Naleweczki, likiery i inne.....

Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Naleweczki, likiery i inne.....

Post autor: kasiawro »

pyszne tez tak uważam!!!
Mam pytanko kiedyś byłam Brzeźnicy na szkoleniu i Kasia od Ajszy albo Hania częstowały czymś bardzo gęstym i bardzo smacznym może podacie dziewczyny ten przepis bo chętnie zrobię
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naleweczki, likiery i inne.....

Post autor: dorob62 »

Nalewka 19
Nalewka z truskawek
Składniki:
1 kg truskawek
25 dag cukru
1/2 litra spirytusu
1 limetka
Sposób przyrządzenia:
Truskawki oczyścić, umyć, przesypać do słoja i zasypać cukrem. Odstawić na 4 dni, często potrząsając słojem. Po tym czasie wlać spirytus rozcieńczony z 1/2 szklanki wody. Zamknąć słój i odstawić na 6 tygodni. Potem zlać alkohol do innego słoja. Limetkę sparzyć, wycisnąć sok i po przecedzeniu wlać do nalewki, dodać skórkę z limetki. Wymieszać i odstawić do sklarowania na 2 tygodnie. Ponownie zlać, przefiltrować i odstawić na 3 miesiące.
NIEZŁA!!!!
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Naleweczki, likiery i inne.....

Post autor: Ania W »

kasiawro pisze:pyszne tez tak uważam!!!
Mam pytanko kiedyś byłam Brzeźnicy na szkoleniu i Kasia od Ajszy albo Hania częstowały czymś bardzo gęstym i bardzo smacznym może podacie dziewczyny ten przepis bo chętnie zrobię
A to był chyba domowy ajerkoniaczek. Rewelacja!
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Naleweczki, likiery i inne.....

Post autor: hania »

Ania W pisze:
kasiawro pisze:pyszne tez tak uważam!!!
Mam pytanko kiedyś byłam Brzeźnicy na szkoleniu i Kasia od Ajszy albo Hania częstowały czymś bardzo gęstym i bardzo smacznym może podacie dziewczyny ten przepis bo chętnie zrobię
A to był chyba domowy ajerkoniaczek. Rewelacja!
Ajerkoniak :)
O przepis męczyć Kasię, czyli Quzie.
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naleweczki, likiery i inne.....

Post autor: dorob62 »

Nalewka 20
Nalewka cynamonowa mocna
Składniki:
1 l spirytusu
10 g kory cynamonowej
3 szklanki wody
1 szklanka miodu
Sposób przyrządzenia:
korę cynamonową kruszymy i zalewamy w słoju spirytusem i 2 szklankami wody, szczelnie zamykamy i odstawiamy na 14 dni. W okresie tym kilkakrotnie potrząsamy słojem aby pomieszać jego zawartość. Jedną szklankę wody doprowadzamy do wrzenia, schładzamy do temperatury 40 stopni C i dokładnie mieszamy z miodem, w 14 dniu macerowania dolewamy ten roztwór do słoja i pozostawiamy jeszcze na 24 godziny. Nalew ze słoja filtrujemy i rozlewamy do czystych butelek. Przechowujemy w ciemnym miejscu.
Niezła:)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7820
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Naleweczki, likiery i inne.....

Post autor: qzia »

Ajerkoniak latwo zrobic. Nawet Kubus potrafi. Wlasciwie to nawet sam mikser zrobi.
Skladniki:
10 zoltek, szklanka cukru, 2 puszki skondensowanego slodkiego mleka, 1 szklanka spirytusu.
Zoltka mieszamy z cukrem az do uzyskania kogla mogla. Na tym etapie poprzestaja dzieci. Potem dodajemy mleko. Jesli ktos lubi rzadszy ajekoniak to mozna jedno slodkie mleko zastapic nieslodzonym. Na koniec powli spirytus. Uwazamy, zeby nie wlewac zbyt duzo na raz, bo moze sie zwazyc. Jesli ktos lubi mocnijszy to moze dodac 1,5 szklanki.
Ajsza uwielbia wylizywac kieliszek. Musze ja pilnowac, bo zabiera ze stolu i zanosi sobie do klatki. Raz nawet swisnela cala butelke, ale na szczescie nie umiala otworzyc.
Kasia
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naleweczki, likiery i inne.....

Post autor: dorob62 »

qzia
No wiesz Kasia, im nie chodziło o "zwykły" ajerkoniak (zwykły był tu nr 4) tylko o ten co Ty robisz jakiś specjalny:):):)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Naleweczki, likiery i inne.....

Post autor: kasiawro »

qzia pisze:Ajerkoniak latwo zrobic. Nawet Kubus potrafi. Wlasciwie to nawet sam mikser zrobi.
Kasia
i o taki właśnie mi Kasiu chodzi, bo ja jestem nie bardzo w gotowaniu i robieniu różnych takich rzeczy - Dzięki za przepis
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Naleweczki, likiery i inne.....

Post autor: hania »

qzia pisze:Ajerkoniak latwo zrobic. Nawet Kubus potrafi. Wlasciwie to nawet sam mikser zrobi.
Skladniki:
10 zoltek, szklanka cukru, 2 puszki skondensowanego slodkiego mleka, 1 szklanka spirytusu.
To juz wiem na co pójdzie końcówka spirytusu :)
Ajsza uwielbia wylizywac kieliszek. Musze ja pilnowac, bo zabiera ze stolu i zanosi sobie do klatki. Raz nawet swisnela cala butelke, ale na szczescie nie umiala otworzyc.
Kasia
Daliście jej za mało czasu ;)
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naleweczki, likiery i inne.....

Post autor: dorob62 »

21
Nalewka świąteczna
Składniki:
½ litra spirytusu
2 szklanki przegotowanej wody
4 łyżki miodu
1 łyżeczka nasion kminku
4 małe papryczki chili
Sposób przyrządzenia:
Wodę doprowadzić do wrzenia, dodać nasiona kminku. Gotować przez 15 minut, odcedzić kminek przez sito. Wodę schłodzić do temperatury 40 stopni C, rozpuścić w niej miód, połączyć ze spirytusem, odstawić w zamkniętym naczyniu na 24 godziny. Nalew przefiltrować. Przelać do czystych butelek, do każdej dodać umyty i pozbawiony nasion strączek chili. Szczelnie zamknąć i odstawić na 30 dni. Ponieważ trunek jest mocny podajemy go w małych kieliszkach. Znakomicie wpływa na trawienie.
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
ODPOWIEDZ