Trujace rosliny

Awatar użytkownika
irie
Posty: 3550
Rejestracja: środa 14 paź 2009, 23:04
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Trujace rosliny

Post autor: irie »

Moze temat jest znany, ale pewnie nie wszystkim. A ze sporo wsrod nas ogrodnikow, warto wiedziec, ze niestety niektore z roslin ozdobnych sa trujace dla naszych pieskow. Oto link do wykazu takich roslin na vetopedii, z krotkim opisem dolegliwosci, jakie moga wywolac u psow -> KLIK

Zakladam ten watek, bo dzis sasiadka zwrocila uwage na nowa donice u nas z kwitnacym rododendronem, ostrzegajac nas, zeby uwazac na psy, bo te kwiaty sa dla nich trujace. Zajrzalam do internetu i zdziwilam sie, ze az tyle jest tych potencjalnie niebezpiecznych roslin. A teraz wiosna, rosliny kielkuja, potem kwitna.. Mysle, ze dobrze miec swiadomosc zagrozenia.

Niedawno mielismy taka podejrzana historie z Basem. Teraz widze mozliwe wytlumaczenie jego bardzo dziwnego zachowania - przez kilka dni polegiwal wiekszosc dnia na swoim poslaniu, jakby bez checi do zycia, osowialy, bez apetytu. Od czasu do czasu dziwnie dyszal. Niby pil, cos tam zjadal, goraczki nie mial, ale wyraznie cos z nim bylo nie tak. Jakby mial depreche.. A przy tym to dyszenie... Akurat bylo zamieszanie w domu, nie bylo czasu sie nad nim rozczulac, ale przed weekendem mielismy go wziac do weta, zeby go zbadal. No ale jakos wtedy mu wszystko przeszlo. Zastanawialismy sie, co sie z nim dzialo -bylo wtedy troche zmian w domu, a ze z Basa wrazliwiec, skladalismy to na karb roznych spraw. Ale teraz mysle, ze moze on po prostu popodgryzal jakichs pedow w ogrodku, czesto widze, jak skubie wiosenna trawke. Wydaje mi sie, ze mogl sie czyms podtruc.
W kazdym razie - warto miec psa na oku i w razie czego zastanowic sie, czy kwiatkow nie jadl ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
dor
Posty: 463
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 21:17

Re: Trujace rosliny

Post autor: dor »

strach się bać, u nas konwalia na konwalii konwalią pogania :strach_2: ale żeby pestki jabłka :mysl_1:
Awatar użytkownika
kasianiolek
Posty: 831
Rejestracja: środa 16 wrz 2009, 21:50

Re: Trujace rosliny

Post autor: kasianiolek »

Znalazłam w necie:

CEBULA jest trująca dla psów i kotów!

http://www.vetopedia.pl/article324-1-Za ... ebula.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Słyszałam również, że POR jest niewskazany.
dor pisze:strach się bać, u nas konwalia na konwalii konwalią pogania :strach_2: ale żeby pestki jabłka :mysl_1:
Trudno się dziwić, że o wielu roślinach "zwykły" śmiertelnik nic nie wie. Dwa lata temu moje półtoraroczne dziecko wylądowało w szpitalu na pułkaniu żołądka, po tym jak w buzi znalazłam owoce konwalii, wówczas wśród personelu medycznego tylko jeden lekarz wiedział, że konwalia jest śmiertelnie trująca :(

Niestety wszystkich niebezpiecznych krzewów i roślin nie sposób usunąć/uniknąć, ale są i takie, na które wpływ mamy... tak więc ku przestrodze.
Kasia, Huba i Huzar
Hodowla Ogarów Polskich z Zatrzebia
http://www.hodowlaogara.pl/
Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: Trujace rosliny

Post autor: miszakai »

:strach_2: No nieźle Kasiu :?
Obrazek
ODPOWIEDZ