Strach przed innymi psami...

Awatar użytkownika
Basta
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 03 lis 2008, 21:35

Strach przed innymi psami...

Post autor: Basta »

Problem wychowawczy jaki nas trapi to paniczny lęk przed innymi psami. Basta boi się obcych psów, mimo,że wychowywała się do niedawna z drugim psem, boi się psów spotkanych na ulicy, kuli ogon pod siebie, potrafi nawet zsikać się ze strachu. Dogaduje się tylko z psem mojej mamy , lubi koty i ich się nie boi.
Staram się ją oswoić i prawie co dzień proponuje psie towarzystwo, ale ona nawet przed Yorkiem potrafi uciekać.
Czy popełniłam jakiś błąd? Czy ona z tego wyrośnie?
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Strach przed innymi psami...

Post autor: hania »

Czy mozesz dokładniej opisać co robisz?
Awatar użytkownika
Basta
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 03 lis 2008, 21:35

Re: Strach przed innymi psami...

Post autor: Basta »

Co robię? hmmm
Na spacerach, często spotykam sąsiada ze swoimi pieskiem, czasami pieskami. Psy najczęściej bez smyczy obwąchuja się, niby jest ok, wystarczy szczeknięcie i Basta już "rozpłaszcza się" na ziemi, chowa się za mnie, lub szykuje do ucieczki. Zachęcam ją łagodnie do kontaktu, głaszczę i ją i drugiego psa, pokazuję,że nic nie zrobi.
Nasza stara suczka była dobrym kopanem dla Basty, nie pozwalała jej na wiele, ustawiła ją pod siebie, ale młoda nigdy się jej nie bała, nawet pozwalała sobie na wybryki i zabawę.
Basta boi się nawet tych psów, które szczekają na nią za ogrodzeniem, zawsze mówię do niej łagodnie i uspokajam ją. Co jeszcze mogę zrobić? Basta ma ponad 4 miesiące więc chyba da się to "naprawić" ?
Józef
Posty: 555
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 10:58
Gadu-Gadu: 3660621
Lokalizacja: Śląsk

Re: Strach przed innymi psami...

Post autor: Józef »

Piszę wyłącznie z naszego doświadczenia. Czy sunia miała regularny kontakt z innymi psami (w ilości 3-5, na łączce, w lesie itp?). W jakim jest wieku? Jak myślę że (wyłączając jakieś traumy związane z przeżyciami psiaka) poprostu może brakować obycia z pieskami. Szczególnie na etapie szczeniaka to daje dobry rezultat, bo jest pozbawione "poddekstów płciowych". Jest tylko zabawa. Potem jest trudniej, dla suni szczególnie, tak myslę.
http://www.ogarpolski.strefa.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
STANOWCZE "NIE" DLA PRAKTYKI ROZMNAŻANIA OGARÓW POLSKICH Z ENTROPIĄ! - KONSEKWENCJI ŁAMANIA NORM FCI NA WYSTAWACH PSÓW RASOWYCH W POLSCE.
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Strach przed innymi psami...

Post autor: weszynoska »

Głaszcząc i uspakajając...nagradzasz jej zachowanie...i ona utwierdza się w przekonianiu, że "ma się bać" bo pańci się to podoba....

Hania się zna lepiej...na pewno Ci wytłumaczy
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Józef
Posty: 555
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 10:58
Gadu-Gadu: 3660621
Lokalizacja: Śląsk

Re: Strach przed innymi psami...

Post autor: Józef »

Basta pisze:Basta ma ponad 4 miesiące więc chyba da się to "naprawić" ?
Aaaaaaaaaaa doczytałem :) . Da się naprawić. Poszukaj towarzystwa "spacerowego". Basta musi się obyć z psami. Oczywiście trzeba krytycznie - seksualnych dominatorów nalezy wykluczać z towarzystwa, to choroba psów i ich włąścicieli co nie umieją sobie z tym poradzić, spotykaliśmy z Kusym takie Goldeny (sorki do właścicieli Goldenów, tak wyszło)
http://www.ogarpolski.strefa.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
STANOWCZE "NIE" DLA PRAKTYKI ROZMNAŻANIA OGARÓW POLSKICH Z ENTROPIĄ! - KONSEKWENCJI ŁAMANIA NORM FCI NA WYSTAWACH PSÓW RASOWYCH W POLSCE.
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Strach przed innymi psami...

