Zdrowie Seniora

Awatar użytkownika
Gosia
Posty: 585
Rejestracja: wtorek 04 lis 2008, 08:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ostrówek
Kontakt:

Zdrowie Seniora

Post autor: Gosia »

Cześć,
Chciałabym, żeby ten wątek był miejscem, w którym będziemy się dzielić wiedzą, dotyczącą problemów zdrowotnych naszych seniorów oraz sposobami na poprawę ich komfortu życia.

Chętnie dowiem się jakie są Wasze doświadczenia.
Pozdrawiam Gosia
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Zdrowie Seniora

Post autor: qzia »

AJSZA niedawno skończyła 11 lat. Jak dłużej poleży to lekko kuleje na tylną nogę. Ma ciut nadwagi. Wredna jak zwykle. Choć mam wrażenie, że zrobiła się ogólnie milsza dla innych psów. Nawet czasami zaczyna się z młodziakami bawić. :strach_2:
Je karmę dla seniorów Balance Josery. Czasami ale rzadko korpus kurzy czy szyjki. Gdy widzę, że bardziej kuleje to dostaje maloksykam. Do karmy co jakiś dorzucam witaminy dla seniorów. Badania ogólne ma ok. Na spacerach biega bez większych problemów. Śpi na gąbkowym materacu z drajbedem. Czasami na kanapie jak mój mąż nie zauważy, że ją wpuściłam do komputerowego pokoju. :cwaniak: :cwaniak: Jak były ostatnio upały to chętnie spała na tarasie na fotelu.
Awatar użytkownika
Gosia
Posty: 585
Rejestracja: wtorek 04 lis 2008, 08:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ostrówek
Kontakt:

Re: Zdrowie Seniora

Post autor: Gosia »

Largo ma 12 lat.
Do niedawna, podobnie jak Ajsza tyko objawy stawowe miał. Głównie się wylegiwał.
Dostaje karmę seniorską na stawy i kości. Wcześniej dostawał Aniflexi plus.
Ostatnio jednak mu się tak widocznie pogorszyło. Zaczął się szybko męczyć, miał dwa silne ataki padaczkowe (W młodości miał kilka incydentów padaczkowych). Dostał lek przeciwpadaczkowy i Karsivan i jest poprawa ale do formy sprzed ataków nie wrócił :(
w badaniach na szczęście wszytko dobrze (krew, ekg, prześwietlenie).
Pozdrawiam Gosia
Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: Zdrowie Seniora

Post autor: miszakai »

Cyga zaczęła 11 rok życia. Od jakiegoś czasu ma trochę sztywniejszy tył. Przy bieganiu jakby kica, widać było sztywność. Suplementacja niewiele dała, nie widziałam żadnej poprawy. Na 10 lat zrobiłam jej badania - tarczyca i biochemia. Wyszły ok. Ostatnio wybiegły z Krajką na gigancie na jakieś 20 minut. Zawsze jak są razem na działce Cyga wyprowadza 4-letnią bezwolną "córkę" na spacer. Sama ani jedna ani druga nie wyłazi. No i po powrocie zaczęła kuleć mocno. Pojechaliśmy na rtg. Doktor stwierdził, że nie ma bolesności w talerzach biodrowych tylko w kręgosłupie trochę, więc zrobił zdjęcie kręgosłupa najpierw. Nic nie wyszło. Minimalne zmiany zwyrodnieniowe ale małe i wyżej. No to szczeliliśmy bioderka. Udało się bez głupiego jasia a zdjęcie niemal idealne. Bioderka super. Żadnych cieni, które sugerowałaby guza, chociaż wiadomo, to nie rezonans. Na razie nie zalecał rezonansu, bo brak ubytków neurologicznych. Dostała na 6 dni niesteroidowe przeciwzapalne. No i suplementować. Czy to tak juz może być mimo, że obraz rtg ma super? Doktor mówił, że nawet jakby nie miała tego wieku, który ma to wyglądają bardzo dobrze. Ona mi wyraźnie się rozjeżdża na płytkach po dłuższym leżeniu, nie leci już otworzyć kurierowi, no jak dla mnie ma dyskomfort. Może jakie materac orto jej kupić?
Obrazek
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Zdrowie Seniora

Post autor: kasiawro »

Jakoś nie mam przekonania do tych materacy orto ;). Bardziej bym szła w kierunku masaży.
Jak jej pazury, Zajo miał kłopot z przednią łapą, ale okazało się, że to ten palec co miał rozcięty inaczej się układa przy dłuższym pazurze.Pazur krótki nie ma utykania.
Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: Zdrowie Seniora

Post autor: miszakai »

No właśnie też jej podcięłam, bo ma jeden wybity i on jest krogulcem 😉 ale bez zmian specjalnie. Chciałam sprawdzić czy przy dłuższym spacerze rozchodzi tą sztywność i po powrocie z raptem 4km wyjścia do lasu, jak już była za bramą to mi przysiadła 😞. No chyba że coś naciągnela albo mięsień nadwyrężony.
Obrazek
Awatar użytkownika
Eni
Posty: 776
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Bardo

Re: Zdrowie Seniora

Post autor: Eni »

Miszakai, zdjecia bioder bez zwiodczenia psa nie mają wartości diagnostycznej jeśli chodzi o budowę stawów biodrowych (tak przynajmniej twierdzą fizjoterapeuci i weterynarze na wykladach, w których uczwstniczyłam - często dosłownie: jak weterynarz proponuje Wam zdjecie bez znieczulenia, to możecie od razu wyjść, bo się nie zna). Takie zdjęcie może wykazać złamanie lub zmianę w gęstości kosci, ale nie nie/ prawidlową budowę stawów biodrowych.

