STERYLIZACJA / KASTRACJA

Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

STERYLIZACJA / KASTRACJA

Post autor: Ania W »

Klika informacji na temat tych zabiegów :
http://arka.strefa.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.ulubiency.wp.pl/kat,1010807, ... omosc.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.fundacja.jakpieszkotem.org/i ... e&Itemid=5" onclick="window.open(this.href);return false;


Myślę, że temat także jak najbardziej aktualny w kontekście rasowych psów niehodowlanych.
Awatar użytkownika
zybalowie
Posty: 1668
Rejestracja: niedziela 15 sie 2010, 08:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: STERYLIZACJA / KASTRACJA

Post autor: zybalowie »

Chciałabym prosić osoby zorientowane w temacie o radę.

Zastanawiam się nad wykastrowaniem Moziego, z kilku przyczyn: zaczynają mu się pierwsze podejścia do panien i już widzę, że będzie miał meksyk: w okolicy pełno suk i co rusz jakaś ma cieczkę. Nie mówię już o sytuacjach na spacerach.
Druga kwestia to po prostu moje przekonanie, że zwierzęta niehodowlane powinno się sterylizować -ale to inny temat.

I teraz mam pewien dylemat, bo tu: http://www.fundacja.jakpieszkotem.org/i ... e&Itemid=5" onclick="window.open(this.href);return false; przeczytałam, że dobrze jest psa wykastrować do 1 r.ż., bo wtedy odpada zupełnie ryzyko raka prostaty i jąder.

Ale gdzie indziej wyczytałam - i to mi się trzyma prostej logiki - że u młodego rozwijającego się psa hormony pełnią ważną rolę dla zdrowia i zaburzenie gospodarki hormonalnej przed zakończeniem dorastania może mieć niekorzystne konsekwencje dla zdrowia psa.

Będę wdzięczna za wasze opinie w tym temacie - dla mnie to o tyle istotnie, że dobiegamy powoli tej granicy roku.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: STERYLIZACJA / KASTRACJA

Post autor: weszynoska »

Ryzyko raka jąder odpada wraz z ciachnięciem ;) a na prostatę i tak wiele psów choruje w podeszłym wieku :(

Nie wybiegałabym tak daleko w przyszłość myślami co będzie gdy jajek nie będzie. :niewka:

Znam psy kastrowane w okolicy 1 roku ( nie jest to jakaś magiczna cyfra ) z powodów czysto przekonaniowych, mają się dobrze, żaden nie wykazuje skłonności agresywnych i włóczęgowskich.

Te kastrowane później, jak już nabrały złych nawyków i są rozpuszczone ;) nie zmieniły swojego zachowania.

jedyny znany mi wykastrowany ogar Kufel ( w młodym wieku) odszedł na Wielkie Łowiska zupełnie nie z powodu braku jąder, a z innych wielu chorób.

Jeśli jesteś przekonana, że to jest dobra decyzja...to czemu potrzebujesz wsparcia??
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: STERYLIZACJA / KASTRACJA

Post autor: kasiawro »

W weekend byłam na zajęciach z rozrodu psów prowadzonych prze dr W. Niżańskiego z U.P. we Wrocławiu i wyraźnie zostało podkreślone nie hodowlane należy kastrować i to w młodym wieku.
"W jakim wieku kastrować psa?
Do tej pory były dwie szkoły: według pierwszej w 5-6 miesiącu życia, według drugiej po ukończeniu roku. Okazało się jednak, że lepiej to robić wcześniej ze względu na ryzyko nowotworów.
Obecnie Amerykanie wymyślili, że należałoby taki zabieg wykonywać w wieku 16 tygodni (tzw. kastracja pediatryczna). Impulsem było to, że osoby, które adoptowały psy, choć podpisywały zobowiązanie, że wykastrują zwierzaka, nie wywiązywały się z tego. Uznano więc, że warto to zrobić przed oddaniem go do nowego domu. Od kilku lat przeprowadza się tam tysiące takich zabiegów. I choć po wczesnej kastracji częściej zdarzają się nowotwory kości, a młodym psom rosną dłuższe nogi, ryzyko innych nowotworów i nietrzymania moczu jest o wiele mniejsze."
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: STERYLIZACJA / KASTRACJA

Post autor: hania »

Uważam, że trzeba poczekać z zachwycaniem się tym co robia Amerykanie na efekty - bo to, że z psami wykastrowanymi kilka lat temu wszystko jest ok nie znaczy, że tak będzie jak zaczną dochodzić do starości ;). I nie zgodze sie z twierdzeniem "ryzyko innych nowotworów i nietrzymania moczu jest o wiele mniejsze" bo np ryzyko osteosarkomy bardzo wzrasta przy zbyt wczesnej kastracji. Podobnie jak złośliwego nowotworu prostaty (u nakastrowanych zazwyczaj jest to łagodny przerost)

