zapalenie trzeciej powieki

Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: zapalenie trzeciej powieki

Post autor: hania »

kfahoo pisze:a tak cos wiecej? :dawaj:
Żeby napisać coś więcej to musiałabym zobaczyć psa :)
Awatar użytkownika
kfahoo
Posty: 39
Rejestracja: wtorek 08 wrz 2009, 01:02
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: zapalenie trzeciej powieki

Post autor: kfahoo »

fizycznie?
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: zapalenie trzeciej powieki

Post autor: Ania W »

kfahoo bo trudno jest radzić na odległość a zdjęcia nie wszystko oddadzą.
Z tego co piszesz to nawet twój wet jednoznacznie nie stwierdził przyczyny...
Nie wiem czy stan psa się poprawił ale sam stan zapalny może mieć wiele przyczyn.
Bez dokładnego badania to dość trudno stwierdzić, tym bardziej że wielu wetów nie bierze pod uwagę nawet takiej opcji jak entropia czu dwurzędowość. I dają kropelki takie jak do zwykłego zapalenia spojówek.
Ja ostatnio z Łozą byłam i weta okulisty przy okazji urazu mechanicznego oka i suka miała przebadane oczy bardzo dokładnie (znieczulenie, mierzenie ciśnienia w oku i inne cuda wianki). Okazało się, że jest uraz spojówki i grudki (ona akurat przechodziła to zupełnienie bezobjawowo, nie pomyślałabym że coś się może z tym dziać).
Na szczęście same powieki super i dodatkowych rzęsek też brak.;)

Z tego co wiem dr Garncarz będzie niedługo miał "objazd" po Polsce. Sprawdź może w twoje okolice też dotrze, wtedy poradzisz się u specjalisty.
Awatar użytkownika
Aszemi
Posty: 6177
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:55
Gadu-Gadu: 4921992
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: zapalenie trzeciej powieki

Post autor: Aszemi »

Ze strony dr Garcarza:
http://www.garncarz.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
W dniach 21-22.11.2009 odbędą sie badania w Poznaniu. Zainteresowanych prosimy o kontakt z rejestracją przychodni pod nr tel. 22 858 80 62. Zapraszam,
Obrazek
Obrazek
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
Awatar użytkownika
Eni
Posty: 776
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Bardo

Re: zapalenie trzeciej powieki

Post autor: Eni »

Stella 3 marca skończyła 7 lat, w tym też dniu miała usuwane grudki z trzeciej powieki...

Pies mi zaczął łzawić 5 lutego, nie zrobiłam afery, bo jak to alergiczce, zdarza się jej czasem mieć przez dobę czy dwie łzawiące albo zaczerwienione oczka po zjedzeniu alergenu albo po spacerze wśród pyłków. Ale do wieczora pies się sam postanowił "leczyć" łapką i niestety oko zaropiało. Więc ogra przerobiłam na lampę i rano do weta. Po krótkim i pobieżnym badaniu uwzględniającym jak dla mnie tylko sprawdzenie, czy barwnik się nie osadza na uszkodzeniu oka lekarka stwierdzia podrażnienie i zapodała krople Tobrex.
Kazała podawać min. 2 tygodnie.

Ropieć przestało po dobie, ale zaczerwienione oczy były cały czas, więc zapisałam psa do okulisty (niestety termin umawiany po 2 tyg. kropienia najwcześniej na 23.03). W końcu umówiłam psa do Zielonej Góry do okulisty i ku mojemu i okulistki zdziwieniu okazało się, że Stella ma grudkowe zapalenie trzeciej powieki - chorobę diagnozowaną u szczeniaków...).

Dowiedziałam się, że grudkowe zapalenie trzeciej powieki jest defektem immunologicznym i wykrywa się je u szczeniąt, czasem grudki wchłaniają się samoistnie, a czasem trzeba je usunąć operacyjnie. Grudki mogą powodować stan zapalny i ten objawia się łzawieniem oczek, zaczerwienieniem powiek oraz czasem wydzieliną (i owszem, jako zupełnie mały szkrab Stelcia łzawiła, ale miała obwisłe powieki i weci twierdzili, że to od tego). Jak głowa jej urosła, to już trzymiesięczny szczaw nie łzawił (za to nastręczał innych powodów do zmartwień, więc z braku objawów do okulisty z psem nie poszłam). A jak widać, brak zacieków nie gwarantuje braku schorzenia.

Wg okulistki Stella musiała mieć te grudki skorelowane z reakcjami alergicznymi i stąd brak ciągłego wycieku.

Z dobrych wieści, nie ma zaćmy, a podobno u ogarów już po 5tym roku życia się pojawiają zmiany), nie ma dwurzędowości ani entropium czy ektropium.

