Zapalenie macicy

Awatar użytkownika
aganowaczek
Posty: 4360
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2010, 14:32
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Koziegłówki

Zapalenie macicy

Post autor: aganowaczek »

Przypadek Czesnej opisałam na blogu - tu nie chcę zaśmiecać, ale proszę o informacje jakie są rokowania po zapaleniu macicy u młodej suki (1,5 roku). Wet na razie leczy ją antybiotykami, mówi, że gdyby była starsza to zrobiłaby jej sterylkę, ale tu spróbuje antybiotykoterapi. Powiedzcie proszę, czy udaje się wyleczyć zapalenie macicy antybiotykowo, czy później suka jest zupełnie zdrowa, czy to zapalenia wraca cyklicznie?
Panu Bogu świeczkę a diabłu OGAREK :-)
Hodowla Ogara Polskiego
"z Sarmackiej Tradycji FCI"
534 992 136

Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Zapalenie macicy

Post autor: weszynoska »

Diuna miała poporodowe zapalenie macicy zauważone od razu i zareagowane. Dostała oksytocynę i antybiotyk i od razu widać było poprawę. W następnym miocie się nie powtórzyło, ani po cieczce też nic się nie działo. Coraz częściej słychac o takich objawach zapaleń macicy u bardzo młodych suczek..aż strach bierze.
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
aganowaczek
Posty: 4360
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2010, 14:32
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Koziegłówki

Re: Zapalenie macicy

Post autor: aganowaczek »

O kurcze! Teraz się zorientowałam, że założyłam temat nie w tym dziale co trzeba - chciałam w ZDROWIE. Czy mogę poprosić kogoś o przesunięcie?
Panu Bogu świeczkę a diabłu OGAREK :-)
Hodowla Ogara Polskiego
"z Sarmackiej Tradycji FCI"
534 992 136

Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Zapalenie macicy

Post autor: Ania W »

Aga - poprosimy Paulę o przeniesienie ;)

to ja przekleję to co napisałam :
Nie chcę cię straszyć ale jeżeli ona ma ropomacicze to ja poważnie rozważałabym sterylkę.
Wiem, że miałaś plany hodowlane....ale dla mnie to jak deja vu przypadku Udry.
Tam też suka młoda, miała wcześniej szczeniaki (tak informacyjnie że ciąża przed niczym nie chroni), wyszło ropomacicze (moim zdaniem trochę późno rozpoznane) i też było leczenie antybiotykiem, bo suka hodowlana, wybitna eksterierowo (żeby nie było - leczenie sugerował wet)...no i w nocy przyszło takie załamanie, że wet nie zdąrzył dojechać :(
Jeżeli cokolwiek będzie nie tak w wynikach badań - sterylizujcie od razu !


Myślę, że nikt nie da ci jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy to wróci czy nie. Ja obserwuję Łozę po każdej cieczce, zwłaszcza w okolicach tych 2 miesięcy po kiedy to bardzo często pojawiają się objawy ropomacicza.
Z tego co ja się dowiadywałam ( po upławach po pierwszej cieczce Łozy miałam takie podejrzenie i też mi się trochę goraco zrobiło) to po pierwsze jest to w dużym stopniu sprawa hormonalna więc może się powtarzać. Może mieć też uwarunkowania genetyczne - mnie wprost wet powiedział, że jeżeli Łoza miałaby ropomacicze to on sugerowałby nierozmnażanie jej...Aczkolwiek też słyszałam o ciąży jako o "lekarswie" . W jakim stopniu to jest skuteczne? Nie ma pojęcia. Wiem natomiast na pewno, że ropomacicze miały także suki, które wcześniej rodziły...
Awatar użytkownika
aganowaczek
Posty: 4360
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2010, 14:32
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Koziegłówki

Re: Zapalenie macicy

Post autor: aganowaczek »

Pani doktor nie mówi, że ciąża jest lekarstwem, ale, że po wyleczeniu antybiotykami cyt. "wskazane jest skuteczne krycie przy następnej cieczce". Nie wiem, nie dopytałam, dopytam przy następnej wizycie, dlaczego jest to wskazane. Może chodzi o to, że po ciąży hormony się stabilizują?
Panu Bogu świeczkę a diabłu OGAREK :-)
Hodowla Ogara Polskiego
"z Sarmackiej Tradycji FCI"
534 992 136

Awatar użytkownika
Aszemi
Posty: 6177
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:55
Gadu-Gadu: 4921992
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zapalenie macicy

Post autor: Aszemi »

Ania W pisze: że ropomacicze miały także suki, które wcześniej rodziły...
to chyba nie reguła czy młoda czy starsza każda może mieć.
Szajka też miała po pierwszej cieczce jakieś zawahania hormonalne i bałam się o ropomacicze jednak badania wykluczyły i na antybiotyku się skończyło a teraz ją obserwuję bo to nie żarty.
Generalnie trzymam kciuki bo po każdej dolince jest górka a u Was juz ewidentnie na nią czas ;)
Obrazek
Obrazek
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Zapalenie macicy

Post autor: hania »

Czy było robione usg i jak wygląda wynik?

Trzymam kciuki za szybkie wyzdrowienie psiaków.
Awatar użytkownika
aganowaczek
Posty: 4360
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2010, 14:32
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Koziegłówki

Re: Zapalenie macicy

Post autor: aganowaczek »

Hania - było robione USG. Z tego co mówiła wet widać krew i zgrubiałe ścianki macicy.
Panu Bogu świeczkę a diabłu OGAREK :-)
Hodowla Ogara Polskiego
"z Sarmackiej Tradycji FCI"
534 992 136

Awatar użytkownika
aganowaczek
Posty: 4360
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2010, 14:32
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Koziegłówki

Re: Zapalenie macicy

Post autor: aganowaczek »

Mam wyniki badań:
kreatynina: 0,85
GOT: 100,2 (norma do 37)
GPT: 62,0 (norma do 40)
białko: 6,4
krwinki białe: 14900
krwinki czerwone: 6,0 mln
hemoglobina: 14,1
hematokryt: 41,5%
płytki krwi: 115

I tu mam pytanie: jeden wet mówi, żeby zrobić sterylkę, bo zapalenie będzie wracać. Druga pani doktor mówi, żeby spróbować teraz wyleczyć - ale też będzie wracać. I czy z nawracającym zapaleniem macicy może bezpiecznie zajść w ciążę i urodzić szczeniaki?
Ostatnio zmieniony środa 23 lis 2011, 14:43 przez aganowaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Panu Bogu świeczkę a diabłu OGAREK :-)
Hodowla Ogara Polskiego
"z Sarmackiej Tradycji FCI"
534 992 136

Awatar użytkownika
EiMI
Posty: 2870
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Serby

Re: Zapalenie macicy

Post autor: EiMI »

Wróciłam właśnie od weta, bo byłam z kotami. I zapytałam, co myśli.... Na pomysł z pokrywaniem przy najbliższej cieczce, to się pani doktor bardzo szeroko uśmiechnęła...
Powiedziała tylko tyle (bo bez żadnych konkretnych informacji przecież), że choroba może nawracać i niestety często się zdarza, że nawraca, a krycie kryciem... nawet jak dojdzie do zapłodnienia, to się ciąża może nie zagnieździć... ale co do skutków w takiej sytuacji już się nie wypowiadała.
Niestety odniosłam wrażenie, że bardzo dyplomatycznie unikała tematu ostatecznego rozwiązania...
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