Pies zostawiony sam w domu=demolka:)

Awatar użytkownika
Asiun
Posty: 1267
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 17:50
Gadu-Gadu: 4129240
Lokalizacja: pod Warszawą

Re: Pies zostawiony sam w domu=demolka:)

Post autor: Asiun »

Ja mam pastucha dla Luny. Nawet się sprawdza - szczególnie ostatnio. Luna zaplątała się w pastucha aż go zerwała i wywlekła kabel na środek posesji. Od tamtej pory pastuch nie działa (nie było kiedy naprawić) ale Luna chyba miała niezłą nauczkę bo nawet nie podchodzi do ogrodzenia, przy którym widzi linkę.
Teraz jestem u rodziców ale jak dojadę do domu to może uda mi się sprawdzić, co to za firma i dam znać.
A kobietka, która mi sprzedawała i doradzała, mówiła jak Hania: psa musi od razu mocno kopnąć, aby odstraszyć bo inaczej nic z tego nie będzie. Nie było to miłe jak zobaczyłam Lunę po kopnięciu a raz to nawet niewinnemu zupełnie Orikowi się oberwało, ale trudno. Obok szosa i wkurzeni sąsiedzi, którym nie wiadomo, co może strzelić do głowy. Lepiej niech pies samopas nie biega - już jednego psa i kota straciliśmy na tej drodze :(

No i nie był to jakiś straszny koszt - coś około 380zł 1,5 roku temu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Asiun
Posty: 1267
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 17:50
Gadu-Gadu: 4129240
Lokalizacja: pod Warszawą

Re: Pies zostawiony sam w domu=demolka:)

Post autor: Asiun »

Mam coś takiego, tylko mój jest biały ;)

http://www.jfcpolska.com/index.php?Show ... zator.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
wszoleczek
Posty: 1894
Rejestracja: środa 18 lis 2009, 10:44
Gadu-Gadu: 3431453
Lokalizacja: Libiąż k/Chrzanowa
Kontakt:

Wymiary ogara

Post autor: wszoleczek »

Do wykonania pomiarów należy mieć taśmę centymetrową, cyrkiel i laskę zoometryczną (osobiście uważam, że wszystko się zmierzy taśmą).

Wymiary:
1. Długość głowy – od krawędzi potylicy do punktu między dolną linią nosa (cyrkiel)
2. Największa szerokość głowy – odległość między najdalej wysuniętymi punktami łuków jarzmowych kości skroniowych (cyrkiel)
3. Szerokość piersi – odległość między guzami kości ramieniowych (cyrkiel)
4. Szerokość w biodrach – największa odległość między guzami biodrowymi (cyrkiel)
5. Wysokość w kłębie – od podłoża do najwyższego punktu grzbietu (laska)
6. Wysokość w grzbiecie – od podłoża do najniższego punktu grzbietu (laska)
7. Wysokość w krzyżu – od podłoża do najwyższego punktu grzbietu (laska)
8. Skośna długość tułowia – odległość między guzem kości ramieniowej a guzem kości kulszowej (laska)
9. Pozioma długość tułowia – odległość między pionowymi rzutami punktów określonych w pomiarze 8 (taśma)
10. Długość przodu – od guza kości ramieniowej do górnej tylnej krawędzi łopatki (taśma)
11. Długość grzbietu – od linii łączącej tylne krawędzi łopatek do linii łączącej guzy biodrowe – (taśma)
12. Długość zadu – od linii łączącej guzy biodrowe do linii łączącej guzy kulszowe (taśma)
13. Głębokość klatki piersiowej – od wierzchołka kłębu to środka mostka (laska)
14. Szerokość klatki piersiowej – za łopatkami (laska)
15. Obwód klatki piersiowej – za tylnymi krawędziami łopatek (taśma)
16. Obwód śródręcza – w najcieńszym miejscu (taśma)
17. Odległość mostka od podłoża - od środka mostka do podłoża (taśma)

Indeksy:

1. Indeks głębokości = odległość mostka od ziemi (17) / wysokość w kłębie (5)

2. Indeks przebudowania = wysokość w krzyżu (7) / wysokość w kłębie (5)

3. Indeks kościstości = obwód śródręcza (16) / wysokość w kłębie (5)

4. Indeks długości tułowia = skośna długość tułowia (8) / wysokość w kłębie (5)

5. Indeks masywności = obwód klatki piersiowej (15) / wysokość w kłębie (5)

6. Indeks eurysomii = obwód klatki piersiowej (15) / skośna długość tułowia (8)

7. Indeks wielkości głowy = szerokość głowy (2) / wysokość w kłębie (5)



Wskazówki anatomiczne z partiami ciała trudniejszymi do zlokalizowania:

Krawędź potylicy
Obrazek

Łuki jarzmowe kości skroniowych
Obrazek

Guzy kości ramieniowych
Obrazek

Guz biodrowy (ilium tuber coxae) i guz kulszowy (tuber ischiadicum)
Obrazek


Wpadłam na taki pomysł, by każdy (kto chce, nikogo nie zmuszam) zmierzył swoje psa/sukę i podał mi wymiary. Gdy trochę się tego nazbiera, to podliczę je: jaka jest średnia i graniczne wymiary. Da nam to mały ogląd jak teraz wyglądają ogary, a jak kiedyś wyglądały :)

