Martwica skóry na łapie

Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Martwica skóry na łapie

Post autor: SARABANDA »

Czy ktoś miał podobny problem? Czelna kilka tygodni temu zraniła łapę w okolicy pięty, nie wiem na czym, zwiały z Czupryną w las, było już ciemno i przez godzinę goniły coś i głosiły w promieniu jakiś 500m. Może zraniła na szkle a może coś ją dziabnęło? Rana bardzo krwawiła więc od razu do weta, typowo antybiotyk, p/bólowy, p/krwotoczny i opatrunek. Następnego dnia kontrola, znowu zastrzyki tylko bez p/krwotocznego i ponownie antybiotyk po 2 dniach , dalej w tabletkach. Rana zagoiła się bez problemu. Gdzieś w 4-5 dobie, nie jestem pewna, zrobiło się zgrubienie w okolicy stawu skokowego od wewnętrznej strony i młoda cały czas zrywała opatrunek, w końcu udało jej się i wygryzła to zgrubienie. Nie było krwawienia a ciało w tym miejscu było szare. Pomyślałam że martwica z niedokrwienia ( ciasny opatrunek, zimno, przecięte naczynie no i biegała trochę w tym opatrunku).
Podawałam dalej antybiotyk i Octenisept na ranę. Nie było poprawy więc do weta, niestety mimo że chciałam do chirurga przyjęła nas inna pani doktor i zaleciła leczenie miejscowe plus Agapurin w tabletkach. Nie było poprawy a nawet pogorszenie, pojawiło się ciemne zabarwienie skóry wokół rany, więc nie czekając na umówioną kontrolę pojechałam tym razem upierając się na chirurga. Po ogoleniu sierści wokół rany okazało się jak daleko sięga martwica. Zostały pobrane wymazy na tlenowce i beztlenowce i młoda dostała opatrunek żelowy żeby upłynnić martwicę. To było wczoraj, ranę ma zapakowaną do piątku i zobaczymy. Wet mówi że musiała się dostać jakaś bakteria która powoduje tą martwicę. Byś może coś ją ugryzło albo dzik zranił? No nie wiem ona taki tchórz jest.
Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Martwica skóry na łapie

Post autor: kasiawro »

Myślę, że to na bank nie zwierz, a na szkle, metalu lub czymś podobnym przecięła.
Ja z punktu człowieka myślę, to może usunąć martwicę :mysl_1:
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Martwica skóry na łapie

Post autor: SARABANDA »

Opatrunek żelowy temu służy. Tylko trzeba znać przyczynę ( bakteria? ) ograniczyć rozszerzanie ( antybiotyk ? ), i po wyczyszczeniu przez opatrunek żelowy resztę wyciąć i zaszyć. Wygląda że długa droga przed nami. Sugestia że zwierz była weta ze względu na zjadliwość bakterii.
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Martwica skóry na łapie

Post autor: qzia »

Opatrunek żelowy wymiennie z Solcoserylem na ranę. Antybiotyk bym dała tylko jeśli był wymaz robiony i antybiogram. Ostatnio prawie miesiąc leczyła wielką ranę na grzbiecie mojego basseta. Najpierw miał dość spory ropień po ugryzieniu, który się otworzył i opróżnił. Zrobiła się duża kieszeń. Następnie durny basset wsadził łeb pod sztachety i rozerwał kieszeń tak, że miał wyrwany kawał skóry wielkości około 15 cm na 5 cm. Wyglądał jakby mu ktoś chciał łeb durny siekierą odrąbać. Do tego dziura po ropniu więc się bardzo "ślimaczyła". Miejsce takie, że trudno bandaż utrzymać. Opatrunki żelowe Aqua gel ze srebrem bardzo ładnie ranę oczyszczały. Nie przyklejają się, ani nie zrywają ziarniny. Absorbują każdy syf jaki z rany wychodzi. Do tego zwykły ludzki Augmentin 2 x dziennie. Na koniec wymiennie z opatrunkami smarowanie grubą warstwą Solcoserylu, który przyspiesza ziarninowanie. Dziura pięknie się zarosła. A ja już wiem jak owinąć basseta tak, żeby mu z grzbietu nie spadał opatrunek. :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Martwica skóry na łapie

Post autor: SARABANDA »

Od początku dostawała psi Augmentin, najpierw w zastrzyku potem w kapsułkach i martwica się zrobiła pomimo tego. Potem dostała Keflex w kapsułkach. Teraz od tygodnia nic, czekam na posiew.
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: Martwica skóry na łapie

Post autor: miszakai »

qzia :strach_2: NIeźle.
Ginger po spotkaniu z dzikiem, mimo, że ranki były, nie paprało się. Jednak może Czelna przez to wygryzienie sobie popaprała sama :niewka: Oby się szybko wyziarninowało. Stara dobra soda - ja wierzę w przymoczki.Kiedyś po capnięciu przez Cygę ropień u Ginger na szyi pieknie rozszedł własnie po przymoczkach z sody - mokry ciągle opatrunek.
Obrazek
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Martwica skóry na łapie

Post autor: qzia »

miszakai pisze:qzia :strach_2: NIeźle.
Ginger po spotkaniu z dzikiem, mimo, że ranki były, nie paprało się. Jednak może Czelna przez to wygryzienie sobie popaprała sama :niewka: Oby się szybko wyziarninowało. Stara dobra soda - ja wierzę w przymoczki.Kiedyś po capnięciu przez Cygę ropień u Ginger na szyi pieknie rozszedł własnie po przymoczkach z sody - mokry ciągle opatrunek.
Soda ok. Uwielbiam sodę na wszelkie stany zapalne na skórze. Niestety raczej na ranę otwartą nie radzę bo będzie szczypać i może boleć. To trochę tak jakby soli do rany nasypać. :niewka: :niewka:
Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Re: Martwica skóry na łapie

Post autor: ania N »

Ja mam bardzo dobre doświadczenia z solcoserylem, po nim szybko rany zarastają, stosowaliśmy na zranione opuszki, czy łapy. Z martwicą nie miałam doczynienia.
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Martwica skóry na łapie

Post autor: SARABANDA »

Jutro po pracy jedziemy na zmianę opatrunku żelowego założonego w poniedziałek. Powinny też być już wynik posiewu i ew antybiogram. Zobaczymy co dalej. Młoda szaleje z wielkim opatrunkiem na łapie, wygląda jakby miała założony gips. Opatrunek już brudny ale i tak śpi ze mną, żeby chociaż w nocy jej zaoszczędzić zakładania abażuru.
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Martwica skóry na łapie

Post autor: qzia »

Tak sobie myślę, że gdyby to było lato to mogła to być żmija. Po ukąszeniach bywają zmiany martwicze. Ale zimą. :niewka: :niewka: Może było jakieś ciało obce, które sobie wygryzła ale ropień zaczął się tworzyć :mysl_1: :mysl_1: Dziwna sprawa.
ODPOWIEDZ