Tak czy siak, nie będąc dumna z tego, że przegapiłam chorobę własnego psa, dzielę się tą informacją, bo może kogoś skłoni ona do profilaktycznej wizyty u okulisty i uchroni psa przed życiem w dyskomforcie.

Ja widziałam, jak wyglądała trzecia powieka mojej suni i zdecydowałam się na zabieg usunięcia grudek bez wahania (po badaniu, czy pies nadaje się do narkozy). Ulgę było widać już następnego dnia po zabiegu, choć jeszcze jej podłzawiają oczy i zaczerwienienie się dopiero wycisza kroplami z cyklosporyną.
yol_ka
Posty: 31
Rejestracja: środa 09 sty 2019, 00:33

Re: zapalenie trzeciej powieki

Post autor: yol_ka »

Nora dzisiaj wieczorem będzie miała zabieg. Ma 2 lata i 4 miesiące. Byłam z nią u dr Garncarza jak była mała, dostała krople, które nie pomogły. Ja informację, że może z tego wyrośnie, jak nie to zabieg będzie konieczny. Ogólnie dotychczas, rzadko , ale się zdarzało, ze jej oczy łzawiły. Nic poważnego i raczej bez dyskomfortu. Myślałam, że zrobimy jej zabieg podczas sterylki za jednym razem, niestety we wtorek zaczęła jej lecieć ropa z prawego oka, wczoraj już z obydwu. Wet jak ja zobaczył umówił ją na zabieg dzisiaj wieczorem, bo ostry stan zapalny.
katar
Posty: 56
Rejestracja: czwartek 05 lut 2015, 21:51

Re: zapalenie trzeciej powieki

Post autor: katar »

Ina też miała grudkowe zapalenia trzeciej powieki (i to chyba 3 razy). Jeszcze będąc szczeniakiem, ale później też. Potem okazało się, że ma alergię pokarmową (kurczak). Odkąd zmieniliśmy karmę (około 3 lata temu) sytuacja się już nie powtarzała. Wydaje się, że w jej przypadku grudkowe zapalenie trzeciej powieki było na tle alergii.

W przeszłości - gdy oczy łzawiły - używaliśmy - z zaleceniem weterynarza - sztucznych łez (np. hylo comod) przed i po spacerach, to pomagało objawowo.
"Ogarnie cię Szał-Dziki szał
Szał-gdybyś tylko chciał"
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: zapalenie trzeciej powieki

Post autor: kasiawro »

yol_ka pisze: czwartek 11 mar 2021, 13:54 Nora dzisiaj wieczorem będzie miała zabieg. Ma 2 lata i 4 miesiące. Wet jak ja zobaczył umówił ją na zabieg dzisiaj wieczorem, bo ostry stan zapalny.
Trzymam kciuki i daj Yol_ka znać jak dziewczyna się czuje!!!

Co do powiązania zapalenia trzeciej powieki i alergii to gdzieś czytałam albo z kimś rozmawiałam, że jedno może wynikać z drugiego.
yol_ka
Posty: 31
Rejestracja: środa 09 sty 2019, 00:33

Re: zapalenie trzeciej powieki

Post autor: yol_ka »

kasiawro pisze: czwartek 11 mar 2021, 21:57
Trzymam kciuki i daj Yol_ka znać jak dziewczyna się czuje!!!

No my już po. Wszystko w porządku, Nora dostała głupiego jasia, zabieg zniosła świetnie teraz przez dwa tygodnie ma mieć zakrapiane oczy kroplami Tobradex ,a potem żelem Corneregel. Dzisiaj już jest szczęśliwa , bo w końcu dostała śniadanie (1,5 doby była bez jedzenia) , a tak to była obraza na całego.

Niepotrzebnie tyle czekaliśmy, trzeba było jej to zrobić jak była mała. Sam zabieg błyskawiczny, mój wet sam kiedyś był posiadaczem ogarów ( znowu zapomniałam się zapytać jak się nazywały) i mówił , że to częsta przypadłość , ze trzeba skrobać grudki.
Awatar użytkownika
Eni
Posty: 776
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Głogów/Bardo

Re: zapalenie trzeciej powieki

Post autor: Eni »

Wczoraj byłysmy na kontroli u okulisty. Wszystko pięknie się zagoiło, stanu zapalnego nie ma i (co mnie troszkę niepokoiło, czy się nie utrwalił problem) poziom nawilżenia i rozprowadzania filmu łzowego w obu oczkach jest ok.
Przypomnę, że Stella nie brała antybiotyków, tylko cyklosporynę, czyli faktycznie podłożem zapalenia musiała być reakcja alergiczna.

Dla utrwalenia efektu, mamy profilaktycznie stosować kropelki Zuma Noka z 0,4% hialuronianem sodu do 2 miesięcy.

Może to się komuś przyda, choćby by zdecydować się na zabieg lub kontrolę wcześniej...
ODPOWIEDZ