hania »

qzia pisze:To dzięki Tobie, Haniu zaczęła się moja miłość do psów myśliwskich i pracy z nimi. Bardzo się cieszę, że dalej o tym myślisz i mam nadzieję, że spotkamy się kiedyś np. na retrieverach jako konkurentki. :strach_2: :jezyk_3:
Możemy zacząć od dummy ;)
Awatar użytkownika
gryfna
Posty: 291
Rejestracja: piątek 06 sty 2012, 23:25
Gadu-Gadu: 0

Re: 18/19 Października "KARTAWIK 2014"

Post autor: gryfna »

W tym momencie dla mnie nieważne jest, że ogary startujące w tegorocznym "Kartawiku" nie są nimi w 100%. Pojawiły się i odniosły wielki sukces. Ich przewodnicy zaprezentowali potencjał tych psów i efekty swojej pracy. Gratulacje dla dzielnych uczestników! Każdy sukces użytkowy ogara bardzo cieszy. Oby tak dalej! :)
Pytanie, czy w następnych edycjach najważniejszego konkursu pracy pojawią się młode psy?
Tak naprawdę konkurs jest przecież przede wszystkim dla nich. To jest swego rodzaju święto ogara, tymczasem od lat ogary prezentują się na nim nielicznie (choć bardzo godnie) "zakrzyczane" przez czarnych kuzynów. A czarni kuzyni wcale nie są lepsi w tym zawodzie i ogary w niczym im nie ustępują jeśli chodzi o skuteczność pracy. Chciałabym doczekać czasów kiedy na "Kartawiku będzie zgłoszonych 15 ogarów i 3 gończe.
Czy Piotr Kartawik hodował te czarne czy raczej te czaprakowe? Czy coś mi się myli?
Szanujmy pamięć tego człowieka, bo dzięki jego trudowi hodowlanemu mamy dziś ogara w ogóle.
A co będziemy mieć za 20 lat? Wspomnienie o sympatycznych olbrzymach z glutem?
Przecież wzorzec to nie tylko wygląd, a wartości hodowlanej tych psów nie mierzy się jedynie kolejnym CACIB-em z Poznania!

Jeszcze raz wielkie brawa dla reprezentantów rasy! A młodzi do boju! :)
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7820
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: 18/19 Października "KARTAWIK 2014"

Post autor: qzia »

Ponieważ właściciel aktualnego ZwPl 2014 poczuł się urażony :mysl_1: , że porównałam jego psa do labka. :wstydek: :wstydek: To bardzo PRZEPRASZAM. Egar to cudowny, wspaniały użytkowo pies, który (ponoć) w tym roku ukończył ponad 10 konkursów z dyplomami, który chodzi na polowania i doskonale tam się sprawdza. :silacz: :silacz: :silacz: Choć zdaje się, że o mało nie przypłacił tego życiem. :niewka:
Generalnie kompletnie nie o użytkowość i pracę psa tu chodzi, a mam nadzieję, że są tacy, którzy zrozumieli co miałam na myśli.
Ale i ja poczułam się nieco urażona. Zawsze podkreślałam i podkreślać będę użytkowość ogara i walczyć w wzorcem zatuczonego kanapowca w szelkach na lince, bawiącego się pluszakami, ubieranego w śmieszne czapeczki. Moje psy też mają konkursy (i to nie tylko ogary). W tym konkurs retrievera B o wiele trudniejszy od tropowców. Też jak mogę staram się pracować. W Jarach byłam. Ostatnie dwa sezony były inne priorytety do tego praca zawodowa mnie mocno ogranicza. Sroce spod ogona nie wypadłam. :wow_3: :wow_3: Egar to piękny pies :marzyc: :marzyc: i wielokrotnie wygrywał z moimi i zawsze mnie to cieszyło. To ja wybrałam Egara na krycie Aksamitki. :marzyc_2: :marzyc_2:
Dla mnie Zbyszek, Rysiek, Egar czy Łycuś to jednak tylko psy. Wspaniałe, kochane ale jednak psy. Cudowny sposób na hobby, zdrowie, spędzanie wolnego czasu i poznawanie nowych, bardzo fajnych, zakręconych ludzi. To nie powód żeby się obrażać , kłócić czy strzelać fochy. Kochajmy nasze psy ale kochajmy i szanujmy się też nawzajem. Zwłaszcza, że jak znam psy to maja te nasze wpisy głęboko w d......e. :jezyk_3: :jezyk_3:
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7820
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: 18/19 Października "KARTAWIK 2014"

Post autor: qzia »

A wracając do wartości hodowlanej to wg ZKwP jednak ważniejszy jest CWC czy CACIB. :niewka: :niewka:
A tak właściwie dlaczego jak zwykle ja się tłumaczę. :mysl_1: Nie tylko ja nie byłam w Jarach. Zwłaszcza, że wcale nie pojechałam do Poznania po CACIBa. :jezyk_3: :jezyk_3: Przynajmniej nie dla ogara. :jezyk_3: :jezyk_3: Odkupię swoje winy i postaram się też wykazać swoją użytkowość w przyszłym sezonie. :jezyk_3: :jezyk_3: :psiako:
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: 18/19 Października "KARTAWIK 2014"

Post autor: Ania W »

qzia pisze: Na konkursach retrieverów bywam i wiem, że w gruncie rzeczy to jest ciągle ta sama ekipa.
Na konkursach, w których biorą udział ogary też tak jest ;)
qzia pisze:A wracając do wartości hodowlanej to wg ZKwP jednak ważniejszy jest CWC czy CACIB. :niewka: :niewka:
No tak, tylko to nie związek psy rozmnaża, a hodowcy i to oni decydują co jest dla nich najważniejsze: zdrowie, charakter, użytkowość, eksterier -ewentualnie proporcje między tymi składowymi.
qzia pisze: Odkupię swoje winy i postaram się też wykazać swoją użytkowość w przyszłym sezonie. :jezyk_3: :jezyk_3: :psiako:
Kasia my wiemy, że Ty jesteś i użytkowa i użyteczna :)...ale psy pokaż jak najbardziej ;)
ODPOWIEDZ