Wypieki

Danusia
Posty: 590
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 16:06
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Wypieki

Post autor: Danusia »

Czy ktos ma fajny przepis, ale juz wypróbbowany, sprawdzony przepis na babkę drozdzową. Mam przepis na babkę drożdzową, ale nie jestem zachwycona, wczesniej juz ja piekłam, dlatego nie podaję przepisu. Od mamy mam książkę o wypiekach cukierniczych unikat z 1959 roku. Są tam z pewnoscią bardzo dobre przepisy, ale baby na 15 i 20 jajkach.....
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wypieki

Post autor: dorob62 »

Hej, hej... ja nie jestem specjalistką od wypieków w odróżnieniu od Robertka.... Ale podam MÓJ przepis na babkę drożdżową:)
^dę do ulubonej mojej cukiernu, wymieniam z panią Bożenką kilka okolicznych ploteczek a w tym czasie jej pomocnica wybiera najlepszą babkę drożdżową. Pakuję ją pięknie a ja zabieram do domu. oczywiście jeszcze reguluję rachunek:)
Przepis IDEALNY:) zawsze się sprawdza. Choć nie wiem ile jaj w środku:)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wypieki

Post autor: dorob62 »

Ciasto toffi z biszkoptami
Składniki:
Biszkopt:
4 jajka
0,6 szklanki mąki pszennej
0,6 szklanki cukru
½ łyżeczki proszku do pieczenia
Poncz:
3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
1 szklanka gorącej wody
Masa toffi:
1 puszka mleka skondensowanego słodzonego
ok. 20 dag okrągłych biszkoptów
Masa śmietankowa:
½ litra śmietany 30%
2 opakowania "śmietany-fix"
cukier waniliowy
1-2 łyżki cukru pudru
Ponadto:
2 galaretki brzoskwiniowe

Sposób wykonania:
Białka ubić, dodać cukier i nadal ubijać. Dodać żółtka i jeszcze ubijać. Następnie dodać mąkę i proszek do pieczenia. Delikatnie wymieszać. Ciasto wylać do wysmarowanej tłuszczem prostokątnej formy o wymiarach 25 na 36 cm. Piec ok. 25 minut w temperaturze 170 °C. Ostudzić i nasączyć 1/3 ponczu, a pozostałym nasączać biszkopty.
Mleko słodzone gotować 3 godziny w puszce na karmel. Lekko ostudzić, wylać na upieczony i ostudzony biszkopt. Następnie ułożyć biszkopty nasączone ponczem, a na nie ubitą śmietanę z cukrem waniliowym, cukrem pudrem i wymieszaną z "śmietan-fix".
Wierzch ciasta zalać tężejącą galaretką, rozpuszczoną wcześniej w 3 szklankach gorącej wody.
Schłodzić w lodówce.
:jezyk_3:
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
Aszemi
Posty: 6177
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:55
Gadu-Gadu: 4921992
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wypieki

Post autor: Aszemi »

Dziękuję bardzo za szybką realizację zamówienia :jezyk:
Obrazek
Obrazek
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wypieki

Post autor: dorob62 »

Ależ bardzo proszę a mnie jakoś tym razem za słodkie wyszło....ale dzieci i tak zjedzą.
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Danusia
Posty: 590
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 16:06
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Wypieki

Post autor: Danusia »

Jak juz o wypiekach, to nie ma Świąt Bozego Narodzenia bez pierników. Wychodzą na 100%.
Przepis podaję na 1/2 kg mąki, ale mozna zwielokrotnic podawane składniki. Ja piekę z 2 kg mąki, a wiec wszystko mnożę przez cztery:
-0,5 kg mąki typ 450,
-20 dkg miodu (pół sztucznego i pół prawdziwego, jezeli jest stały to rozpuszczamy w drugim naczyniu z goracą wodą),
-niepełna szklanka cukru pudru,
-12dkg margaryny ( margarynę rozpuszczamy w nieduzej ilosci mleka~10 ml),
-1 jajko,
-1 łyżeczka sody ( wodorowęglan sodu jest zwiazkiem nietrwałym, dlatego nalezy uzywac sody ze świezo otwartej paczki),
-1 łyzeczka kakao naturalne
-opakowanie przypraw do pierników
Mąkę przesiewamy z sodą, w wgłębie wlewamy miód , dodajemy przyprawy do pierników, kakao, cukier puder, tłuszcz, jajko.
Zagniatamy i wyrabiamy, az ciasto będzie lśniące.
Cukier puder do polewy pierników:
Białko nalezy ubic na sztywną pianę dodając stopniowo cukier puder, ucierac, az utworzy się gęsta masa, dadac sok z cytryny i dokładnie wymieszac.
Tak przygotowana polewa szybko na piernikach tęzeje i mozna posypac gotową kolorową posypką.
SMACZNEGO!
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wypieki

Post autor: dorob62 »

Danusia
O superowo:) Właśnie dzis z racjo wolniejszego nieco dnia.. chcę popiec pierniki na choinkę:) Dzięki.. trafiłaś idealnie:)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Danusia
Posty: 590
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 16:06
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Wypieki

Post autor: Danusia »

Wychodzą na 100%, miłej pracy i jeszcze lepszego apetytu, oby starczyło do Świąt :happy3: Dodam piec w temp. 125 st. przez 30-35 minut. Lepsza jest nizsza temp. i dłuszy czas pieczenia.
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wypieki

Post autor: dorob62 »

Muszą doczekać do Świąt.. bo schowam przed dzieciakami.
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
Aszemi
Posty: 6177
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:55
Gadu-Gadu: 4921992
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wypieki

Post autor: Aszemi »

Pączki hiszpańskie tzw gniazdka ;) właśnie znalazłam a czy dobre to dopiszę jak zrobię :jezyk:

Składniki na około 25 gniazdek (zależy od wielkości szprycy):
• 20 dag mąki
• 10 dag masła
• 4 jajka
• szczypta soli
• olej do smażenia
Na glazurę:
• 20 dag cukru pudru
• łyżka soku z cytryny
• 2-3 łyżki gorącej wody
W garnku zagotować szklankę wody z masłem i szczyptą soli. Zmniejszyć ogień i na wrzątek jednym ruchem wsypać przesianą mąkę, cały czas energicznie mieszając. Ucierać ciasto, aż będzie gładkie i zacznie odstawać od ścianek garnka. Ostudzić. Ciasto zmiksować z wbijanymi kolejno jajkami. Przełożyć do szprycy cukierniczej. Z papieru pergaminowego wyciąć kwadraty o boku około 10 cm, posmarować je olejem. Na każdy wycisnąć kółka ciasta o średnicy 6 - 7 cm (można też najpierw wyłożyć je na papier, a potem wyciąć - jest chyba szybciej ;).

Olej rozgrzać w szerokim rondlu. Partiami wkładać pączki (papierem do góry, a po 1 minucie go usunąć - lekko odchodzi). Smażyć 4 - 5 minut z każdej strony, olej powinien mieć temperaturę około 180ºC. Wyjąć, osączyć na bibule.

Cukier puder utrzeć z 2 - 3 łyżkami wrzątku i sokiem. Pączki odstawić do ostudzenia. Udekorować lukrem.
Smacznego :)
Załączniki
pączki.jpg
pączki.jpg (54.07 KiB) Przejrzano 15423 razy
Obrazek
Obrazek
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
ODPOWIEDZ