Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: weszynoska »

Film z badania oczu podczas wystawy w Opolu
http://psia.tv/pokaz-297-z-psem-do-okul ... %B3w-.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: ania N »

Do miłośników ras polskich.

Wielokrotnie w różnych dyskusjach poruszany był problem konieczności zbadania populacji ogara i gończego polskiego pod kątem występowania wad dziedzicznych wzroku. Zgłaszane były propozycje zatrudnienia genetyków i innych specjalistów po to żeby wspomóc hodowców i określić w jaki sposób u naszych psów dziedziczą się wady powiek i wzroku i jaki jest stan zdrowotny populacji na dziś. :mysl_1:

Tymczasem okazało się że pomoc przychodzi do nas z niespodziewanej strony a my w większości tę pomoc ignorujemy. :strach_2:

Ponieważ szczerze wierzę że wszystkim Nam zależy na dobru rasy zarówno ogara jak i gończego polskiego, wydaje mi się że nasza ignorancja wynikała po prostu z niewiedzy. Dlatego pozwolę sobie przedstawić założenia pracy naukowej prowadzonej przez Dr hab. n. wet. Ireneusz Balickiego z Lublina, który próbował przebadać nasze psy na niektórych wystawach. Bardzo niska frekwencja skłoniła mnie do napisania tego postu.

Tekst dzięki uprzejmości dr. Balickiego.


BADANIA OKULISTYCZNE DOTYCZĄCE ZAGROŻEŃ DZIEDZICZNYMI WADAMI NARZĄDU WZROKU U OGARÓW POLSKICH, GOŃCZYCH POLSKICH I CHARTÓW POLSKICH

W Polsce występuje 5 rodzimych polskich ras psów, w tym 3 myśliwskie - są to charty polskie, ogary polskie i gończe polskie. Aktualnie mała liczebność osobników i niewielka pula genetyczna sprawia, że zaczynają pojawiać się różne wady genetyczne, w tym m.in. wady wzroku. Zwyrodnienie siatkówki jest nieuleczalną chorobą o podłożu genetycznym, opisaną u ponad 100 ras psów (jak dotychczas, do określenia licznych zmian typowych dla zwyrodnienia siatkówki stosowano termin progresywny zanik siatkówki, powszednie stosowany jest skrót przyjęty z języka angielskiego – progressive retinal atrophy – PRA). U chartów, ogarów i gończych polskich występuje zwyrodnienie siatkówki nie rozpoznane dokładnie pod względem klinicznym. Objawy kliniczne charakteryzujące się zmniejszeniem sprawności wzroku i zmianami w dnie oka, mogą pojawić się w różnych okresach życia psa.
W Polsce nie ma prawnego obowiązku badań okulistycznych wad dziedzicznych u psów rasowych (w wielu krajach takie przepisy istnieją) a więc nie znana jest skala występowania zwyrodnienia siatkówki i innych wrodzonych chorób u polskich ras psów myśliwskich oraz związane z tym zagrożenia co do rozwoju hodowli tych ras. Dziedziczne wady narządu wzroku powszechnie występują u wszystkich psów rasowych. Wykonane badania nad zwyrodnieniem siatkówki i innymi chorobami okulistycznymi u wielu ras psów pozwoliły na ustalenie podłoża genetycznego występowania tej wady i precyzyjne sklasyfikowanie choroby oraz ustalenie wieku w jakim choroba najczęściej się pojawia.
Chart polski gończy polski i ogar polski, jako rasy nieliczne i w większości osobników zamieszkujących w Polsce, są w badaniach pomijane. Przy tak małej populacji, małej puli genowej i prawdopodobnie wysokim spokrewnieniu osobników, wady genetyczne mogą pojawiać się coraz częściej. W związku z tym wydaje się niezbędne przeprowadzenie analizy aktualnego stanu populacji polskich psów ras myśliwskich, jej zinbredowania i procentowego określenia osobników, u których występują wrodzone schodzenia narządu wzroku.
Celem prowadzonych badań okulistycznych jest: ustalenie częstości występowania zwyrodnienia siatkówki i innych dziedzicznych wad narządu wzroku u chartów polskich, ogarów polskich i gończych polskich, określenie czasu pojawienia się pierwszych objawów okulistycznych co pozwoli na ustalenie optymalnego czasu badania.
Okulistyczne badania specjalistyczne są niebolesne i nieinwazyjne. Wynik badan otrzymuje tylko właściciel, Klub na koniec badań uzyska szczegółowe ich zestawienie bez możliwości wglądu w certyfikat poszczególnego psa.
U chartów polskich, ogarów polskich i gończych polskich badania wykonywane są bezpłatnie u pozostałych ras psów badania są płatne.

