KWPR, Radom, 18 maja 2014 r.

Moderator: BACHMATsforanemroda

Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: KWPR, Radom, 18 maja 2014 r.

Post autor: SARABANDA »

Pierwsze opisy ogara były robione w czasach kiedy ilość "ras" psów i ich wygląd odbiegała bardzo od dzisiejszych. Trudno stwierdzić do jakiej budowy psa w ogóle odnosi się stwierdzenie że ogar ma być takiej czy innej budowy. Podejrzewam że ze wzgl na brak odpowiedniego żywienia, brak szczepień i choroby psy w ogóle były jako gatunek nie miały się tak dobrze jak obecnie. Podobnie jak z ludźmi. Na przełomie wieków przeciętny wzrost ludzi zwiększył się o jakieś 30cm , ogólna kondycja też się poprawiła. Ze wzgl na opiekę medyczną, witaminy, szczepienia itd budowa koścca ludzi bardzo się zmieniła, nie ma krzywicy, innych chorób z niedożywienia. Podobnie jest z psami które były w swoim rozwoju od szczeniaka uzależnione od ludzi. Myślę że obecne ogary w typie promowanym przez sędziów byłyby w poprzednich wiekach bardziej zbliżone wyglądem do molosów.
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
delia
Posty: 249
Rejestracja: niedziela 16 cze 2013, 23:40

Re: KWPR, Radom, 18 maja 2014 r.

Post autor: delia »

Co tu dużo mówić, z psami jak z ludźmi. Jednemu podoba się cycata baba, innemu decha. Jeden właściciel, czy sędzia woli chude ogary, inny bardziej "przysadziste". Dla każdego coś miłego. W przyrodzie urozmaicenie jest wskazane i tak powinno być!
Awatar użytkownika
ogończyk
Posty: 1132
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 22:34
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Łopuchowa/Kosztowa
Kontakt:

Re: KWPR, Radom, 18 maja 2014 r.

Post autor: ogończyk »

Więc może próby polowe? I ocena Gonu? Choćby i na Lisie tylko, skoro zajęcy mało? (Co jest dopuszczalne w istniejącym regulaminie.) I może się okaże, że piękny utytułowany pies gończy nie jest w istocie "psem gończym", a tłuścioch, gra jak złoto? I chociaż nie wyrabia kondycyjnie, warto go rozmnażać bo jest "OGAREM"!? Albo odwrotnie? Czym się różni pies gończy od innych? Może zaczniemy sobie przyswajać "wzorzec" rasy?
Pzdr.
"...Czasem, psy dojadają po nas. Czasami my po psach...."
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: KWPR, Radom, 18 maja 2014 r.

Post autor: Ania W »

delia pisze:Co tu dużo mówić, z psami jak z ludźmi. Jednemu podoba się cycata baba, innemu decha. Jeden właściciel, czy sędzia woli chude ogary, inny bardziej "przysadziste". Dla każdego coś miłego. W przyrodzie urozmaicenie jest wskazane i tak powinno być!
Dobra uznajmy to za najlepsze podsumowanie wątki wystawowego i resztę dyskusji przenieśmy do właściwych wątków :)
Będzie cięte ;)
Awatar użytkownika
Danuta
Posty: 2304
Rejestracja: czwartek 23 paź 2008, 14:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Dębica

Re: KWPR, Radom, 18 maja 2014 r.

Post autor: Danuta »

Hehehehe... Skoro tutaj mogę, to sobie też porządzę ;)

Czytam dokładnie cały wątek, żeby pozbierać wyniki z wystawy i... Aniu W - ty wielokrotnie tu pisałaś o myślistwie, użytkowości więc ja też sobie pozwolę w tym jednym tylko poście.

qzia pisze:Napisałam tylko tyle:
"Sędziowanie bardzo wnikliwe i dokładne. Dość długie. Wynik pozostawiam bez komentarza. :niewka: :niewka:
Ja mam takie widzimisię jakie mam i nikt mnie nie przekona, że w rasie mamy dążyć do tłustych, beczkowatych ogarów. A widzę, że Radom i Bytom :niewka: :niewka: ...... :placzek:"
Czy tu jest gdzieś słowo o tym, że wygrał gruby ogar?
Tak qzia - jest! W emotkach!
Myślę, że z Twojego zapisu wiele osób odczyta, że w Radomiu i w Bytomiu wygrały ogary tłuste i beczkowate. Z pewnością ja tak odczytałam.

Delia - łapka :zgoda:


SARABANDA, qzia - pytanie: gdzie we wzorcu jest mowa o dużej szybkości ogara?