Nie jestem przeciwniczką kastracji i sterylizacji a nawet raczej jestem zwolanniczką. Ale jeszcze niedawno twierdziłam, że wszystkie moje suki po odchowaniu ostatnich szczniąt będą sterylizowane a teraz, po kilku latach spędzonych z suką chorująca na posterylizacyjne nietrzymanie moczu juz tak nie twierdzę.
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: STERYLIZACJA / KASTRACJA

Post autor: kasiawro »

Ja lekarzem nie jestem naukowcem tym bardziej nie, cytowałam to co usłyszałam. Nikt nie mówi o zachwycaniu, tylko o tym co się robi.
Mi bardziej z tym cytacie chodziło o pierwszy człon wypowiedzi, a co do metod amerykańskich to też nie zawsze jestem zwolenniczką ;).
Awatar użytkownika
zybalowie
Posty: 1668
Rejestracja: niedziela 15 sie 2010, 08:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: STERYLIZACJA / KASTRACJA

Post autor: zybalowie »

weszynoska pisze: Jeśli jesteś przekonana, że to jest dobra decyzja...to czemu potrzebujesz wsparcia??
Bardziej chodziło mi o to, kiedy, a nie czy ;-) Ja się chyba pokrętnie wyrażam :zly2:
Czyli sądzisz, że lepiej jak ukończy rok, dobrze Cie zrozumiałam?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: STERYLIZACJA / KASTRACJA

Post autor: Ania W »

Zybalowie - co do wieku to i tak masz coraz bardziej ograniczone pole działania ;) Pediatryczna już Mozartowi nie grozi ;)
Rok nie jest magiczną datą - albo przed albo po.
Ponieważ ja też weekend spędziłam na psim seminarium prowadzonym przez behawiorystę i weterynarza jednocześnie (Amber Batson) to mogę ci przekazać w skrócie co ta osoba, która zdecydowanie bardziej niż ja jest kompetentna w tej kwestii (chociaż to co przedstawiła jest bardzo bliskie i temu co wiedziałam i temu jakie ja mam zdanie na temat sterylizacji :cwaniak: ).
Wiek psa/suki poddawanego kastracji nie ma szczególnego znaczenia dla jego zachowania, sama katracja może mieć pozytywny wpływ (ograniczenie włóczęgostwa, znaczenia moczem, odruchów kopulacyjnych) ale może też nie mieć wpływu w ogóle lub mieć negatywny (pogorszyć problem lękliwości lub agresji) To tak trochę a propos wpływu hormonów na zachowanie.;)
Wiek ma jednak znaczenie jeżeli chodzi o zdrowie. Jeżeli chcemy uzyskać korzyści medyczne to zabieg kastracji/sterylizacji powinien być wykonany możliwie wcześnie - im dłuższe oddziaływanie hormonów, które mają wpływ na wystąpienie pewnych nowotworów, tym większe prawdopodobieństwo ich wystąpienia. W przypadku suki najwłaściwszy jest moment kiedy hormony płciowe mają najniższy poziom czyli między cieczkami.
Podobnie jak Kasia jeżeli chodzi o kwestie wzrostowe to ja tylko słyszałam, że w przypadku bardzo wczesnej kastracji niejako skutkiem ubocznym może być wydłużenie kości długich...ale najintensywniejszą fazę ich wzrostu Mozart ma już za sobą.

Podsumowując, myślę, że wiem 1-2 lata w przypadku psa tej wielkości co ogar jest dobrym okresem na kastrację ...i nie ma co wyliczać co do miesiąca tylko wybrać taki termin, kiedy będzie można się psem najlepiej zająć ;)
Awatar użytkownika
Iza i Sławek
Posty: 1621
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 09:47
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: STERYLIZACJA / KASTRACJA

Post autor: Iza i Sławek »

Jako facet jestem zadeklarowanym przeciwnikiem kastracji :D
A że temat poważny, to może zainteresujcie się kastracją tzw. chemiczną.
Nie ma większego wpływu na zdrowie psa, w tym na gospodarkę hormonalną, a jest odwracalna
Wesna z Gończaków
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: STERYLIZACJA / KASTRACJA

Post autor: Ania W »

Kastracja chemiczna wcale nie jest taka prosta do zastosowania...no w każdym razie wg Batson ;)
Problem polga na tym, że zastrzyki działają od 3 do 6 miesięcy. Mają wpływ na gospodarkę hormonalną bo blokują testosteron ale generalnie mają faktycznie takie samo działanie jak mechaniczna -zapobiegają chorobom tylko, że...
Nie wiadomo ile w przypadku danego psa utrzyma się działanie zastrzyku a jeżeli poziom testosteronu spada i wzrasta to nie ma korzyści.
ODPOWIEDZ