Witaminy i inne preparaty

Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Witaminy i inne preparaty

Post autor: dorob62 »

Jak czytam wasze posty to często przewijają się informacje o witaminach i różnych preparatach. Czy my powinniśmy dawać Nemrodowi coś poza karmą.Nemrod ma 7 miesięcy i waży ok. 27 kilo.
Może opiszę po krótce co dajemy to będzie łatwiej.
3 razy dziennie eukanubę junior - raz na trzy dni polaną tranem (łyżeczka)
raz w tygodniu żółtko
dwa razy w tygodniu zamiennie z porcją eukanuby biały ser (kostka) plus jogurt naturalny.
Od czasu do czasu (średnio regularnie) jabłko, marchew, banan
jako "motywatki" pokrojona drobniutko i ususzona kiełbaska
i od czasu do czasu.... nie umiem określić częstotliwości kurze łapki (surowe)
To podawać witaminy?? i jeśli tak to jakie??? W jakiej dawce???
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
agag
Posty: 507
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:18

Re: Witaminy i inne preparaty

Post autor: agag »

Przy pełnoporcjowej karmie, jeśli z psiakiem nie dzieje się nic nie dobrego (krzywienie się kości, matowa, wypadająca sierść, wyłysienia), nie ma potrzeby podawania dodatkowych suplementów, chyba, że opiekujący się nim lek.wet. zaleci inaczej ze względu na coś co go niepokoi.
Maciej Osiński
Posty: 266
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 14:38

Re: Witaminy i inne preparaty

Post autor: Maciej Osiński »

Ja swojej daje wapno i jeszcze co 2-3 dni biały ser. Poza tym często dostaje jakieś resztki z obiadu. karmę sztuczną tylko boscha.
"Zastanawiałeś się kiedyś, co one o nas muszą myśleć? No popatrz tylko - wracamy ze spożywczego z niesamowitą zdobyczą: kurczakiem, wieprzowiną, połową cielaka. Muszą myśleć, że jesteśmy najlepszymi myśliwymi na świecie!"
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 1671
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 09:22
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Włocławek

Re: Witaminy i inne preparaty

Post autor: Leszek »

Witam
Mój Amon od urodzenia je ROYAL i nic innego nie daję ( nie licząc jakiś drobnych przekąsek) i wspaniale wyrósł. Dobra pełnoporcjowa pasza gwarantuje pełen bilans, łącznie z minerałami i wytaminami. Dodatki tylko w wypadku choroby czy innych nieszczęść. Pamietać należy, że przedawkowanie witamin i minerałów jest niebezpieczne. Na zdjęciu 8 miesięczny Amon.
Załączniki
100_0044.jpg
100_0044.jpg (118.61 KiB) Przejrzano 2346 razy
Amonowo pozdrawia leszek.piechocki@wp.pl
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Witaminy i inne preparaty

Post autor: dorob62 »

Rozumiem, a jak był szczeniakiem to wapna mu nie dodawałeś? niektórzy hodowcy mówią o sproszkowanych skorupkach od jajek... co o tym sądzicie?
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 1671
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 09:22
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Włocławek

Re: Witaminy i inne preparaty

Post autor: Leszek »

Tak jak pisałem, nic poza ROYALEM, oczywiście przeznaczonym na określony wiek nie dostawał.
Jak chorował, biegunka kilku dniowa jak miał 10 miesiecy (zjadł z patelni 8 duzych kotletów zawijańców z pieczarkami razem z drewnianymi wykałaczkimi - obiad dla rodziny na dwa dni a potem swoją normalna porcje paszy) to dodawałem wapno i minerały.
Oczywiście od czasu do czasu dostanie kostkę.
Amonowo pozdrawia leszek.piechocki@wp.pl
bea100

Re: Witaminy i inne preparaty

Post autor: bea100 »

Leszek pisze:...je ROYAL i nic innego nie daję ...Pamietać należy, że przedawkowanie witamin i minerałów jest niebezpieczne.
I pamiętać należy jak niebezpieczny jest niedobór :idea:
Na temat "zbilansowania" również mam tu swoje zdanie. Nie można wszystkich szczeniąt/wszystkich osobników "ras średnich" czy "ras dużych" (?!) i wogóle różnych ras podciągać pod jedną tabelkę na niezłej suchej karmie Royala.
Ja jestem zdania, że podawanie dodatkowego wapnia (zwłaszcza) ze skorup jaj w przypadku szczeniaka ogara w największej fazie wzrostu nie tylko "nie jest niebezpieczne" ale (wg mnie) wręcz wskazane. Wg mnie żaden susz choćby i "górne półki" np. Hills nie jest pod tym względem dla psa w fazie wzrostu i budowy wystarczający. To samo tyczy podawania dodatkowego alg (Algolith).
Rozmawiałam ostatnio dość długo na ten temat z Magdą Musiał- ona jest absolutnie tego samego zadania. Ja wolę opierać się na doświadczeniu hodowczyni, która wyprowadziła i wychowała XY wspaniałych miotów ogara.
Cały czas mam nadzieję, że MagdaM się tu u nas pojawi :arrow:

Oczywiście- każdy robi to co uważa, że jest najlepsze dla jego psa- co hodowca/czy opiekun np. Leszek- to może być inna opinia ;)
Ja mam tak jak Magda- akurat tą inną.
Swoim szczeniakom- tak jak robi to Magda- podaję dodatkowo wapń i ja podaję od 6tyg Algolith. Tak samo zalecam opiekunom prowadzenie dalsze szczeniurka.
Dorosły pies może być poprowadzony już tylko na suszu (pod warunkiem, że jest niezłej firmy)- ale też w takim przypadku polecałabym dodatkowe podawanie mu jogurtów naturalnych (sera białego), surowego jajka czy mięsa np choćby od czasu do czasu ( w wieku szczenięco-młodzieżowym oraz starszym obowiązkowo galarety).
Ostatnio zmieniony niedziela 19 paź 2008, 21:12 przez bea100, łącznie zmieniany 1 raz.
agag
Posty: 507
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:18

Re: Witaminy i inne preparaty

Post autor: agag »

Niestety, nie jest prawdą, że nadmiar wapnia nie szkodzi i że jest niemożliwy. Otóż szkodzi i to bardzo, zwłaszcza psom ras dużych i olbrzymich. U szczeniąt przede wszystkim powoduje zaburzenia we wzroście kości długich czyli kończyn (ich nierównomierny wzrost, co w przypadku kończyn przednich skutkuje fatalnym skrzywieniem osi długiej kończyn), może być jedną z przyczyn eozynofilnego zapalenia kości, schorzenia bardzo bolesnego dla szczeniaka, które w dodaku leczy się baaardzo długo i zdarzają się nawroty aż do ukończenia wzrostu.
U psów dorosłych mogą występować zaburzenia hormonalne (przytarczyce), zwapnienia w mięsniach, narządach miąższowych (nerki, wątroba) a niewłaściwe do stopnia zaawansowania ciąży podawanie wapnia sukom ciężarnym może powodować tężyczki poporodowe.
Nie piszę tego abyście wszyscy przestali podawać jakiekolwiek witaminy swoim pupilom, ale aby wam uświadomić, że należy to robić z umiarem i zgodnie z zapotrzebowaniami organizmu bo zarówno niedobory jak i nadmiar mogą mieć fatalne skutki. IMHO nadmiar gorsze, bo niedobory można uzupełnić, a nadmiar nie da sie po prostu usunąć.
bea100

Re: Witaminy i inne preparaty

Post autor: bea100 »

Agag- to wet wiedza i za nią dzięki.
Czy słyszałaś o takich przypadkach u ogarków?
Przyznam, że ja nie słyszałam...ani u mnie ani u znajomych, którym doradzałam skorupy z jaj i Algolith...zapewne znowu wet wiedza sobie a życie sobie...przeciez poza wszystkim nikt przecież tego wapnia nie pompuje w psa nieprzytomnie i bez żadnego umiaru- ja pisałam o rozsądnym uzupełnianiu suchej karmy w pewnym /najbardziej wzrostowym okresie życia psa.
Ja tam nie jestem żadnym specjalistą od suszu- ale spotkałam się z wypowiedziami wetów- by mimo suchego podawać psom jogurty i sery i również mięso i jajka. Zapewne gdyby uważali, że suche wystarczy w 100% to by o tym nie pisali...tak sobie głośno myślę... :arrow:
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 1671
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 09:22
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Włocławek

Re: Witaminy i inne preparaty

Post autor: Leszek »

witam
Nie twierdzę, ze wszystko wiem o psach ale trochę ich miałem. Mam za to ponad 30 letnią praktykę zootechniczną z innymi zwierzętami. spotkałem się wielokrotnie ze skutkami negatywnymi nadmiaru i oczywiśnie niedoboru zwiazków mineralnych.
W tym przypadku czyli ogara, którego odebrałem juz 3 miesięcznego to dostałem zalecenie od hodowców do takiego karmienia, widziałem dobre efekty, często konsultowałem a moim wet, wystawiałem z sukcesami na wystawach i .......nic nie kombinowałem dodatkowo.
Oczywiscie poza Royalem dostawał inne rzeczy ale jako smakołyki ; owoce , warzywa, jajko. Ale tak na dodatek. Oczywiście są różne szkoły i dobrze , jak są efekty to są dobre.
Amonowo pozdrawia leszek.piechocki@wp.pl
ODPOWIEDZ