Atakuje inne psy

Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Atakuje inne psy

Post autor: qzia »

:zdziw_5: Oczywiście są psy "chore", które muszą się "rozładowywać" np atakując inne i je gryząc. Często to psy w gruncie rzeczy lękliwe, które strach i wywołane przez niego napięcie, emocje właśnie w ten sposób rozładowują. Ja mówię tu o psach raczej dużych, zrównoważonych, zdających sobie sprawę z własnej wartości i siły. Psy jako zwierzęta stadne, nie powinny być agresywne w stosunku do siebie. Walki i kaleczenie się powoduje, że sam osobnik ale i stado jest słabsze i ma mniejsze szanse na przeżycie. Stąd cała gama sygnałów grożących i uspokajających, którymi posługują się normalne psy. Myślę, że częściej agresywne są psy trzymane pojedynczo lub izolowane od innych pobratymców. Takie psy nie mają szansy na naukę psiego języka i psich zwyczajów. Stąd genialny pomysł psich przedszkoli, psich nianiek, no wszelkich miejsc, gdzie obce psy mogą się kontaktować.
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Atakuje inne psy

Post autor: Ania W »

weszynoska pisze: Pies chyba nie rozróżnia wysokości....
Mój jamnik rozróżniał...im większy przeciwnik tym lepiej ;)
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 313
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 08:54
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Atakuje inne psy

Post autor: Krzysztof »

qzia - masz rację, większość zachowań agresywnych jest wywołana lękiem. Ale taka agresja wywołana lękiem i unikaniem również może prowadzić do samonagradzania i wtedy pies odkrywając mechanizm jak zdobyć nagrodę w postaci fantastycznego samopoczucia, odprężenia, zaczyna prezentować zachowania agresywne, które przestają być oparte na lęku - pies robi to co przynosi pozytywny skutek, czyli w tym wypadku emocje. I wtedy mamy elegancko wyuczoną agresję, bez lęku i chęci rozładowania napięcia, niejako "dla sportu" - celem jest wzmocnienie płynące z organizmu psa. Takie zachowanie bardzo szybko i mocno się utrwala (nie mamy kontroli nad wzmocnieniem) i wcale nie musi to być pies "chory" ;) Podobny mechanizm działa np. podczas skoku na bungee - to wcale nie wydzielana przed skokiem adrenalina powoduje, że chcemy zrobić to jeszcze raz, ale hormony szczęścia produkowane przez organizm po uniknięciu niebezpieczeństwa.

Natomiast coś w tym jest, że duży pies nie musi szczekać :)

Temat długi i szeroki, jedne psy wyrastają z młodzieńczej "szajby" tak po prostu, a u innych agresja zostaje i wtedy trzeba im pomóc - im szybciej tym lepiej.

Ania W - mam na dzielni takiego kundelka, mały, waży może z 8-9 kg który uwielbia bójki i też wyszukuje sobie solidnych przeciwników, takich od 40 cm w kłębie wzwyż :D Stary pies, ale kondycję ma, często wygrywa....
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Atakuje inne psy

Post autor: qzia »

Pytanie bez podtekstów. :szacun_1: Jak duże masz doświadczenie w pracy z psami? Czy informacje na temat zachowań samonagradzających się znasz z autopsji czy z teorii? Czy człowiek, który bije słabszych dla przyjemności jest normalny? Psy po to wypracowały cały język psich zachowań aby właśnie agresji uniknąć. Aby uniknąć zranień, bólu, choroby no i w efekcie śmierci. Pies, który zachowuje się agresywnie bo to lubi jest dla mnie nienormalny. Rozładowanie napięcia, strachu, bólu umiem zrozumieć i zaakceptować. Przyjemności nie. :niewka: A co do małych, bojowych piesków to najczęściej za nimi stoją jeszcze bardziej bojowe i mocno histeryczne właścicielki.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 313
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 08:54
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Atakuje inne psy

Post autor: Krzysztof »

qzia nie dam się sprowokować - takie dyskusje nigdy nie kończą się dobrze, bo zawsze jest ktoś kto wie więcej, ma więcej lat praktyki, był na większej ilości seminariów, przeczytał więcej książek, odchował więcej psów czy obejrzał więcej odcinków niejakiego Cesara M ;)
W tym temacie zwracam jedynie uwagę na to, że psy nie zawsze są takimi pacyfistami jak byśmy sobie tego życzyli.
I oczywiście znowu masz rację - człowiek, który bije drugiego człowieka dla przyjemności nie koniecznie jest okazem normalności. Tyle, że psy nie mają ego i nie oceniają swoich działań tak jak robią to ludzie.
Pozdrawiam, jak chcesz to napisz pw odpowiem na nurtujące Cię pytania :piwko: :)
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Atakuje inne psy