Zdjęcie od węszynoski jak to kiedyś ogary wyglądamy (a dokładniej mierzyły :wstydek: )
Obrazek

Jeśli coś pomyliłam, to proszę mnie poprawiać :dawaj: .
Natalia i Nero
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 1671
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 09:22
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Włocławek

Re: Wymiary ogara

Post autor: Leszek »

wszoleczek pisze:Do wykonania pomiarów należy mieć taśmę centymetrową, cyrkiel i laskę zoometryczną (osobiście uważam, że wszystko się zmierzy taśmą).

.
]
Niestety wszystkiego taśmą się nie zmierzy :nunu: tak że musi być wszystko.
Amonowo pozdrawia leszek.piechocki@wp.pl
Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Re: Wymiary ogara

Post autor: ania N »

To mamy teraz pracę domową... :happy3: :brawo_1:

Świetny pomysł ( przydałaby się jeszcze waga psa i byłoby wszystko ;) )

Gdzie do czorta kupić duży cyrkiel.... :mysl_1: (jedyny jaki mam przed oczami to ten szkolny :D )
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 1671
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 09:22
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Włocławek

Re: Wymiary ogara

Post autor: Leszek »

Kiedyś laskę i cyrkiel kupowało się w składnicach sprzętu wet, ale sprzęt to nie wszystko jest dokładna metodyka każdego pomiaru.
Amonowo pozdrawia leszek.piechocki@wp.pl
Awatar użytkownika
wszoleczek
Posty: 1894
Rejestracja: środa 18 lis 2009, 10:44
Gadu-Gadu: 3431453
Lokalizacja: Libiąż k/Chrzanowa
Kontakt:

Re: Wymiary ogara

Post autor: wszoleczek »

Gdy ktoś będzie wykonywać pomiary profesjonalnym sprzętem, to proponuję zrobić zdjęcia instruktażowe :)
Natalia i Nero
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 1671
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 09:22
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Włocławek

Re: Wymiary ogara

Post autor: Leszek »

Ale tak ogólniej w tym temacie (sprawa pomiarów już kiedyś była wałkowana) to dokładnie powinniśmy określić cel takich pomiarów. Jeżeli on by miał ustalić jaki ten ogar faktycznie jest, to pomiary powinny być prowadzone podobnie jak to bywało już w przeszłości, aby można porównać.
I nie chodzi o wyliczenie określonych indeksów ale o szczegółową metodykę.
Trzeba też w określony sposób wybrać osobniki , zależnie od lini, płci, wieku itd.
Powinna te pomiary robić jedna grupa ludzi. Robienie pomiarów tylko dla samych pomiarów bez dokładnej koncepcji nie ma sensu, bo nie da żadnych obiektywnych wyników.
Reasumujac to jest ciekawa praca naukowa na jakiś doktorat. :mysl_1:
Amonowo pozdrawia leszek.piechocki@wp.pl
Awatar użytkownika
wszoleczek
Posty: 1894
Rejestracja: środa 18 lis 2009, 10:44
Gadu-Gadu: 3431453
Lokalizacja: Libiąż k/Chrzanowa
Kontakt:

Re: Wymiary ogara

Post autor: wszoleczek »

Jeśli ktoś byłby w stanie wykonać te pomiary na dużej ilości psów to mielibyśmy ogląd jak ogary ewoluowały od czasów Abramowskiego i Kałuckiego, a potem po wprowadzeniu (skutecznym) coongarów jak się jeszcze rasa zmieni.

Jeśli każdy wykona te pomiary po swojemu, w domowym zaciszu, to oczywiście będziemy je mieli bardzo subiektywne ;) To będzie tylko taka ciekawostka.
W tej tabelce było po 10 psów i 10 suk w wieku od 1,5 do 8 lat. 13 rasowych, reszta w typie.

Jeśli by się to udało, to zrobiłabym zestawienie. Osobno psy i suki. Najpierw kw i pkr razem, potem osobno. Można też różne przedziały wiekowe.

Najlepiej jakby pomiarów dokonywała jedna osoba (moim zdaniem niemożliwe/b.ciężkie do zrobienia).
Można po wystawach się zbierać i razem mierzyć. Najlepiej żeby to robił ktoś, kto ma ogólne pojęcie na ten temat, a nie hobbystycznie, tak jak ja :mrgreen:
Natalia i Nero
Awatar użytkownika
zybalowie
Posty: 1668
Rejestracja: niedziela 15 sie 2010, 08:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wymiary ogara

Post autor: zybalowie »

A toście mnie zagięli :?
Coś mi się widzi, że watek się skończy tak szybko, jak został założony...
A ja miałam nadzieję na jakieś mniej-więcej informacje w przekroju :placzek:

Tym nie mniej dzięki za informacje.
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