Post autor: hania »

Jakby to był mój pies to bym zrobiła tak.
Ograniczyła, na jakiś czas, kontakty z każdym napotkanym na spacerze psem. Tylko kontakty kontrolowane - ale bez tego, żeby inny pies ja obwachiwał itp. Omijanie innych psów łukiem, spacery równoległe na smyczy i tego typu ćwiczenia. Na spacer równoległy możecie iść po prostu za kimś kto prowadzi psa na smyczy. Jeżeli podchodziłby do mnie luzem pies, którego szczeniak może się przestraszyć to dsarłabym sie na własciciela, żeby go wziął na smycz. W związku z tym, że grzeczne proszenie (mój piesek sie boi) zazwyczaj nie pomaga, trzeba uzywac mocniejszych argumentów (mój oies ma bardzo zaraźliwa grzybice!!!)
Druga rzecz, to poszukałabym grupy psów, spokojnych i zabawowych z którymi mała mogłaby chodzić na spacery - luzem. Psy robią co chcą, szaleją, i nikt na to nie reaguje. Jeżeli pies zaczyna się niepokoić - nikt na to nie reaguje - wszysty ida dalej. Jeżeli zabawa robi sie dyskomfortowa dla któregoś z psów, jest przerywana - na spokojnie, bez gadania.
Trzecia - poszukałabym dobrego psiego przedszkola, lub szkolenia. Ale takiego gdzie psy nie sa puszczane luzem w trakcie zajeć tylko cały czas są pod kontrola właścicieli. Niech zwierzatko sie nauczy, że przy innych psach mozna robic różne fajne rzeczy z pania a nie tylko sie bać.

Poza tym bardzo polecam książkę Turid Rugaas - "Sygnały uspokajające".

I czy możesz napisać co robicie przy psach za płotem?
Awatar użytkownika
Basta
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 03 lis 2008, 21:35

Re: Strach przed innymi psami...

Post autor: Basta »

Dziękuję, za wszystkie rady, zastosuję się do Waszych sugesti i zmienię taktykę. Na sobotę jestem umówiona na spacerek ze spokojnym ułożonym psem znajomych. Las, swoboda może to coś pomoże.
Na razie odizoluję Bastę, od wrzaskliwych Yorków, może to one po prostu jej nie pasują. Ma jeszcze kontakt z ON, ale on jest typem dominującym, więc też odstawka.
Szkoda,że w mojej okolicy nie ma innych ogarków :niewka:
Zamierzam zapisać Bastę na szkolenie, ale nie jestem pewna kiedy będzie najlepszy moment? Myslałam,że jak skończy 6 miesięcy?
Jeszcze raz dziękuję, za cenne uwagi i serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Basta
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 03 lis 2008, 21:35

Re: Strach przed innymi psami...

Post autor: Basta »

Na psa szczekającego za płotem, stosuję odwracanie uwagi, staram się jak najszybciej przejść obok takiej posesji, zagadując Bastę,żeby jak najmniej skupiała się na swoim strachu.
Awatar użytkownika
Hajduk
Posty: 40
Rejestracja: piątek 14 lis 2008, 10:04
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łódź

Re: Strach przed innymi psami...

Post autor: Hajduk »

Jeżeli Twoja suka ma 4 miesiące to jeszcze nie ma co się martwić - toż to dzieciak a dzieciaki czasem się boją. Hajduk miał podobnie a teraz ma 6 miesięcy i jego reakcje nawet na agresywne psy są coraz mniej płochliwe a właściwie zazwyczaj jest całkiem opanowany. A jeszcze miesiąc temu założyłem podobny wątek na "zielonym" forum.

Oczywiście "małoletniość" nie zwalnia z konieczności socjalizowania psa. Polecam przedszkola dla szczeniąt. Ich największą zaletą są właśnie spotkania w dużej grupie szczeniąt różnych ras. Hajduk bardzo się uspołecznił w czasie tych kilku spotkań.
ODPOWIEDZ