Post autor: qzia »

Krzysztof pisze:[mam na dzielni takiego kundelka, mały, waży może z 8-9 kg który uwielbia bójki i też wyszukuje sobie solidnych przeciwników, takich od 40 cm w kłębie wzwyż :D Stary pies, ale kondycję ma, często wygrywa....
Myślę, że takie wiejskie kundelki, stare wygi mają wmontowane gdzieś w głowie specjalne barometry które im mówią: temu dowal a od tamtego się trzymaj z daleka. Czują, który wielki pies jest w gruncie rzeczy słaby psychicznie i go atakują. Widać tylko ich spektakularne sukcesy, bo wpadek nie ma. Walczą o to co wszyscy we wsi czyli o żarło i bzykanie. :niewka: Muszą być stale czujni, bo to sposób na przeżycie. :psiako:
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Atakuje inne psy

Post autor: SARABANDA »

Ja uważam jak węszynoska, z niekastrowanym samcem zawsze należy uważać szczególnie jeżeli jest dominujący, zaborczy wobec suk i pewny siebie. Po co ryzykować bijatykę, obrażenia u własnego psa i ewentualne kłopoty ze strony wkurzonego właściciela psa który został poturbowany.
Jeżeli pies atakuje a to wcale nie musi oznaczać że gryzie inne psy to ma chodzić na smyczy i koniec. Luzem może biegać tam gdzie nie ma ryzyka że zaatakuje innego psa. Gdyby taki pies pogryzł mojego to nie chciałabym być w skórze jego właściciela.
Chciałabym też odróżnić dominację i wynikające z niej zachowania od prawdziwej agresji gdzie pies usiłuje atakować wszystko co się rusza i bez ostrzeżenia gryzie.

__________________

Małgosia&S&C
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
BasiaM
Posty: 8079
Rejestracja: czwartek 30 kwie 2009, 09:54

Re: Atakuje inne psy

Post autor: BasiaM »

SARABANDA pisze:Raptor jest macho i bardzo dominujący . Jak spotka psa który mu nie ustąpi to będzie przepychanka i w efekcie może być walka. On jeszcze dojrzewa i nabiera pewności siebie. Z czasem będzie raczej gorzej niż lepiej. Trzeba uważać na kontakty z innymi psami. Poza tym jest fajny psiak z niego. No i jaki amant. :D
_________________
Małgosia&S&C
Zgadzam się jedynie z tym, że jest macho i ... że jest fajny ;)
Raptor moim zdaniem nie jest psem dominującym. Jest teraz w "głupim" wieku i wszędzie próbuje ustawić się w stadzie.
Z Raptorem byliśmy kilka razy na spacerze i ... Uchatemu nie podskoczy, na jego widok sam zwiewa w krzaki i trzyma dystans przez cały spacer choć Uchaty nic mu nie zrobił.
Był też Gniewko raz z nami i inne pieski i jakoś do bójki nie doszło a i pachnące panienki były z nami ;)
Nie zgadzam się też z tym, że z czasem będzie coraz gorzej.
Chłopak dojrzeje i "ustatkuje się", trzeba tylko kontrolować jego zachowania i unikać potencjalnych ofiar :zgoda: ( czytaj. psów )

A że czasem skoczą sobie do gardeł, trudno :jezyk_3: wkońcu to faceci i każdy swoje miejsce w stadzie musi znać :mrgreen:
SARABANDA pisze: ... z niekastrowanym samcem zawsze należy uważać szczególnie jeżeli jest dominujący, zaborczy wobec suk i pewny siebie.
Gosiu mogę Cię poznać z kastrowanymi samcami, którzy są największymi rozrabiakami na osiedlu.
Nie ważne czy pies czy suka. Zeżrą jak leci :twisted:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ola i Dunaj
Posty: 2107
Rejestracja: czwartek 27 lis 2008, 11:13
Gadu-Gadu: 9495783
Lokalizacja: Młynki

Re: Atakuje inne psy

Post autor: Ola i Dunaj »

Ania W pisze:Mój jamnik rozróżniał...im większy przeciwnik tym lepiej ;)
qzia pisze: A co do małych, bojowych piesków to najczęściej za nimi stoją jeszcze bardziej bojowe i mocno histeryczne właścicielki.
:mrgreen:
Utopista widzi raj,
realista widzi raj plus węża.
Helmut Walters
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Atakuje inne psy

Post autor: Ania W »

Ja nie musiałam za nim stać, żeby się rzucał bullterierowi do gardła :jezyk:
ODPOWIEDZ