Nadawanie ogarowi imienia - tradycja

Awatar użytkownika
carmen
Posty: 763
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 09:18
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: koło Żywca

Nadawanie ogarowi imienia - tradycja

Post autor: carmen »

Tekst pochodzi z wydanej w 1993 roku ksiażki pt. "ogar Polski" autorstwo: Anna Miłek (hodowla Samograj)


Ogarom w myśl starej gończarskiej tradycji nie nadaje się imienia lecz przezwisko, któremu pozostajemy wierni, nie zmieniając go, bez względu na to co znajduje się w metryce. Dawniej każda z grup psów myśliwskich posiadała określoną, tylko im przynależną nazwę. I tak np. psom legawym, czyli wyżłom nadawano imiona zwykle od ptaków np.: BEKAS, SŁONKA. Brytany i wielkie kundle nazywano: OSTROZĄB, ZAŁEB, ROZBÓJ, ŚCINAJ.

Charty miały imiona np.: SOKÓŁ, DOLOT, CHWYTAJ, ZOCZNA. Ogary posiadają dźwięczne głosy. Ich gon to gra. Dlatego też w pierwszej kolejności powinny mieć przezwiska związane z muzyką np.: CYMBAŁ, ARIA, BĘBENEK, DZWONEK, ALT, BAS, LUTNIA, SONATA, FUGA, FLET, AKORD.
Wśród psów myśliwskich Stefana Batorego (któremu Gloger w swej encyklopedii przypisuje ogromne zasługi dla rozwoju łowiectwa i hodowli psów) były: ŚMIGA, OBRÓCICA, KARWAT i SZUKAJ. Niejednokrotnie sforom czy złajom ogarów nadawano przezwiska, które razem odczytywane tworzyły jakiś sens słowny: ZAGRAJ LUTNIA MOJA, GRZMILAS ARFA GRA, GONIEC ZATOCZ ŚPIEWKA ZAGRAJ, WYPŁOSZ KWINTA CICHA, RUDA BUSZUJ WOJAN ZAGOŃ.
A teraz kilka rad "o nadawaniu nazwisk psom gończym" z "Nauki łowiectwa" Ignacego Bobiatyńskiego:
" ...W tym właśnie czasie przed układaniem psów daje się im nazwiska dla łatwiejszego ich układania, zwoływania i zagrzewania do ochoty. Chociaż mogą się one dowolnie naznaczać, bierzemy jednak pospolicie od szczególnych psa przymiotów, głosu, sierści itp. To jednak uważać należy, ażeby nazwiska nie były długie, owszem lepiej będzie kiedy będą krótkie i łatwe do wymawiania. Dlatego umieszczam tu takich nazwisk pewną liczbę, z którychby myśliwy mógł użyć do swojej psiarni według upodobania."

Dla psów CZYŻ
DOBOSZ
ZAGRAJ
DUNAY
DYSZKANT
KANTOR
GRZMILAS
CYMBAŁ
CEKUS
TENOR
URWIS
ZAGRYŹ
SZUMLAS
HAŁAS
UCICH
DZWONEK
CHLESTALA
SŁOWIK
TRĘBACZ
WALTMAN
LUNAY
PRZEŁAJ
ZADAY
KASZTAN

Dla suk
KABZA
DUDA
SKRZYPKA
LUTNIA
PLAKSA
LOTKA
SARNA
CHWYTKA
SAPKA
CYTRA
KLEMPA
Określ swoją wizję przyszłości. Zastanów się jaka jest jej cena? Postanów, że ją zapłacisz...
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nadawanie ogarowi imienia - tradycja

Post autor: dorob62 »

Kiedy Radiola już powiła swoje piękne szczeniaczki nasza Agnieszka powiedziała że miot będzie na "N" i że możemy znaleźć sobie imię dla naszego pieska.. W domu była burza mózgów, nie jedna oczywiście. najpierw dzieci ( a mamy w sumie 4) wybrały Nabój, potem Numer, potem Nemrod, potem jeszcze kilka....ale w końcu stanęło że Nemrod. Jak pojechaliśmy wybierać szczeniaczka - w sumie to on mnie wybrał. To już byliśmy pewni że mógłby być Nemrod ( czyli myśliwy) bo upolował niezły kąsek:):) czyli mnie:)Agnieszka także zaakceptowała nasz wybór, co oczywiście było decydujące. No i mamy Nemroda:)
Fajnie jak ogary mają tradycyjne imiona.
Jak spotkaliśmy niedawno Anie Nowacką, to tłumaczyła nam również, że imię ma znaczenie również dla psa...I ważne by miał dobre imię:)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
carmen
Posty: 763
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 09:18
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: koło Żywca

Re: Nadawanie ogarowi imienia - tradycja

Post autor: carmen »