Ja tam na materac orto zbieram. Nawet mam wybraną firmę Valde, która oferuje najgrubszą warstwę puanki memory i produkuje materace dla ludzi. Takie materace dla psów polecają fizjoterapeuci, dla zdrowych psów jako luksus, dla starszych lub ze zwyrodnieniami jako komfort.

Ogar Krzysztofa Miszkiela z Wrocławia miał stwierdzone problemy z kręgosłupem, może coś podpowie.

Stary pies wcale nie musi kuleć, rozjeżdzać się ani siadać - to są efekty wcześniejszych urazów i zużycia stawów, nie starości jako takiej. Dobrze przeciwzapalnie działają MSM i Astaksantyna, silnie przeciwbólowo działa kuracja z boswelli oraz czarciego pazura. Inne suplementy raczej nie mają udowodnionego działania (chociaż Kajtkowi na spondylozę i zwyrodnienia w odcinku szyjnym przy problemach z poruszaniem się pomagały Mięsne kąski Vetiquinol - pojęcia nie mam, co w nich działalo, ale z psa, ktory tracił czucie w tylnych lapach, stawal się po 3 keskach psem, ktorych truchtał).
Obecna pogoda jest bardzo niemiłosierna dla chorych stawów i kręgoslupa - Stella też ma objawy widoczniejsze i dłuzej zajmuje jej rozruch.

Warto się wybrać do fizjoterapeuty i zobaczyć, czy nie ma przykurczy oraz nauczyć się masować psa (koszt wizyty to u nas było 50zł tylko, a pani wskazała obszar, który psu sztywniał i nauczyła ćwiczeń oraz masażu).
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Zdrowie Seniora

Post autor: kasiawro »

Eni pisze: wtorek 25 lut 2020, 18:41 Miszakai, zdjecia bioder bez zwiodczenia psa nie mają wartości diagnostycznej jeśli chodzi o budowę stawów biodrowych (tak przynajmniej twierdzą fizjoterapeuci i weterynarze na wykladach, w których uczwstniczyłam - często dosłownie: jak weterynarz proponuje Wam zdjecie bez znieczulenia, to możecie od razu wyjść, bo się nie zna). Takie zdjęcie może wykazać złamanie lub zmianę w gęstości kosci, ale nie nie/ prawidlową budowę stawów biodrowych.
Dokładnie też się z tym zgadzam.
Eni pisze: wtorek 25 lut 2020, 18:41 Obecna pogoda jest bardzo niemiłosierna dla chorych stawów i kręgoslupa - Stella też ma objawy widoczniejsze i dłuzej zajmuje jej rozruch.
Mój wet, też powtarza, że pogoda niestety nie pomaga. Mi nawet swojego czasu zabronił z Pasją rano wychodzić jak jeszcze jest chłód i wilgoć w powietrzu.
Awatar użytkownika
Eni
Posty: 776
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Bardo

Re: Zdrowie Seniora

Post autor: Eni »

Gdyby kogoś interesowało zagadnienie seniorów od strony behawioralnej, to będzie webinar
http://coape.pl/oblicza-starosci-psow-webinarium
Załączniki
20200225_193431.png
Awatar użytkownika
miszakai
Posty: 4790
Rejestracja: piątek 17 paź 2008, 18:13
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Kontakt:

Re: Zdrowie Seniora

Post autor: miszakai »

Ja ufam temu wetowi. Sam powiedział, że żeby było to zdjęcie do opisania to przydałoby się, żeby była na głupim jasiu ale do oceny zdjęcie było ok. To ja poprosiłam , żeby jak się położy luźno to spróbować bez, bo mi chodziło o diagnostykę urazu raczej/zwyrodnień/złamania(?) i po co mam ją obciążać znieczuleniem. Moja wetka jeszcze mówiła o ukrwieniu, że to może być problem i o Karsivanie, że pomaga. Ja jestem pewna, że coś jej dolega. Dzięki za rady materacowo-preparatowe. Dziś macała ją moja wet, bo zdjęcie robiliśmy w Grudziądzu i potwierdziła to samo miejsce, gdzie ma bolesność. To odcinek lędzwiowy ale kręgosłup, nie biodra;/, jakieś kilkanaście cm od nasady ogona. Początki spondylozy ma też ale wyżej.
A Synomax ktoś stosował?
Klinikę bardzo polecam.
https://www.facebook.com/744243832324149/
Obrazek
ODPOWIEDZ