Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: Wilga »

Kasiu piszesz: "Podkreślić należy, że Pan Balicki nie uwzględniał w statystykach psów, które były po zabiegach usunięcia dodatkowych rzęsek oraz entropii. Były brane pod uwagę tylko psy u których podczas badania stwierdzono te wady." Czy wiadomo jaki jest odsetek ogarów po korekcji tych dodatkowych rzęsek oraz entropii? Choćby szacunkowo. Dopiero włączenie tej grupy do statystyki da prawidłowy obraz sytuacji w rasie. Rozumiem, że prof. Balicki realizuje swoje założenia badawcze i może dobierać grupę badanych, ale dla rozwoju rasy ważne jest odniesienie do całej populacji. Może to zadanie dla klubu oszacować wielkość tej grupy? Trudne ale możliwe do realizacji.
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: SARABANDA »

Sarabanda i Czuprynka chętne na badanie, proszę wciągnąć na listę
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: hania »

Ważną, nie wiem czy nawet nie najważniejszą dla nas informacją było to, iż dodatkowe rzęsy (nieleczone) są bardzo częstym powodem powstania entropii. Dodatkowe rzęsy są zdecydowanie większym problemem niż entropia.
Zastanawiam się na ile wiarygodne jest stwierdzenie, że rzęski są dużo większym problemem w momencie kiedy w statystykach nie zostały uwzględnione psy po korekcie powiek. Dla mnie to wskazuje tylko na to, że rzęski są częściej niedostrzeganym/lekceważonym problemem niż entropia a nie że są większym problemem. Poza tym trzeba też wziąć pod uwagę, że przy rzęskach nie zawsze jest wskazanie do leczenia - czasem jest ich mało i są tak miękkie że przez całe życie psa nie powodują problemów. A nie spotkałam entropii nie kwalifikującej się do zabiegu.
Awatar użytkownika
lusia
Posty: 323
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 12:29

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: lusia »

Moje obie suki były już badane w Kielcach więc mam to z głowy.
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: Ania W »

hania pisze: Zastanawiam się na ile wiarygodne jest stwierdzenie, że rzęski są dużo większym problemem w momencie kiedy w statystykach nie zostały uwzględnione psy po korekcie powiek. Dla mnie to wskazuje tylko na to, że rzęski są częściej niedostrzeganym/lekceważonym problemem niż entropia a nie że są większym problemem. Poza tym trzeba też wziąć pod uwagę, że przy rzęskach nie zawsze jest wskazanie do leczenia - czasem jest ich mało i są tak miękkie że przez całe życie psa nie powodują problemów. A nie spotkałam entropii nie kwalifikującej się do zabiegu.
Myślę, że jest ono o tyle wiarygodne, że jednak wypowiedziała je osoba, która od przynajmniej 6 lat zagląda głęboko w oczy naszych ogarów ;)
Rzęski są też o tyle większym problemem, że bagatelizowana dwurzędowość może pociągnąć za sobą entropię, a entropia z kolei inne problemy i to już bezpośrednio związane z uszkodzeniem oko, natomiast w drugą stronę to nie działa ( tzn. nieleczona entropia sama w sobie jest zagrożeniem dla oka, ale nie spowoduje dwurzędowości). Czy rzęski są częściej niedostrzegane/lekceważone? - zapewne tak. Entropia swojego czasu była bardziej demonizowana, a rzęski...to tylko rzęski, brzmi niewinnie. Faktycznie dr Balicki też zwrócił uwagę, że nie każde rzęski wymagają zabiegu i pies może z nimi przeżyć całe życie bez jakichkolwiek objawów zewnętrznych, jednak myślę, że właściciel powinien być świadomy problemu, nawet jeżeli jest on stosunkowo niewielki, a udział w takich bezpłatnych badaniach daje mu tę szansę. Zwłaszcza, jeżeli ma aspiracje używania swojego psa w hodowli.
Wilga pisze: Czy wiadomo jaki jest odsetek ogarów po korekcji tych dodatkowych rzęsek oraz entropii? Choćby szacunkowo. Dopiero włączenie tej grupy do statystyki da prawidłowy obraz sytuacji w rasie. Rozumiem, że prof. Balicki realizuje swoje założenia badawcze i może dobierać grupę badanych, ale dla rozwoju rasy ważne jest odniesienie do całej populacji.
Według mnie, że nie wynika to z jakiegoś szczególnego doboru grupy badanych (ponieważ badani się sami zgłaszali można przyjąć, że to losowy dobór), tylko z założeń badawczych. Jeżeli założeniem jest, że opisuje się wady wykryte/widoczne w momencie przeprowadzania badania to trudno opisywać coś czego się nie widziało. Prof. mówił podczas wykładu, że ma zanotowane deklaracje właścicieli ( z resztą bardzo docenił fakt, że wiele osób niepytanych mówiło mu o zabiegach, jakie przeszły ich psy), ale nie mógł wziąć ich pod uwagę przy analizie wyników badań. Oczywiście ze względu na charakter i rzetelność badania takie informacje nie mogły być też upublicznione. Poza tym pamiętajmy, że to była dobrowolna deklaracja właścicieli…ale już niekoniecznie powszechna. Możemy przecież też założyć, że część właścicieli nie przyznała się do przeprowadzonych zabiegów.
Ale żeby zakończyć optymistycznie. Wprawdzie na wykresach widać, że dwurzędowość i entropia są problemem w rasie, ale na szczęście jeżeli chodzi o samo oko to ogary nie są obciążone chorobami, które pociągałyby za sobą problemy związane np. z utratą wzroku.

