Ogar pies stróżujący

Dariusz
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2018, 13:27

Ogar pies stróżujący

Post autor: Dariusz » poniedziałek 09 lip 2018, 13:59

Witam wszystkich forumowiczów,
Jestem szczęśliwym posiadaczem ogara polskiego, ogar dopiero ma 4 miesiące ale tyle dostarcza mi radości co i obaw...

Rasę psa wybierałem w internecie, tzn wujek google podpowiadał i wybór padł na ogara polskiego,
miał to być pies o stosunkowo groźnej sylwetce i łagodnym usposobieniu do dzieci i tutaj wszystko się zgadza ale miał to być również pies, który posiada instynkt terytorialny czyli pies, który pozostawiony na działce z domkiem letniskowym będzie go strzegł a tym czasem mój ogar w ogóle nie rozpoznaje swoich i obcych i na każdego człowieka czy to swój czy obcy cieszy się jak dziecko do lizaka...

Założenie było takie, że pół roku mieszkam w sezonie letnim w domku letniskowym a sezon zimowy w bloku i w trakcie sezonu letniego pies podczas mojej nieobecności będzie strzegł dobytku a w nocy dobytku i mnie...

Z racji na to, że on cieszy się jak dziecko na widok każdego człowieka i psa wygląda to tak że rano wstaje i jadę z psem do bloku kiedy idę do pracy bo boję się by na działce nie dość że okradną mi domek to jeszcze ukradną psa a po pracy jadę do bloku odebrać psa i dopiero na działkę jedziemy razem.

Fakt że ma dopiero 4 miesiące i może nadmiernie się stresuję, że z tego nie wyrośnie, z tego że będzie ufny do każdego obcego człowieka, że każdego puści na działkę i jeszcze w dodatku będzie się cieszył z towarzystwa innego człowieka, który nie do końca może mieć dobre zamiary.

Czy ktoś ma z was doświadczenia z ogarem jako psem stróżującym, jeśli tak to proszę podzielić się swymi spostrzeżeniami ze mną.

pozdrawiam
DarekAwatar użytkownika
aganowaczek
Posty: 4165
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2010, 15:32
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Koziegłówki

Re: Ogar pies stróżujący

Post autor: aganowaczek » poniedziałek 09 lip 2018, 18:08

Chyba Cię zmartwię, ale ogar nie jest psem strużującym. On kocha wszystkich ludzi, będzie szczekał jak ktoś wejdzie na plac i witał się. Moje ogary kochają nawet weterynarzy.


Panu Bogu świeczkę a diabłu OGAREK :-)
Hodowla Ogara Polskiego
"z Sarmackiej Tradycji FCI"
534 992 136


Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3815
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Ogar pies stróżujący

Post autor: SARABANDA » poniedziałek 09 lip 2018, 20:36

Zacznij od działu "Przedstaw się" i napisz z jakiej hodowli pies i jak ma rodowodowo na imię. Czy rozmawiałeś z hodowcą w jakim celu bierzesz od niego psa?


"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."

Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4514
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: Ogar pies stróżujący

Post autor: miszakai » poniedziałek 09 lip 2018, 22:17

Dokładnie, też pomyślałam od razu o hodowcy czy rozmawialiście o oczekiwaniach względem rasy... :niewka: To po pierwsze małe dziecko. 4 mies. szczeniak. Miałby zostawać sam na działce??? Tylko ukraść. Nie zdziwiłabym się :marzyc_2: Dorosły ogar moze odstraszać posturą i poszczekać zza płotu ale nie jest to pies stróżujący i prędko znudzi go siedzenie na działce zamkniętej. Zacznie kombinować. Z reguły ogary zostają w domu a nie na terenie i czekają i tak na spacer poza posesję po powrocie pana z pracy.


Obrazek

Awatar użytkownika
Eni
Posty: 431
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Bardo

Re: Ogar pies stróżujący

Post autor: Eni » poniedziałek 09 lip 2018, 23:03

No, tak wybierać rasę na podstawie samych informacji z internetu, to odważnie... żeby nie powiedzieć głupio.