Katedra i Klinika Chirurgii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w ramach programów badawczych prowadzi badania nad występowaniem dziedzicznych wad narządu wzroku u psów. Dr hab. n. wet. Ireneusz Balicki prof. nadzw., od 1985 roku jest nauczycielem akademickim w Katedrze i Klinice Chirurgii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie. W 2005 roku na podstawi monografii „Badania nad rozpoznawaniem i leczeniem przewlekłego powierzchownego zapalenia rogówki u psów” otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego o specjalności chirurgia i okulistyka. Jest członkiem PTNW, PSLWMZ a także European Society of Veterinary Ophthalmology oraz Przewodniczącym Sekcji okulistycznej Komisji ds. Badania i Certyfikacji Wad Wrodzonych Zwierząt PSLWMZ . Jest autorem ponad 100 publikacji z zakresu okulistyki, anestezjologii i chirurgii weterynaryjnej.

Katedra i Klinika Chirurgii Zwierząt posada unikalny sprzęt do diagnostyki okulistycznej taki jak: zestawy oftalmoskopów do badania dna oka, tonometr cyfrowego do mierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, soczewki do gonioskopii, lampe szczelinową a ponadto fundus kamerę Handy NM 2000, i elektroretinograf.. Fundus kamera Handy NM 2000 umożliwia bezpośrednią analizę i rejestrację badanych obszarów dna oka a jej połączenie z komputerem i specjalne oprogramowanie zapewnia zapis i katalogowanie wyników poszczególnych badań oraz analizę zmian siatkówki po bardzo krótkim badaniu pacjenta.
Katedra i Klinika Chirurgii zwierząt prowadzi badania we współpracy z Katedrą Hodowli Amatorskich i Zwierząt Dzikich Uniwersytetu przyrodniczego w Lublinie, która utworzy jednolitą bazę rodowodową pozwalającą na potwierdzenie uwarunkowań genetycznych występowania dziedzicznych wad narządu wzroku i zajmie się opracowaniem programu kojarzeń zmierzającego do zmniejszania wystąpienia tych wad u ogara i gończego polskiego. Współpracujemy również z Polską Akademią Nauk w Krakowie gdzie planowane jest wykonanie badań genetycznych.

Dr hab. n. wet. Ireneusz Balicki

HARMONOGRAM BADAŃ:
1. W Katedrze i Klinice Chirurgii Zwierząt - Lublin – w każdy dzień roboczy po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu. Kontakt i zapisy na badanie prof. Ireneusz Balicki tel. 603 066 376


2. Najbliższe badania wyjazdowe:

» 15-16.01.2011r. - ARCTURUS – Hodowla Psów Rasowych, Grochowice, kontakt i zapisy na badanie Pani Blanka Hobratowska tel. 603 86 84 66

»27.01.2011 ZEDERMAN k/Olkusza. Kontakt i zapisy na badanie prof. Ireneusz Balicki tel. 603 066 376

Chciałam tu jeszcze dodać:
- ta praca naukowa będzie miała sens tylko wtedy, gdy udostępnimy do badań dużą ilość psów
- badaniom powinny podlegać zarówno psy młode jak i stare
- na badania powinno się przyprowadzić również psy już badane (chodzi o zebranie jak największej liczby danych)
- szczególnie poszukiwane są psy które miały stwierdzone wady wzroku lub powiek
- bardzo szczególnie poszukiwane są też psy starsze
- a już najbardziej takie które dawały w przeszłości jakieś potomstwo
- przy okazji pobierane są też próbki DNA
- badania są bezpłatne a przypominam, że powinno się badać psu wzrok raz w roku.
- Pan doktor gwarantuje całkowitą dyskrecję zarówno co do zdrowotności psa jak i jego choroby.