Łoza była badana jak miała ok roku - przy najbliższej okazji ( mam nadzieję we Wrocławiu) przebadamy się ponownie :silacz:
Awatar użytkownika
Ola i Dunaj
Posty: 2107
Rejestracja: czwartek 27 lis 2008, 11:13
Gadu-Gadu: 9495783
Lokalizacja: Młynki

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: Ola i Dunaj »

Zgłaszamy 2 ogary do badania :)
Utopista widzi raj,
realista widzi raj plus węża.
Helmut Walters
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: kasiawro »

Elas pisze:Hmmm...., w Opolu P. dr przebadał tylko NUTKĘ? Myślałam, że była przebadana jako ostatni ogar.
Badanie trwa, dosłownie 3 min. Warto pomóc w badaniach.
kasiawro pisze: Wykład prof. Balickiego był bardzo interesujący i poparty danymi z jego badań. Na pewno będzie trzeba ten temat poruszyć w innym wątku, warto podsumować to co zostało powiedziane. Będę wszystkich Was zachęcała do badania. W niedzielę było tylko 4 ogary na badaniu :( .
Badanie nasze trwało trochę dłużej i jeszcze czas odczekania po zakropieniu należy wliczyć ;).
Awatar użytkownika
Hekate
Posty: 2065
Rejestracja: poniedziałek 27 lut 2012, 21:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nowy Dworek/Lubuskie

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: Hekate »

Orla też chętna.
Awatar użytkownika
Elas
Posty: 203
Rejestracja: czwartek 15 paź 2015, 19:11
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: Elas »

Nutka była przed kolejną konkurencją więc P. dr nie zakroplił oczu. Źrenice suki były szerokie (z wrażenia) i można było przebadać. Mieliśmy przyjść później ale dr postanowił przebadać. Planuję umówić się z Panem dr jeszcze w najbliższą sobotę (jak będzie w swoim gabinecie) i poproszę o badania z kroplami. Chociaż poprzednie były dobre-rogówka i wzrok ok.
Zapraszamy: http://www.hodowlalesioki.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Poniatowski Dwór
Posty: 1527
Rejestracja: sobota 08 lut 2014, 14:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Poniatowa, woj. lubelskie
Kontakt:

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: Poniatowski Dwór »

zgodnie z zaleceniami wklejam w najwłaściwszym wątku: :szacun_1:

Dzisiaj byłam u prof. Balickiego - niesamowity człowiek, aby badac oczy ras polskich jeździ po całej Polsce - aż szkoda, ze na tyle lat badań i zaliczonych wystaw ogarów przebadał tylko cos ponad setke...
Jest na etapie przygotowań do wrzucenia danych do specjalnego programu badajacego zaleźnosci genetyczne - plisssssssssss "dostarczmy mu jak najwiecej ogarzych oczu" - zmobilizujmy sie we Wrocławiu (ps - z tego co zrozumiałam w Opolu tylko 1 ogar był na badaniu....)(ps2 - prostuję - nie ogar tylko 1 gończy - dopytałam się)
My mieszkamy pod Lublinem wiec dziś "dostarczylismy oczy naszych ogarów do badania" - profesor poświęcił nam ze dwie godziny - przebadał towarzystwo dokumentnie - warto - jestem teraz spokojna o oczy moich psów - sa zdrowe, bez entropii (nie licząc Minki, która jest po zabiegu) ale Husarz, Felix i As-ani ucieszyły zdrowym okiem doktora i swoich właścicieli - polecam badanie - świetny klimat, profesjonalna obsługa i ta świadomość - że robimy to dla dobra naszej, pieknej polskiej rasy!
PEŁNA WROCŁAWSKA MOBILIZACJA (w tej materii także)
z Poniatowskiego Dworku pozdrawiają Ania i Łukasz z dziećmi
oraz AS-ANI, HUSARZ, FELIX, MINA, ARIADNA i ZADZIOR
https://www.facebook.com/Ogary-Polskie- ... 921752356/
Kontakt do HODOWLI 515061115
ODPOWIEDZ