Moja sunia rozpoznaje obcych i swoich. Na podejrzanych obcych szczeka donośnie, swoich próbuje całować, obcych, jak zacmokają zwykle też :P
Wzdłuż płotu nie gania i nie oszczekuje, nie pozwalam, ale na łapy pchane przez obcą babę zza płotu w swoją stronę przyjaźnie nie zareagowała.
Także znajomy mógłby nas okraść, obcy nie bardzo.Awatar użytkownika
BasiaM
Posty: 7948
Rejestracja: czwartek 30 kwie 2009, 09:54
Gadu-Gadu: 7355946

Re: Ogar pies stróżujący

Post autor: BasiaM » wtorek 10 lip 2018, 09:49

:wow_3: 4 miesięczne szczenię pozostawione samo na działce do stróżowania ????? a któż Ci takich głupot naopowiadał ? może hodowca chciał po prostu sprzedać psa i niestety udało mu się :zdziw_5:

Ogar to nie pies stróżujący, ogar to pies, który nie nadaje się do życia w samotności, to pies bardzo stadny ( czy to stado ludzkie czy innych psów nie ma znaczenia ale ma być stado ), pies do pracy z człowiekiem przez całe życie. Ogara się nie posiada - z ogarem się żyje.
To rasa, która wymaga uwagi przez całe swoje życie a pies pozostawiony sam sobie narobi więcej kłopotu niż jesteście sobie w stanie wyobrazić.

Może "przekształć" go w psa rodzinnego na co dzień przez cały rok, psa który żyje z Wami codziennie czy to w bloku czy w domku a jeśli nie taki był Twój plan to poszukaj mu dobrego domu gdzie ktoś będzie w stanie zająć się nim i pracować, żeby pies nie zdziczał :niewka:


Obrazek

Obrazek

Dariusz
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2018, 13:27

Re: Ogar pies stróżujący

Post autor: Dariusz » wtorek 10 lip 2018, 11:10

hm...
Nie mam przy sobie teraz metryczki, w każdym razie pies z hodowli spod limanowej był brany z wioski, która chyba słupia nazywała się, jutro wpiszę imię jakie miał w hodowli i z której hodowli był.

Proszę nie nadinetrpretowywać że pies sam sobie jest pozostawiony bo tak nie jest, jest sam kiedy ja przebywam w pracy bo psa ze sobą do pracy nie zabiorę jak 90% posiadaczy psów w mieście.

Mieszkam pół roku czyli zimą w bloku i pół roku w porze letniej w domku letniskowym.

Nie ukrywam, że powodem tego, że psiak znalazł się u mnie był domek letniskowy bo jak tam zacząłem przesypiać pierwsze noce to taki mały dyskomfort czułem kiedy okna były otwarte i powstała potrzeba posiadania psa, który podniesie poczucie mego bezpieczeństwa.

Nie chciałem mieć psa szczególnie groźnego ale takiego co się dobrze będzie sprawował jako pies rodzinny, bo choć na razie dzieci nie posiadam to mogą się pojawić a psa nie bierze się na rok czy dwa tylko na lat kilkanaście.
Nie chciałem zatem psa, który może przejawiać jakieś agresywne zachowania względem dzieci, psa który jeśli ktoś wejdzie na posesje to się rzuci i zagryzie ale miał być to pies o groźnej posturze aby wyglądem wzbudzał respekt i strach, pies który będzie szczekał i alarmował kiedy obcy wejdzie na jego teren a nie rzucał się z zębami i pazurami.
I tu tylko o to chodzi, że on owszem szczeka ale do zabawy i łasi się do każdego obcego człowieka.

Wszystko w nim jest git, szybko przyswaja wiedzę podczas tresury ale odchodzę już od wynagradzania go za każdą dobrze wypełnioną komendę jedzonkiem i jak wyczai że mam puste łapy to zdarzy mu się komendy nie wykonać heheh - taki mały cwaniaczek :)

Mnie chodzi jedynie o to, że puty co szczeka tylko do zabawy i do każdego się łasi i to jest rzecz jedyna, która mi nie odpowiada a zadając tutaj pytanie chciałem uzyskać informację czy jest szansa, że z tego wyrośnie, przestanie się do wszystkich łasić a jeśli ktoś wejdzie na jego teren to obszczeka i zaznaczy swe wrogie a nie przyjacielskie zachowanie.

tą stroną sugerowałem się przy wyborze psa kiedy po wpisaniu kryteriów ogar polski wyskoczył mi na pierwszym miejscu i tak go tam opisano:
http://www.podajlape.pl/dogselector.php ... zukaj+rasy" onclick="window.open(this.href);return false;

Ogar polski
Ta dość duża rasa myśliwska, pochodzenia polskiego, sprawdza się w roli psa rodzinnego. Ma też dobry kontakt z innymi zwierzętami. Pies ten jest nieufny i dlatego warunkowo może sie sprawdzić w roli stróża (będzie nas ostrzegał swym pięknym głosem). Nadaje się do bloku pod warunkiem wybiegu. Koszt jego utrzymania jest przeciętny. Chętnie i szybko sie uczy.Awatar użytkownika
Ula
Posty: 852
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 10:38

