Nowy wzorzec ogara

Co wolno a czego nie, psom i ich właścicielom
Awatar użytkownika
lusia
Posty: 323
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 12:29

Re: Nowy wzorzec ogara

Post autor: lusia »

Ja także jako początkujący teoretyk rasy sądzę ,że ten kierunek w dorodne okazy może okazać się zgubny dla rasy . Poczynając na wzroście problemów zdrowotnych ( co u ciężkich psów jest normą) a na kondycji i plenności skończywszy . Ogar powinien być ogarem a nie blodhound,em lub gończym . Trzeba wypośrodkować kierunek aby ogar stał się popularny w łowisku i chwalony przez sędziów na ringach. Trudny kierunek ale do zrealizowania.
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Nowy wzorzec ogara

Post autor: Ania W »

Hmmm, ja mam trochę mieszane uczucia przy tego typu dyskusjach .
Zazwyczaj trochę to jest tak, że jak ktoś ma jakiś typ ogara ( cięższy lub lżejszy) to siłą rzeczy się do niego przywiązuje ( zwłaszcza jak to pierwszy ogar) i znajduje pozytywy - co więcej kolejnego psa szuka w podobnym typie.
Pierwszego miałam wysokiego, ale dość lekkiego. W drugim przypadku priorytetem był charakter i raczej umaszczenie niż wielkość jako taka – wyszło jak wyszło …i mi się spodobało. Ale w trzecim przypadku już chciałam niedużego i oprócz tego, że oczywiście zależało mi na zrównoważonym przedstawicielu rasy to jeszcze wybór rodziców pod kątem wielkości i masy nie był przypadkowy.
Eni pisze:Nie napisałam nigdzie, że ogar ma ważyć 15-25 kg, tylko, że w tych widełkach mieści się pies średni.
Tutaj mnie zastanowiło kto określa te widełki?
Średniość jest bardzo względnym określeniem.
Dla wielu postronnych, nie związanych z rasą Łoza jest psem dużym, choć jest niedużym ogarem. Dla mnie beagle będzie już psem średnim chociaż wagowo pewnie 11-13 kg. Zerknęłam na szybko jeszcze na kilka wzorców. Akita opisywany jest jaki pies duży a doberman jako średni przy czym przy dobermanie jest napisane :
Wysokość w kłębie
: Psy : 68 – 72 cm.
Suki : 63 – 68 cm.
Pożądane wartości średnie.
Waga
: Psy : około 40 – 45 kg.
Suki : około 32 – 35 kg

W bardzo wielu wzorach nie ma wagi.
Dla mnie ogar jest psem średnim większym. Wzorzec opisuje go jako mocnego, muskularnego o raczej ciężkiej budowie. Średni oznacza więc nie tylko wagę, ale i wysokość. Ale „raczej ciężka budowa” nie powinna moim zdaniem oznaczać psa ociężałego. Tylko to niestety bywa dla niektórych bardzo subtelna różnica…
Eni pisze:Dla laika, takiego jak ja, wzorzec ma powiedzieć, na jakiego psa wyrośnie szczeniak (tym się różni przewidywalność psów rasowych od kundli). Wiec, po prostu nie jest dla mnie jasne, jak można napisać, że ogar jest średnim psem, gdy większość populacji zaczyna ważyć grubo powyżej 30 kg.
Coś w tym jest- wzorzec zawiera niejako ideał. Ja osobiście wolałabym jakieś widełki wagowe, ale…jak to sprawdzić na wystawie? Poza tym czasami patrzę na psa (oczywiście samca ) i kompletnie nie widzę tych , powiedzmy, 40 kg. Jest sprężysty, temperamentny, sprawia wrażenie świetnej kondycji. Widzę natomiast niekiedy też psy przemasowione, przelewające się, wcale nie wyglądające na torpedy :tia: Tutaj myślę, że powinien zadziałać „paragraf” - Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia, ich wpływu na zdrowie i komfort życia psa oraz na jego zdolność do wykonywania tradycyjnej pracy.

Dlatego myślę, że jeżeli już ktoś zagląda do wzorca oczekując w nim obrazu rasy to powinien czytać go w całości, bo skupienie się na jednym słowie zawsze może być mylące.
Awatar użytkownika
BACHMATsforanemroda
Posty: 1117
Rejestracja: niedziela 01 lis 2015, 16:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Jeleń, Szczecinek
Kontakt:

Re: Nowy wzorzec ogara

Post autor: BACHMATsforanemroda »

Ja w sumie jestem w szoku... 48 kg To prawie 10 więcej niż Bachmat. Mój to trochę niejadek, no i dużo biegamy, ale jednak. Hanto przecież roczniak (bo chodzi o CZARNEGO? :) ). Na początku pomyślałam, że właścicielowi się pomyliło i miał napisać 38 :jezyk_3: Chciałabym go zobaczyć na żywo, jak taka masa prezentuje się w ruchu i statyce. Nasz Basior też nie należy do najlżejszych, a prezentuje się bardzo dobrze :marzyc_2:

Co do użytkowości to zapadło mi w pamięci, że ogar polski umyślnie został "zrobiony" cięższym i wolniejszym. Jeszcze przed rozpowszechnieniem na polowaniach broni palnej ceniono psy szybkie i zwinne psy które bez problemu doganiały i osaczały zwierzynę, natomiast po tym jak myśliwi zaczęli strzelać do zwierzyny zaczęto doceniać psy nieco wolniejsze i bardziej opanowane gdyż nie wbiegały przed cel i rzadziej były ranione. Nie pamiętam już gdzie to wyczytałam, ale chyba w książce wydawnictwa SGGW poświęconej rasom polskim, ale nie jestem pewna.
hodowla znad Sarczego Brzegu
https://www.facebook.com/BACHMATsforanemroda/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Nowy wzorzec ogara

Post autor: Ania W »

BACHMATsforanemroda pisze: Co do użytkowości to zapadło mi w pamięci, że ogar polski umyślnie został "zrobiony" cięższym i wolniejszym. Jeszcze przed rozpowszechnieniem na polowaniach broni palnej ceniono psy szybkie i zwinne psy które bez problemu doganiały i osaczały zwierzynę, natomiast po tym jak myśliwi zaczęli strzelać do zwierzyny zaczęto doceniać psy nieco wolniejsze i bardziej opanowane gdyż nie wbiegały przed cel i rzadziej były ranione. Nie pamiętam już gdzie to wyczytałam, ale chyba w książce wydawnictwa SGGW poświęconej rasom polskim, ale nie jestem pewna.
Trochę to mało logiczne...skoro przed ogarami były psy św.Huberta. Dużo cięższe.
Psy szybkie i zwinne, krążące wokół zwierzyny wydaje mi się, wcale nie ułatwiają strzału a przecież zanim strzelano z broni palnej strzelano np. z łuku (na moje oko dużo mniej precyzyjne narzędzie. Za to duże i silne psy mogą zatrzymać zwierzynę i dać możliwość na wykorzystanie białej broni... Poza tym gdyby takie podejście było ogólnie obowiązujące to np. gończe polskie czy słowackie albo teriery nie cieszyłyby się taką popularnością jaką się cieszą...w przeciwieństwie do ras dużych gończych . No chyba, że się mylę...:mysl_1:
Awatar użytkownika
BACHMATsforanemroda
Posty: 1117
Rejestracja: niedziela 01 lis 2015, 16:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Jeleń, Szczecinek
Kontakt:

Re: Nowy wzorzec ogara

Post autor: BACHMATsforanemroda »

Ja napotkałam się właśnie na takie uzasadnienie rozdzielenia starego ogara na gończego polskiego i ogara polskiego. Jutro poszukam tego fragmentu.
Dla mnie to w sumie logiczne.
Kiedy nie posiadano tak precyzyjnej broni była potrzeba, aby szybkie i zwinne psy zatrzymały, lub znacznie spowolniły zwierzynę, natomiast teraz wystarczy, że zostanie ona nakierowana mniej lub bardziej na strzelającego, a pies jest w większej odległości od celu, tym samym staje się mniej narażony na obrażenia.
uncja pisze:W wielu myśliwskich środowiskach utarł się wzorzec "psa idealnego", wykorzystywanego do polowań na grubego zwierza, czyli:
- niewielkich rozmiarów - bo łatwiejszy (czyt. tańszy) w utrzymaniu i transporcie,
- cięty - najlepiej żeby "sam dzika z krzaków za uszy wyciągał" :tia: ;
- szybki i zwinny - aby móc unikać trafienia przez osaczaną zwierzynę.
Nie jest dziwne więc, że w taki wzorzec idealnie wpisuje się gończy polski i z całą pewnością ta rasa pozostanie na długo ulubieńcem myśliwych. i słusznie....
z tym bym się zgodziła...
Ja jeszcze jak obserwuje moich sąsiadów-myśliwych i ich psy mam nieodparte wrażenie, że sprawia im dużą radość widok psa szarpiącego inne żywe zwierze, często oprócz zwierzyny innego psa, a i pogryzienia ludzi się zdarzają. Wtedy właściciel tego bardziej zaciętego psa chodzi z głową do góry. Kiedyś jak dwa teriery uciekły pewnemu panu myśliwemu (z wioski 4 km od naszej) to wydzwaniał do nas, że mamy kozy pozamykać bo jak je znajdą to pozaduszają... :zly2: Chyba o gończych które na wystawach trzeba omijać szerokim łukiem nie muszę wspominać.
hodowla znad Sarczego Brzegu
https://www.facebook.com/BACHMATsforanemroda/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Eni
Posty: 776
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Bardo

Re: Nowy wzorzec ogara

Post autor: Eni »

Ania W pisze:
Trochę to mało logiczne...skoro przed ogarami były psy św.Huberta. Dużo cięższe.
Wydaje mi się, że te wcześniejsze psy wcale nie były takie znowu ciężkie, wielkie i obwisłe, jak obecne. Ani dogi nie były tak wielkie, ani bloodki tak pomarszczone, ani bernardyny takie masywne...