Trochę wstyd, że próby przebadania naszych psów wzbudziły tak małe zainteresowanie.

Byłoby bardzo dobrze gdyby do tej pracy przyłączyli się hodowcy naszych ras :)
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: ania N »

Przesyłam jeszcze kilka fotek od Pana doktora:
Badanie przy użyciu fundus kamery.jpg
Badanie przy użyciu fundus kamery.jpg (26.48 KiB) Przejrzano 5812 razy
Fundus kamera z torem wizyjnym.jpg
Fundus kamera z torem wizyjnym.jpg (16.87 KiB) Przejrzano 5814 razy
Lampa szczelinowa do badania-okulistycznego.jpg
Lampa szczelinowa do badania-okulistycznego.jpg (25.86 KiB) Przejrzano 5822 razy
Oftalmoskop obuoczny do badania dna oka.jpg
Oftalmoskop obuoczny do badania dna oka.jpg (29.11 KiB) Przejrzano 5804 razy
Prawidłowy obraz dna oka.jpg
Prawidłowy obraz dna oka.jpg (30.19 KiB) Przejrzano 5812 razy
Retinopatia siatkówki.png
Retinopatia siatkówki.png (266.81 KiB) Przejrzano 5811 razy
Zwyrodnienie siatkówki (PRA).png
Zwyrodnienie siatkówki (PRA).png (207.43 KiB) Przejrzano 5825 razy
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: hania »

ania N pisze: Wielokrotnie w różnych dyskusjach poruszany był problem konieczności zbadania populacji ogara i gończego polskiego pod kątem występowania wad dziedzicznych wzroku. Zgłaszane były propozycje zatrudnienia genetyków i innych specjalistów po to żeby wspomóc hodowców i określić w jaki sposób u naszych psów dziedziczą się wady powiek i wzroku i jaki jest stan zdrowotny populacji na dziś. :mysl_1:

Tymczasem okazało się że pomoc przychodzi do nas z niespodziewanej strony a my w większości tę pomoc ignorujemy. :strach_2:

Ponieważ szczerze wierzę że wszystkim Nam zależy na dobru rasy zarówno ogara jak i gończego polskiego, wydaje mi się że nasza ignorancja wynikała po prostu z niewiedzy. Dlatego pozwolę sobie przedstawić założenia pracy naukowej prowadzonej przez Dr hab. n. wet. Ireneusz Balickiego z Lublina, który próbował przebadać nasze psy na niektórych wystawach. Bardzo niska frekwencja skłoniła mnie do napisania tego postu.
My (Jurek i ja) czekamy na hasło od doktora, który był zainteresowany zrobieniem badań u nas - mamy trochę dorosłych i starych psów i moglibyśmy ściągnąć jeszcze psy z naszej hodowli i zaprzyjaźnione. Wstępnie liczyliśmy, że ok 20 sztuk. Ale na razie cisza.

Jak dla mnie problem polega na tym, że z tego co widzę badania nic nie zmienią jeśli chodzi o entropię. Psy po korekcji powiek po badaniu dostają certyfikaty w których jest odhaczone, że entropii nie ma. W związku z tym nie będzie nawet statystyk jaki tak naprawdę jest to problem w rasie. Zresztą z tego co się zorientowałam entropia mało pana doktora interesuje.

W związku z tym - badania jak najbardziej tak. Ale ze świadomością, że dadzą nam wiedzę głównie o chorobach, które u rasy problemem nie są.
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: weszynoska »

U Ogarów może tak, ale już Charty polskie mają kłopoty z PRA

Czy może na Rzeszów ma doktor jakieś plany co do badań ??
Albo inne wystawy??

Swoją drogą ten goldenek tak grzecznie na zdjęciu siedzi :D ciekawe jak reagują na taki drogi sprzęt GP :mysl_1:
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: ania N »

hania pisze:.

Jak dla mnie problem polega na tym, że z tego co widzę badania nic nie zmienią jeśli chodzi o entropię. Psy po korekcji powiek po badaniu dostają certyfikaty w których jest odhaczone, że entropii nie ma. W związku z tym nie będzie nawet statystyk jaki tak naprawdę jest to problem w rasie. Zresztą z tego co się zorientowałam entropia mało pana doktora interesuje.

