Strona "Projekt Sicz Orłowska"

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

genetyk
Posty: 77
Rejestracja: środa 15 lip 2009, 22:40

Strona "Projekt Sicz Orłowska"

Post autor: genetyk »

Z przyjemnością informuję, że dzisiaj zadebiutowała w internecie moja nowa strona kynologiczna "Projekt Sicz Orłowska. Biblioteka tekstów popularnonaukowych i naukowych".
Link do strony:
http://www.siczorlowska.republika.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

Nazwa PSO pochodzi od przydomka hodowlanego hodowli hovawartów Sicz Orłowska. PSO jest czytelnią moich tekstów kynologicznych dotyczących psów ras ogar polski i hovawart. Część z artykułów to teksty stare, wcześniej opublikowane m.in. na portalu rasypolskie.com, a część to teksty nowe, napisane specjalnie dla PSO. Wśród nich znalazły się bazy-listy miotów i hodowli ogarów i hovawartów, sporządzone na podstawie moich baz danych rodowodowych, tworzonych na potrzeby realizowanych projektów badawczych. Baza ogarów obejmuje lata 1960-2008 i choć w części ma charakter wyłącznie historyczny, to jednak być może będzie interesująca dla wszystkich zainteresowanych rasą.
Z uwagi na sposób przygotowania baz na potrzeby PSO, tj. metodą kopiuj-wklej, nie mogę wykluczyć, że w bazach na stronie PSO znalazły się błędy lub braki. Stąd też gorąco proszę czytelników, którzy zauważa jakiekolwiek braki lub błędy, o wiadomość, która pozwoli na dokonanie stosownych poprawek w tekście.
Iwona Głażewska
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Strona "Projekt Sicz Orłowska"

Post autor: hania »

Super :)
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7819
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Strona "Projekt Sicz Orłowska"

Post autor: qzia »

no no ciekawa sprawa :silacz: :brawo_1:
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: Strona "Projekt Sicz Orłowska"

Post autor: SARABANDA »

Włączenie suki spoza puli genetycznej to nowa linia a jak to jest z włączeniem psa? Czy dzieci/wnuki tego psa też mają te "inne" geny o których jest w tej pracy? Wiem że gdzieś była taka dyskusja ale nie mogę znaleźć. Pomóżcie.
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
1e2w3a
Posty: 2358
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 21:07
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: MIĘDZYBÓRZ / WROCŁAW, Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Strona "Projekt Sicz Orłowska"

Post autor: 1e2w3a »

SARABANDA pisze:Włączenie suki spoza puli genetycznej to nowa linia a jak to jest z włączeniem psa? Czy dzieci/wnuki tego psa też mają te "inne" geny o których jest w tej pracy?
Włączenie psa spoza puli genetycznej da nowe "inne" geny, ale będą to geny należące do tzw. jądrowego DNA, a to nie było przedmiotem przeprowadzonych badań. Przedmiotem tych badń było mitochondrialne DNA (mtDNA), które w przypadku plemników samców jest tracone podczas zapłodnienia. Zapłodniony zarodek otrzymuje tylko mtDNA samicy i dlatego badając mtDNA mówimy o liniach żeńskich (natomiast jądrowy DNA obu rodziców jest zachowany).
Gdyby było badane jądrowe DNA to wpływ na zróżnicowanie genetyczne miał by zarówno "nowy" pies jak i "nowa" suka.
Ja to tak rozumiem ale może wypowie się genetyk.
SOKOŁÓWKA

Zapraszam na stronę o moich ogarach : http://www.mojeogary.ga
genetyk
Posty: 77
Rejestracja: środa 15 lip 2009, 22:40

Re: Strona "Projekt Sicz Orłowska"

Post autor: genetyk »

To jest bardzo precyzyjne wytłumaczenie, o co tu chodzi. :)
Dodam tylko, że pierwotny plan naszych badań DNA u ogarów zakładał badanie także jądrowego DNA, ale nie udało się niestety zdobyć funduszy na taki projekt, który są z uwagi na większą skalę takiej analizy byłby o wiele droższy niż analiza mtDNA, którą w końcu zrobiłysmy. No taka przykra strona uprawiania badań laboratoryjnych: bez kasy ani rusz...
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: Strona "Projekt Sicz Orłowska"

Post autor: ogończyk »

Pani Iwono. Nasamprzód - DZIĘKI! A po wtóre, skoro linki do Pani artykułów na stronie "Rasy Polskie" w wątku "Ogarica" wygasły kasuję je, kierując Ciekawych na Pani stronę.
Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
Wigro
Posty: 1735
Rejestracja: wtorek 21 paź 2008, 00:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: WA-WA

Re: Strona "Projekt Sicz Orłowska"

Post autor: Wigro »

Bardzo ciekawe i może nawet zrozumiałem. :hi_1:
Ogar dobry:Gęby długiej. Paznokci tępych. Zadu przestronnego, łakomy, zwajca.
Awatar użytkownika
1e2w3a
Posty: 2358
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 21:07
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: MIĘDZYBÓRZ / WROCŁAW, Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Strona "Projekt Sicz Orłowska"

Post autor: 1e2w3a »

Spróbowałam określić jaki rodzaj mtDNA (PH1,PH2, PH3) ma mój Ares, czyli Sokół ze Stadniny Cisowiec. Do ósmego pokolenia wstecz korzystałam z Bazy Rodowodowej ogarów a później już musiałam zajrzeć do książki K. Ściesińskiego "Ogar polski, gończy polski", gdzie można znaleźć linie hodowlane ogara polskiego (wg Kołuckiego). I tak śledząc kolejne pokolenia (interesowały mnie tylko suczki) w końcu doszłam do Czity - pierwszej założycielki rasy. Tak więc Ares ma sekwancję mtDNA określoną jako haplotyp PH1.
We wszystkich jego miotach ten mtDNA (PH1) nie został jednak przekazany następnemu pokoleniu. :niewka: Wszystkie szczeniaki (obu płci) z miotu z Polką z Huculskiej Łąki i z Hubą Olfactus otrzymały mtDNA od Gawry, czyli haplotyp PH3.
Natomiast szczeniaki z jego pierwszego miotu z Axaną ze Słopnickiej Przełęczy otrzymały mtDNA od Yumy Strapczyny, czyli haplotyp PH2.
Chyba się nie pomyliłam :mysl_1:
SOKOŁÓWKA

Zapraszam na stronę o moich ogarach : http://www.mojeogary.ga
Awatar użytkownika
1e2w3a
Posty: 2358
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 21:07
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: MIĘDZYBÓRZ / WROCŁAW, Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Strona "Projekt Sicz Orłowska"

Post autor: 1e2w3a »

Po przeczytaniu tekstu „Czy Negra jest hovawartem? Wykorzystanie analizy mtDNA do identyfikacji rasy psa” - mam pytanie do p. Iwony – genetyka. Czy haplotypy PH1, PH2, PH3 występują tylko u ogarów czy może w innych rasach również :?:
SOKOŁÓWKA

Zapraszam na stronę o moich ogarach : http://www.mojeogary.ga
ODPOWIEDZ