C ogarki z Sarmackiej Tradycji - Aksamitka i Puszkar -

Awatar użytkownika
Marzena i Czarek
Posty: 1491
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 12:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: pod Częstochową

Re: C ogarki z Sarmackiej Tradycji - Aksamitka i Puszkar -

Post autor: Marzena i Czarek »

To jeszcze może być Huzar - Księcia Józefa Poniatowskiego Tak przez skojarzenie, a husarz króla Jana Sobieskiego pod Wiedniem.
Się Kasia na tego Cwała Uparła. Nie jest na Cz. :nunu: Może jeszcze wyprosisz :prosze_1: :prosze_1:
Awatar użytkownika
aganowaczek
Posty: 4360
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2010, 14:32
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Koziegłówki

Re: C ogarki z Sarmackiej Tradycji - Aksamitka i Puszkar -

Post autor: aganowaczek »

To po kolei objaśniam, kurde:
CZOŁDAR - długie ozdobne nakrycie konia. No a koń z Sarmacką Tradycją raczej ma coś wspólnego ;)
CZEHRYŃ - "Czehryń wzięty" Ogniem i Mieczem - też takie trochę staropolskie jednak
CZESNA - honorowa - to nasz sentyment po przodkach ukraińskich
CZECZUGA - szabla, co prawda tatarska, ale jednak broń starodawna
CZERTA - dawny sposób polowań na dziki - no chyba do ogara trochę pasuje
CZEREJA - jest znana ze zwycięstwa Polaków nad wojskami Chowańskiego w roku 1660 - taki nasz konik "patriotyczny" ;)
CZELNA - naczelna, czołowa - to ze staropolskiego. Lub zuchwała.
CZANKA - st. drążek metalowy u munsztuka końskiego - no to też z klucza "końskiego"
CZEREMCHA - przyrodniczo, do ogara pasująco - a poza tym pięknie :mrgreen:
CZAHARA - Czahary majątek z Rodziewiczówny, szlachecki znaczy.

Kasia - a uważasz, że zagraniczny sędzia z łatwością wymówi np: Dzięcielina, Daćko, Dzierzko :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Panu Bogu świeczkę a diabłu OGAREK :-)
Hodowla Ogara Polskiego
"z Sarmackiej Tradycji FCI"
534 992 136

Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: C ogarki z Sarmackiej Tradycji - Aksamitka i Puszkar -

Post autor: miszakai »

aganowaczek pisze:Kasia - a uważasz, że zagraniczny sędzia z łatwością wymówi np: Dzięcielina, Daćko, Dzierzko
:D
Myślę, że sędzia to sędzia ale na co dzień właściciel :mysl_1:
Czeremcha :marzyc_2: według mnie najśliczniejsze.

Ja imiona staram się nadawać dwusylabowe i łatwe do wymówienia albo właśnie jak są takie piękne ale dłuższe to wtedy szukam skrótu codziennego, bo w przeciwnym razie będzie wołany ogarek inaczej na bank.
Super. Chłopaki powinni mieć Czemu i Czy? :)
Obrazek
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: C ogarki z Sarmackiej Tradycji - Aksamitka i Puszkar -

Post autor: kasiawro »

Marzena i Czarek pisze: Się Kasia na tego Cwała Uparła. Nie jest na Cz. :nunu: Może jeszcze wyprosisz :prosze_1: :prosze_1:
Nie uparła tylko jak napisała Aga, że na C to ja od razu ustaliłam sobie w głowie, że Cwał będzie i się już przywiązałam nawet, że Cwał z Sarmackiej Tradycji - nie pięknie?
Trudno, Aga trochu wprowadziła zamieszanie tym CZ, ale przecież to hodowcy decyzja :zgoda: .
aganowaczek pisze: Kasia - a uważasz, że zagraniczny sędzia z łatwością wymówi np: Dzięcielina, Daćko, Dzierzko :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Aga :piwko: wyprzedziłaś mnie.
Sędziego powinien interesować numer, a nie imię :jezyk_3:
Awatar użytkownika
Marzena i Czarek
Posty: 1491
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 12:47
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: pod Częstochową

Re: C ogarki z Sarmackiej Tradycji - Aksamitka i Puszkar -

Post autor: Marzena i Czarek »

Teraz to dyskusja typu: " O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia."Byle zdrowe były i dużo nie zniszczyły.
Musimy uczyć się staropolszczyzny.
Chrobry - piękne imię, ale nie na Cz.
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: C ogarki z Sarmackiej Tradycji - Aksamitka i Puszkar -

Post autor: qzia »

aganowaczek pisze: Kasia - a uważasz, że zagraniczny sędzia z łatwością wymówi np: Dzięcielina, Daćko, Dzierzko :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Zapomniałaś o Dziewannie :jezyk_3: :jezyk_3: Imionka piękne i nietypowe. Brawo. Jak spojrzę w bazę na 10 Dunajów albo 15 Dumek to mi się słabo robi. Ważne, że się z każdego umiesz wytłumaczyć. :mrgreen: :mrgreen: Teraz czekam w napięciu na Dusię. :strach_4: :strach_4: No i dbać mi tam o moje dziecię. Karmić i miziać do woli. Trzeba się będzie na kontrolę wybrać. Choć po ostatnich szaleństwach jeszcze mi w głowie szumi. :zdziw_5: :zdziw_5:
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: C ogarki z Sarmackiej Tradycji - Aksamitka i Puszkar -

Post autor: kasiawro »

Kasia z tymi imionami w bazie chyba trochę przesadziłaś ;).
Chyba, że masz inną bazę :prosze_1: ..?
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: C ogarki z Sarmackiej Tradycji - Aksamitka i Puszkar -

Post autor: Ania W »

kasiawro pisze:Kasia z tymi imionami w bazie chyba trochę przesadziłaś ;).
No ja już raz prostowałam, że Dunaje tylko trzy...dokładnie tyle samo razy się pojawia co Zagłoba czy Arnika ;) A jak się zajrzy na Arie... :tia:
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: C ogarki z Sarmackiej Tradycji - Aksamitka i Puszkar -

Post autor: SARABANDA »

Mam wrażenie że z tym doborem imion to trochę przesadzamy. Jakie znaczenie ma że imię się powtarza skoro jest ładne i fajnie się woła, przecież i tak nazwa hodowli pozwala odróżnić kolejną Arię czy Dunaja. W niektórych krajach w ogóle nawet się nie przestrzega żeby szczenięta z jednego miotu miały imiona na tą samą literkę.
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: C ogarki z Sarmackiej Tradycji - Aksamitka i Puszkar -

Post autor: hania »

SARABANDA pisze:W niektórych krajach w ogóle nawet się nie przestrzega żeby szczenięta z jednego miotu miały imiona na tą samą literkę.
Za to w niektórych wszystkie mioty wszystkich ras mają na daną literę. Wtedy trudniej się zorientować jak hodowla miała kilka miotów w danym roku.
Mnie nie przeszkadza powtarzanie się imion. Dawniej pewnie co druga suka to była Aria albo Pasja. I sama co prawda nie będę miała drugiej Dumki, ale niech ich sobie będzie jak najwięcej.
ODPOWIEDZ