Wielkanoc

Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Wielkanoc

Post autor: weszynoska »

Co ciekawego zagości na Waszych stołach??

U nas w tym roku śniadanie wielkanocne...mam w planach, jaja faszerowane szpinakiem, galaretę z golonki i czegoś jeszcze...półmiski z domowymi wyrobami , chrzan, buraczki tarte....do tego sernik i baba...jakaś ..niewiele pieke bo nikt słodyczy nie jada...

a na obiadek żur i gołąbki, które za mną chodzą od miesiąca

acha..kupiłam szynkowar...czy ktoś z Was robił wedlinki w szynkowarze??

jakieś doświadczenia i porady mile widziane :prosze_1:
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Wielkanoc

Post autor: kasiawro »

Węszynoska daj przepis na te jaja szpinakowe :)
Szynkowar mały "czechosłowacki"(na kartę G) ma moja mama chętnie chętnym oddam....
Robiła w nim mięska wychodziły super tylko dzieci rosły, rodzina większa i szynkowar za mały stał się wniosek nie kupować małego jak rodzina spora i dawaj więcej ziół jak ktoś lubi zioła bo słabo czuć mniejszą ilość.
Teraz siostra zakupiła w tym roku szybkowar i jest zachwycona, w biedronce podobno były/są w dobrej cenie..
Na obiadek w pierwszy dzionek nic nie robimy oprócz dojadanie śniadanie i zupy a w drugi mamy plan górki i po też zupa być może chmielowa ;)
Gołąbki normalne robisz?

Co do śniadanie to robimy-robią mamy:
smażeninę(boczek, szynka, kiełbasa, chrzan i jaja na twardo)
biała kiełbasa (gotowana lub smażona)
żur ( z jajem na twardo)
ćwikła
chrzan
sos chrzanowy-pycha
jaja takie po święconym :)
chlebek zawsze na śniadanie swojski z masełkiem



ciasto
chlebek najczęściej swojski do przegryzania
ciasto:baba, mazurek, wafel, i być może jakieś na specjalne życzenia....dla tomka tort agrestowy :)
Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: Wielkanoc

Post autor: Wilga »

O, a Wy znowu o jedzonku :)
Ja jestem od tego, aby zrobić żur dla całej rodziny. Musi być solidny garnczek (5-7 litrów). Kilka dni temu zakisiłam, ze swojskiej mąki żytniej, dzisiaj dodałam już czosnek i paaachnie w całym domu. Będzie więc żurek na białej kiełbasie z boczkiem (od Jana Dunajowego, że tak powiem) + jajeczka zielononóżek. Zrobię jeszcze zimne nóżki czyli kaszubski zylc, będzie dojrzała szyneczka robiona przez Jana, pasztet od mojej sąsiadki (bo mamy kooperatywę żywieniową), zrobię sernik, pewnie i paschę, częściowo na wymianę na jakąś babę drożdżową, no i mazurek pomarańczowy. Jak na 2 dni to całkiem dużo. Pierwszy dzień Świąt będzie rodzinny, a drugiego wybieram się na Półwysep Helski, może już nie będzie lodu na morzu.
A przed Świętami zajmuję się aprowizacją dla wszystkich gotujących i piekących w sąsiedztwie, czyli odbieram paczki z rożnymi dobrami od zaprzyjaźnionych rolników. Dzisiaj była dostawa mąk, kapust, warzywek, jutro jaja ....., nie ma to jak prosto ze wsi.
Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: Wielkanoc

Post autor: miszakai »

Wilga pisze:a drugiego wybieram się na Półwysep Helski
O, to to! To mi z tych przepisów na Święta najbardziej się podoba :) :marzyc_2:
Obrazek
Awatar użytkownika
Wigro
Posty: 1735
Rejestracja: wtorek 21 paź 2008, 00:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: WA-WA

Re: Wielkanoc

Post autor: Wigro »

Tia,
bierze się kiełbaskę od Jana a szynkę od Dunaja, bardzo prosty i dobry przepis :zgoda:
Pozdrawiam bardzo serdecznie .
Ogar dobry:Gęby długiej. Paznokci tępych. Zadu przestronnego, łakomy, zwajca.
Awatar użytkownika
Ola i Dunaj
Posty: 2107
Rejestracja: czwartek 27 lis 2008, 11:13
Gadu-Gadu: 9495783
Lokalizacja: Młynki

Re: Wielkanoc

Post autor: Ola i Dunaj »

W myśl powyższego spostrzeżenia, też wezmę szynkę i boczek od Jasia Dunajowego :D Będą w wersji parzonej.
Do tego, obowiązkowo, tatar z łani :marzyc_2: , jakieś mięsko na zimno, jajeczka ( a jakże) Może uda się jeszcze wydębić od zaprzyjaźnionego hodowcy trochę kawioru z pstrąga. I kolorowa sałatka z brokułami. No i jakże mogłabym zapomnieć - pierogi na specjalne życzenie dzieciątek ;) A dziecko zobowiązało się zrobić sernik z malinami :brawo_1:
Utopista widzi raj,
realista widzi raj plus węża.
Helmut Walters
Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: Wielkanoc

Post autor: Wilga »

A gdzie moje wcześniejsze pisanie? Wcięło chyba,
Wiec, odpowiadając Wigro - mam swój udział w produkcji wielkanocnej - kiszę osobiście żur, a potem polewkę, robię zylc i piekę chleb, a właściwie chleby. Sernik też robię osobiście. Na resztę przyznaję "zasepiam" się.

Miłego planowania i a potem robienia wielkanocnych smakołyków :)
Awatar użytkownika
nulka
Posty: 3438
Rejestracja: środa 29 kwie 2009, 22:10

Re: Wielkanoc

Post autor: nulka »

kasiuwro
a co to jest zupa chmielowa? poproszę o przepis

i poproszę o przepis na tort agrestowy ,agrest uwielbiam :)

My robimy żur na swoim zakwasie i musi być koniecznie ciemnobrązowy na grzybach i na wodzie z szynki gotowanej
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Wielkanoc

Post autor: hania »

U nas w tym roku chrzest bratanicy - większy zjazd rodzinny więc mnie przypadły do zrobienia tylko ciasta. Na drugi dzień sałatka warzywna i kiełbasa biała pieczona.

Węszynosko ja używam szynkowaru, ale dawno nie korzystam z przepisów - robię takie mięso na jakie akurat mamy ochotę, dodaję dużo ziół i dużo czosnku bo lubimy. Gotuję tak, żeby tylko pyrkało - długość gotowania zależy od ilości mięsa.

I przestańcie pisać o boczku Jana bo pozwę o straty moralne! :jezyk:
Awatar użytkownika
Agata
Posty: 948
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2008, 07:28

Re: Wielkanoc

Post autor: Agata »

nulka pisze:kasiuwro
a co to jest zupa chmielowa? poproszę o przepis
Może wiem... :mysl_1: :gleba:

Jacek Fiordowy umie ją zrobić ;)
ODPOWIEDZ