Cytat ze wzorca:
Wrażenie ogólne:
Pies średniej wielkości, o mocnej muskularnej, raczej ciężkiej budowie, dającej mu znaczną wytrzymałość, lecz nie szybkość.
(...)
Chody:
Powolny kłus. Podczas gonu niezbyt szybki galop.


Mój pies należy raczej do klasycznych, może za grubych (Pan go kocha ;) ) ale doskonale, po ogarzemu sobie radzi na orance (w przeciwieństwie do mnie, o czym już kiedyś pisałam ;) ). Wbieganie - nie! - wdrapywanie na skarpę? Proszę bardzo:
P1680962-001.JPG
P1680962-001.JPG (155.14 KiB) Przejrzano 881 razy
Nie powiem, co poczułam, gdy byliśmy jeszcze na lewej skarpie tego wąwozu, obok widocznego pniaka, i Lokis poooszedł w dół! :strach_2:


Odnośnie psów aktywnie polujących, biernie polujących, polujących w ogóle - nie wypowiadam się - nie moja bajka. Polowania to styl życia niezgodny z moją filozofią i nie będąc w temacie nie chcę się wymądrzać. Zwłaszcza po informacjach, które mocno mnie poruszyły, o ogarach, które zginęły podczas polowań. Dodam, że podziwiam ludzi, mających pasje w życiu więc doceniam również myśliwych z krwi i kości. Znam też myśliwych, którzy znając niebezpieczeństwo, nie puszczają swoich psów w nagance. :mysl_1:
Mój pies został sprawdzony na konkursach tropowców, traktowanych jako interesujące zajęcie dla psa a dla mnie przygoda, nabycie nowych, miłych doświadczeń i sposób spędzenia czasu. Konkursy dzikarzy odrzuciłam: nie pozwalam psu gonić zwierzyny w lesie, to jak mam mu pozwolić na to w zagrodzie?


Oczywiście zdecydowanie też oświadczam:
Iza i Sławek pisze:Oświadczam ;) : Nie popieram nadwagi. Preferuję Ogara masywnego, o grubej kości, głębokiej klatce piersiowej (mocne podkasanie u Ogara - :strach_2: )



SARABANDA - luźne rozważania: Jeżeli z powodów, o których pisałaś statystyczny człowiek mógł np. w półwieczu wzrosnąć o 10 % (strzelam: ze 165 w 1960r. do 181,5 cm w 2010r.) to proporcjonalnie górna granica we wzorcu ogara też mogłaby wzrosnąć z 65 cm do 71,5 cm :jezyk_3:


Zakończę luźne dywagacje stwierdzeniem Deli:
delia pisze:Co tu dużo mówić, z psami jak z ludźmi. Jednemu podoba się cycata baba, innemu decha. Jeden właściciel, czy sędzia woli chude ogary, inny bardziej "przysadziste". Dla każdego coś miłego. W przyrodzie urozmaicenie jest wskazane i tak powinno być!
:zgoda:


Wracając do tematu wątku:
Gratuluję serdecznie wszystkim zadowolonym z Wystawy. :brawo_1: :brawo_1: :brawo_1: W pierwszym poście wpisałam wyniki. Proszę sprawdzić, czy wszystko OK.
Danuta i Lokis

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7820
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: KWPR, Radom, 18 maja 2014 r.

Post autor: qzia »

Ja myślę, że najlepiej jak sędzia będzie wybierał ogary zdrowe i w kondycji wystawowej. :jezyk_3: :jezyk_3: A jak ktoś chce mieć wielkie, tłuste coś to niech sobie kupi mastiffa, labka lub świnkę. :jezyk:
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: KWPR, Radom, 18 maja 2014 r.

Post autor: Ania W »

No i trzeba będzie posprzątać :roll:
KasiaG
Posty: 58
Rejestracja: piątek 14 lis 2008, 13:13

Re: KWPR, Radom, 18 maja 2014 r.

Post autor: KasiaG »

A ja myślę, że ktoś tu mało słuchał uwagę sędziego :nunu: i pomylił kondycje psa pracującego z psem, grzecznie mówiąc, wychudzonym. Trzeba mu więcej jeść dawać. To nie jest chart :)
Dodam tylko, że już w krótce z wzorca ogara zniknie indeks jakim jest waga - co więc będzie nowym wyznacznikiem rasy ? Wzrost ? A tu jestem pewna, że znaczna częśc suk jest powyżej wzorcowego 60 cm ;)
ODPOWIEDZ