A kim jest Ania Nowacka? właścicielka, któregoś ogórka? behawiorystka? -bo nie bardzo kojarzę :oops:
Co do nadawania imion poza dźwięcznymi bardzo podobają mi się dobitnie polskie imiona oraz imiona związane z łowiectwem. Moim zdaniem Nemrod to bardzo fajne imię. (Wśród gończych pare osób potwierdza moje zdanie ;) )
Określ swoją wizję przyszłości. Zastanów się jaka jest jej cena? Postanów, że ją zapłacisz...
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Nadawanie ogarowi imienia - tradycja

Post autor: Ania W »

Ania Nowacka miała Dusiołka
Maciej Osiński
Posty: 266
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 14:38

Re: Nadawanie ogarowi imienia - tradycja

Post autor: Maciej Osiński »

tak. Mi też nemrod się podoba.
"Zastanawiałeś się kiedyś, co one o nas muszą myśleć? No popatrz tylko - wracamy ze spożywczego z niesamowitą zdobyczą: kurczakiem, wieprzowiną, połową cielaka. Muszą myśleć, że jesteśmy najlepszymi myśliwymi na świecie!"
bea100

Re: Nadawanie ogarowi imienia - tradycja

Post autor: bea100 »

Zgadzam się z Anią Nowacką- imię dla ogara to poważna sprawa.
Jest nawet taki przesąd, że jakie imię taki ogar ;)
Nemrod- ma super imię (wogóle wszystkie imiona miotu N z Nadburzańskiego Grania mi się podobają!)

Ja w wyjątkowych wypadkach daję parę imion do wyboru ( ale są to imiona wybrane dla konkretnego szczeniaka)- ale najczęściej wogóle wyboru nie daję. W ostatnim miocie T dałam jeden wybór (opiekunowie zastanawiali się i wybierali między AniW "Tradycją" a kartawikowską "Tańczą")- zresztą udało się tym razem i wszystkie cztery Bardunie są nazywane domowo imionami rodowodowymi.
Imię jest ważne. Tutaj hodowcy nie powinni iść na żywioł przyszłych opiekunów i pozostawić tej sprawy bez kontroli. Nawet nie wiecie- jakie cudaczne pomysły mają przyszli opiekunowie jeśli chodzi o ogarze imiona... :lol: Imię "Bigos" to tylko jeden skromny przykład ;) - nie pozwoliłam i ogar ma na imię Bohun (zresztą i tak jako maluch ogarek zmienił bigosowy dom i jest nazywany imieniem rodowodowym- i bardzo dobrze!.
Wogóle mi nie przeszkadza jeśli takie imię jakie nadaje już kiedyś było w ogarach- w końcu tradycja to tradycja ;).
bea100

Re: Nadawanie ogarowi imienia - tradycja

Post autor: bea100 »

...za to teraz mam nie lada wyzwanie ;) - literkę U.
Awatar użytkownika
Paulina
Posty: 940
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 10:54
Gadu-Gadu: 2833926
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Re: Nadawanie ogarowi imienia - tradycja

Post autor: Paulina »

Jak wiedzieliśmy już, że weźmiemy ogara od Agnieszki to też odbywały się długie narady co do imienia. Miało być na R i najlepiej związane z lasem, myślistwem, albo muzyką. Trudne zadanie. Przeglądaliśmy nawet słowniki w poszukiwaniu imienia. Dyskusje były burzliwe...Moje pomysły Równy I Rezun nie przeszły i bardzo dobrze. I w końcu Paweł wymyślił Roga, pieszczotliwie Rożka (i polowanie i muzyka :D ). Bardzo się nam to imię podoba. Mamy nadzieję, że Rożkowi też ;)
bea100

Re: Nadawanie ogarowi imienia - tradycja

Post autor: bea100 »

Mi dla Harmonii pozwoliła wybrać/wymyślić imię Kasia-hodowczyni.
Widać pasuje do ogarka bo teraz Hania tak nazwała dziewczynkę i jest następna Harmonia Olfactus :)
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Nadawanie ogarowi imienia - tradycja

Post autor: kasiawro »

Ja zawsze marzyłam, że jak będę miała ogara to będzie to Kalinka (zresztą imię dla dziecka też piękne)
nie udało się jednak bo jak dostaliśmy Poleczkę to nie miałam sumienia jej zmieniać bo pasowało do niej bardzo, teraz mamy Rewię/Pasję nie chcieliśmy robić mętliku w głowie suni która była już dorosła i do imienia Pasja przyzwyczajona-wszyscy myślą, że Tomek ma 2 Kasie w domu bo jak wołamy Paśka to oni myślę że Kaśka ;)
Jak Pasją spodziewała się szczeniaków to wiedziałam, że miot musi być na K bo pierwsza dziewczynka będzie Kalinka i cieszy mnie, że Kalinką została!!!
ODPOWIEDZ