A co do widełek - to jest to medyczne określenie, nie żadnego organizacji kunologicznej (niestety po przykładzie widać więcej takich nieścisłości we wzorcach). Tak samo kiedyś ON był psem średnim, do 25-30 kg, a dziś roczny psiak potrafi ważyć 38 kg nie nabrawszy masy...

Dla wielu współczesnych ludzi pies mały to york (miniaturka), maltańczyk, shih- tzu i pinczer miniaturowy, a tak naprawdę są to rasy miniaturowe. Stąd beagle, czy west nagle robią się średnie...

Wiem, że ogar ma być masywny, ale zgadzam się, że owa masywność nie może być otyłością ani przegięciem z fałdami. Na zdjęciach nie widać wagi psów, wiele z nich ma piękną, proporcjonalną budowę, ale czy tak szybki przeskok z niedawnych 25 kg do 40 kg nie jest drogą ku zatraceniu?

Ja kupowałam psa na kolanka, więc też pytałam hodowcę, która sunia jest "mniej hodowlana" i odniosłam wrażenie, że właśnie dorodność szczeniaka jest w cenie (a poza tym na najmniejsza była największą wariatką :P ). Hanto osiągnął wagę mojej Stelli w wieku 16 tygodni...
Awatar użytkownika
MILAN
Posty: 252
Rejestracja: poniedziałek 18 lip 2016, 21:10

Re: Nowy wzorzec ogara

Post autor: MILAN »

BACHMATsforanemroda pisze:Ja w sumie jestem w szoku... 48 kg To prawie 10 więcej niż Bachmat. Mój to trochę niejadek, no i dużo biegamy, ale jednak. Hanto przecież roczniak (bo chodzi o CZARNEGO? :) ). Na początku pomyślałam, że właścicielowi się pomyliło i miał napisać 38 :jezyk_3: Chciałabym go zobaczyć na żywo, jak taka masa prezentuje się w ruchu i statyce. Nasz Basior też nie należy do najlżejszych, a prezentuje się bardzo dobrze :marzyc_2:.
Miałam ogromną przyjemność widzieć Hanto na żywo - raczej statycznie bo na wystawie (chociaż żałuje, że dynamicznnie nie - ale może kiedyś :fiufiu: ). Ta "masa" prezentuje się znakomicie, nigdy bym nie zgadła ile waży. Nie wygląda jak molos - przepraszam ale mu jeszcze daleko - ze dwa dodatkowe wiaderka paszy. Na zdjęciach widać, że Hanto jest pięknie zbudowany i pisze to z zazdrością - takie łapy to napęd 4x4 :D
Awatar użytkownika
BACHMATsforanemroda
Posty: 1117
Rejestracja: niedziela 01 lis 2015, 16:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Jeleń, Szczecinek
Kontakt:

Re: Nowy wzorzec ogara

Post autor: BACHMATsforanemroda »

Nie wątpię. Jednak zobaczyć na żywo tego "molosa" :jezyk_3: bym chciała. Może kiedyś będzie mi dane :)
hodowla znad Sarczego Brzegu
https://www.facebook.com/BACHMATsforanemroda/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Nowy wzorzec ogara

Post autor: kasiawro »

BACHMATsforanemroda pisze:Nie wątpię. Jednak zobaczyć na żywo tego "molosa" :jezyk_3: bym chciała. Może kiedyś będzie mi dane :)
Zapraszamy na nasze dolnośląskie okolice :).
Awatar użytkownika
BACHMATsforanemroda
Posty: 1117
Rejestracja: niedziela 01 lis 2015, 16:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Jeleń, Szczecinek
Kontakt:

Re: Nowy wzorzec ogara

Post autor: BACHMATsforanemroda »

kasiawro pisze:
BACHMATsforanemroda pisze:Nie wątpię. Jednak zobaczyć na żywo tego "molosa" :jezyk_3: bym chciała. Może kiedyś będzie mi dane :)
Zapraszamy na nasze dolnośląskie okolice :).
Zagaja też bym pooglądała :marzyc_2:
hodowla znad Sarczego Brzegu
https://www.facebook.com/BACHMATsforanemroda/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