W związku z tym - badania jak najbardziej tak. Ale ze świadomością, że dadzą nam wiedzę głównie o chorobach, które u rasy problemem nie są.
Ze tego co zrozumiałam to badanie dotyczy różnych wad oczu i powiek, również entropii. To że nie jest ona zaznaczona w certyfikacie nie oznacza, że nie może być odnotowana gdzie indziej, zwłaszcza że doktora interesuje też czy ta wada występuje w naszej rasie powyżej zwykłej średniej dla innych ras czy nie.

Chodzi tu głównie o zbadanie jak te wady się dziedziczą. ;)
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: ania N »

weszynoska pisze:U Ogarów może tak, ale już Charty polskie mają kłopoty z PRA

Czy może na Rzeszów ma doktor jakieś plany co do badań ??
Albo inne wystawy??

:mysl_1:
W styczniu doktor będzie badał psy w okolicy Krakowa. (pierwszy post) - serdecznie zaprasza.

Co do Rzeszowa - nie wiem to chyba zależy od organizatorów.

W sumie będą pewnie coongary , też przydałoby się je zbadać. :mysl_1:
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: hania »

ania N pisze:
hania pisze:.

Jak dla mnie problem polega na tym, że z tego co widzę badania nic nie zmienią jeśli chodzi o entropię. Psy po korekcji powiek po badaniu dostają certyfikaty w których jest odhaczone, że entropii nie ma. W związku z tym nie będzie nawet statystyk jaki tak naprawdę jest to problem w rasie. Zresztą z tego co się zorientowałam entropia mało pana doktora interesuje.

W związku z tym - badania jak najbardziej tak. Ale ze świadomością, że dadzą nam wiedzę głównie o chorobach, które u rasy problemem nie są.
Ze tego co zrozumiałam to badanie dotyczy różnych wad oczu i powiek, również entropii. To że nie jest ona zaznaczona w certyfikacie nie oznacza, że nie może być odnotowana gdzie indziej, zwłaszcza że doktora interesuje też czy ta wada występuje w naszej rasie powyżej zwykłej średniej dla innych ras czy nie.

Chodzi tu głównie o zbadanie jak te wady się dziedziczą. ;)
Rozmawiałam na ten temat z panem doktorem jak robiliśmy badania Frajdzie i nie wykazał zbytniego zainteresowania entropią. Nie interesowało go też czy badany pies miał przeprowadzany zabieg czy nie. Z doświadczeń znajomego, który był na badaniu z psem po zabiegu wiem, że przy nim nie było nigdzie zapisane, że pies ma blizny pooperacyjne i nikt nie zwrócił na to uwagi. Usiłowałam naświetlić, że w tej rasie to naprawdę jest problemem, ale nie za bardzo miałam słuchaczy :(
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: hania »

weszynoska pisze:U Ogarów może tak, ale już Charty polskie mają kłopoty z PRA
Gończe polskie też. I ja naprawdę jestem jak najbardziej za badaniami. Wszystkimi możliwymi. Zwracam tylko uwagę na to, że te badania nie są przeprowadzane pod katem entropii. I jeżeli nawet np będą statystyki to będą one nieprawdziwe bo bedą dotyczyły tylko psów, które przed badaniem nie miały wykonanego zabiegu.
Czy może na Rzeszów ma doktor jakieś plany co do badań ??
Albo inne wystawy??
Zbierz grupę ludzi i zorganizuj u siebie :). Są otwarci na propozycje (choc do nas na razie się nie odezwali - a Jurek umawiał się w Poznaniu)
Awatar użytkownika
Aszemi
Posty: 6177
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:55
Gadu-Gadu: 4921992
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Badanie oczu - bardzo ważne!!!

Post autor: Aszemi »

weszynoska pisze:Swoją drogą ten goldenek tak grzecznie na zdjęciu siedzi :D ciekawe jak reagują na taki drogi sprzęt GP :mysl_1:
Nie wiem jak GP ale moje suki usypiały przy badaniu i trzeba było je szturchać :D

I fakt certyfikat nie daje żadnego potwierdzenia że pies entropium nie miał tylko że nie ma na ten moment pomimo blizn :niewka:
Obrazek
Obrazek
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
ODPOWIEDZ