Re: Ogar pies stróżujący

Post autor: Ula » wtorek 10 lip 2018, 11:43

Nie mam przy sobie teraz metryczki, w każdym razie pies z hodowli spod limanowej był brany z wioski, która chyba słupia nazywała się, jutro wpiszę imię jakie miał w hodowli i z której hodowli był.
pewnie hodowla Słopnicka PrzełęczAwatar użytkownika
qzia
Posty: 7288
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 10:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Ogar pies stróżujący

Post autor: qzia » wtorek 10 lip 2018, 12:50

Ogar polski
Ta dość duża rasa myśliwska, pochodzenia polskiego, sprawdza się w roli psa rodzinnego. Ma też dobry kontakt z innymi zwierzętami. Pies ten jest nieufny i dlatego warunkowo może sie sprawdzić w roli stróża (będzie nas ostrzegał swym pięknym głosem). Nadaje się do bloku pod warunkiem wybiegu. Koszt jego utrzymania jest przeciętny. Chętnie i szybko sie uczy.


Dariuszu :mrgreen: czy miałeś kiedyś psa? Jeśli miałeś psa to jakiego? :mysl_1:
4 miesięczny szczeniak nie będzie stróżował. Nawet mastiff tybetański, rasa wybitnie stróżująca w szczenięcym wieku nie upilnuje niczego. Ogar osiąga dojrzałość psychiczną w 2-3 roku życia i jest szansa, że wtedy będzie trochę pilnował. Są osobniki z większym i te z mniejszym instynktem stróżującym. Tak jak wśród ludzi jedni są lepsi z matmy inni z polaka. Proszę :mrgreen: zwróć uwagę na słowa rasa myśliwska. Znaczy to, że rasa została wyhodowana do pomocy myśliwemu. Psy takie jeżdżą na polowania, często zbiorowe, z obcymi ludźmi. Takie psy nie powinny być nieufne w stosunku do obcych. Nie powinny być agresywne w stosunku do obcych. Osobniki przejawiające agresję powinny być eliminowane z hodowli. Piszesz, że chcesz mieć psa rodzinnego. Super. Należy jeszcze pamiętać, że dorosły samiec, na dodatek przygotowany do stróżowania, niekoniecznie musi pokochać nagle pojawiające się, wszędobylskie i hałaśliwe dziecko. Już teraz, kiedy psiak jest malutki, musisz go zapoznać z dziećmi. Sprawić, że je polubi, że będą mu się dobrze kojarzyć, że je pokocha. Jeśli chcesz psa rodzinnego to nie za bardzo stróżującego. Ogar to pies inteligenty. Uczy się bo mu się to opłaca. Zawsze będzie kombinował czy wykonać polecenie, czy nie. Czy coś na tym zyska czy nie. No wracając do obcych. Pies myśliwski woli zapolować niż pilnować. Jeśli obcy wejdzie na jego teren, otworzy furtkę to może być tak, że pies wybierze wolność i to co kocha czyli polowanie, a nie obronę terytorium.Awatar użytkownika
Eni
Posty: 431
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Bardo

Re: Ogar pies stróżujący

Post autor: Eni » wtorek 10 lip 2018, 14:44

Zastanów się, czy chcesz psa, który kicha węszenie, spacery, ganianie po chaszczach i towarzystwo człowieka. Jeśli tak, to ucz swojego szczeniaczka wracamia na wołanie i chodzenia na smyczy, oswajaj go z dziećmi, różnymi ludźmi (na wózku, dziećmi, w kapturach, z brodą...) ucz różnych nawierzchni i ciesz się okresem szczenięctwa, bo psiak szybko podrośnie.

Jeśli taki myśliwski piesek Ci nie pasuje, znajdź mu inny domek, a sobie spraw innego, z którym będziesz spędzał czas tak, jak lubisz.

Żadne szczenie się do samotnego pilnowania nie nadaje, z takiego, błędnego myślenia, biorą się psie ucieczki lub psy niezsocjalizowane, które gryzą właściciela puszczone na posesję. Pies to nie robot, on kocha i szanuje właściciela, kiedy ma z nim kontakt, a nie za sam fakt bycia posiadanym... Twój szczeniaczek przejawia zdrowe zachowania jak na swój wiek, agresja czy wycofywanie się teraz dobrze by o jego charakterze nie świadczyły. Pies związany z opiekunem go obroni, ale musi znać różne osoby, sytuacje, żeby nie reagował lękiem (np. na ludzi na reowerach w kasku).ODPOWIEDZ