Pokrzywka/ bąble na kufie i przednich łapach

m-tusia
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 14 sty 2020, 10:45

Pokrzywka/ bąble na kufie i przednich łapach

Post autor: m-tusia »

Witam wszystkich ogarowiczów

Temat podobny znalazłam "Zmiany w kufie" ale to nie do końca (z opisu objawów) to samo, dlatego założyłam nowy.

Nasze 4 miesięczne ogrzątko ;) dostało pokrzywki (tak nazwał to weterynatrz). Pierwszy raz wyszło jej to po wieczornym spacerze w czwartek. W piątek koło południa całkowicie zniknęło. Mimo to poszliszmy do lekarza. Diagnoza - pokrzywka - musi ją coś uczulać (roslina, w którą włożyła pyszczydło) ale skoro samo schodzi na razie nic nie podawać i obserwować.
Profilaktyczie dałam wapno - zaraz, jak ją wysypało.
Drugi raz po długim spacerze wyskoczyło to mocniej w niedzielę. Po 2 godzinach zelżało. Po 3 prawie zniknęło.
Po kolejnym wieczornym spacerze znów trochę wyskoczyło, ale malutko.
Mała trochę się drapie, ale bez histerii.
Schemat zawsze ten sam: spacer, drzemka i w trakcie drzemki ją wysypuje na pysku mocno, czasem na przednich łapkach, pojedyncze bąble.
Bąble o nieregularnych kształtach, jakby ludzkie poparzenia po pokrzywie.

Trasy spaceru mamy raczej te same odkąd jest z nami (2 miesiące). Biega po lesie i okolicznych osiedlowych krzaczorach, teraz staramy się ograniczać ją w tych krzakach - krótka smycz. Uwielbia skakać w wysokich trawach - i tu mamy największe podejrzenia, że coś ją tam uczula, ale skakła tak odkąd ją mamy i tu nagle teraz te bęble?

Je: karma sucha Royal + mokra Dolina Noteci + gotowne mięso z indyka,kurczaka, wolowiny z ryżem i warzywami. Jogurty naturalne. Twaróg. Do karmy dodaję żelatynę - 1 łyżeczka co 2-3 dni (miała problem ze stawami przez 2 tyg kulała na jedną łapkę).
Po pierwszym wysypie bąbli, wyprałam w małej ilości proszku wszystko, na czym leży. W zasadzie nie było w jej diecie ani otoczeniu żadnych zmian, które mogłyby te bąble wywołać.
Kontakt z innymi psami - standardowo, jak zawsze na spacerze.

Czy komuś z forumowiczów coś podobnego się przytrafiło? Co podawać, można jakos po domowemu zaradzić, odczulać? Może to związane z dorastaniem? Czy raczej taka już jej uroda, jak u alergików?

pozdrawiamy wszystkich ogarowiczów :)
Załączniki
1.jpg
1.jpg (244.93 KiB) Przejrzano 3035 razy
3.jpg
3.jpg (257.8 KiB) Przejrzano 3035 razy
2.jpg
2.jpg (250.56 KiB) Przejrzano 3035 razy
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Pokrzywka/ bąble na kufie i przednich łapach

Post autor: qzia »

Mój Zbigniew dostaje czegoś takiego po oliwie. Nie wiem czy po samej oliwie czy po jakim składniku ale od czasu jak 2 razy go tak wysypało to już nigdy więcej oliwy nie dostał. Ja bym przeszła tylko na suche i zobaczyła czy to nie jest problem zjedzeniem. Może jogurt może coś innego. Zrobić diete eliminacyjną. Teraz zimą to za dużo bujnych roślin nie ma ani gryzących robali. Raczej bym na jedzenie stawiała.
Awatar użytkownika
Eni
Posty: 776
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Bardo

Re: Pokrzywka/ bąble na kufie i przednich łapach

Post autor: Eni »

qzia pisze: poniedziałek 02 mar 2020, 14:44 Mój Zbigniew dostaje czegoś takiego po oliwie. Nie wiem czy po samej oliwie czy po jakim składniku ale od czasu jak 2 razy go tak wysypało to już nigdy więcej oliwy nie dostał. Ja bym przeszła tylko na suche i zobaczyła czy to nie jest problem zjedzeniem. Może jogurt może coś innego. Zrobić diete eliminacyjną. Teraz zimą to za dużo bujnych roślin nie ma ani gryzących robali. Raczej bym na jedzenie stawiała.
Nie wiem, jak tam u Was, ale na dzikim zachodzie Polski to nie ma żadnej zimy i niestety alergicy muszą być po spacerze opłukiwani, bo się drapią...

Agnieszka miała takie przeboje ze Struną i z tego, co pamietam, to dermatolog raczej obstawiała alergię kontaktową...
Też bym proponowała dietę eliminacyjną, ale nie na tej karmie (toć to pasza dla kur praktycznie) a do tego po kazdym spacerze psa spłukać pod prysznicem albo chociaż wytrzeć wilgotną ściereczką.

Może to być alergia może reakcja na pestycyd, w każdym razie umiejscowienie dość niebezpieczne.

Mala uwaga (wapno nie pomaga na alergię a kolagen na stawy - takie mity, na alergię to psu się podaje steryd lub Apoquel a o stawy dba wysokiej jakości karmą z biodostępnym białkiem zwierzęcym, kwasami omega 6 i witaminą D).
AgnieszkaS
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 21 paź 2019, 19:45

Re: Pokrzywka/ bąble na kufie i przednich łapach

Post autor: AgnieszkaS »

Tak, to wygląda bardzo podobnie jak u mojej. Pierwszy raz wyszły właśnie po spacerach, jednym, drugim ale miała na kufie i uszach. Po trzecim wylądowaliśmy u weta na cito, bo węzły chłonne zaatakowało a przy nosie zaczęło wypływać osocze z krwią. Radzę dobrze obserwować psa i reagować szybko gdy sytuacja już tego wymaga, bo jak już węzły chłonne są zapuchnięte jest niewiele czasu i musi być podany steryd. Nam inni sugerowali poparzenie barszczem Sosnowskiego, wykluczylam z miejsca, bo nigdzie go na spacerach nie widziałam a spacery rzadko też mamy w tych samych miejscach. Zrobiłam testy środowiskowe. Nic nie wyszło. Kolejny raz bąble pojawiły się w domu. Droga eliminacji doszłam do tego, że psa uczula karma, ale żeby do tego dojść musiałam wyprowadzic się z psem na samym końcu z domu na kilka dni, biorąc tylko ze sobą karmę.
ODPOWIEDZ