Imiona ogarów a sprzedaż za granicę

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

Awatar użytkownika
Paulina_T
Posty: 537
Rejestracja: czwartek 20 sie 2015, 11:15
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Imiona ogarów a sprzedaż za granicę

Post autor: Paulina_T »

Witajcie, mam pytanie głównie do hodowców, ale nie tylko. :)

Bardzo podoba mi się tradycja nadawania ogarom imion związanych z lasem, myślistwem, czy innymi nazwami polskimi. Jednak wiele psów sprzedawanych jest poza granice naszego kraju, do Niemiec, Anglii.
Mam w związku z tym pytanie: jak wygląda sprawa rejestrowania imienia psa, który - choćby tak jak mój - RÓŻA Poszły w Las - zawiera polskie czcionki??
Jakie są Wasze doświadczenia? Czy słyszeliście o ewentualnych problemach przy rejestrowaniu psów w związkach kynologicznych innych państw? Czy wtedy zapis byłby: ROZA Poszly w Las? Czy to jeszcze ten sam pies, czy już formalnie inny?
Hodowla Ogara Polskiego - tel: 604 853 302
https://www.zsosnowejpolany.pl/
Awatar użytkownika
Hekate
Posty: 2065
Rejestracja: poniedziałek 27 lut 2012, 21:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nowy Dworek/Lubuskie

Re: Imiona ogarów a sprzedaż za granicę

Post autor: Hekate »

W sumie to nie wiem jak wygląda zapis w związku, ale powstaje na podstawie rodowodu wystawionego w Polsce. O problemach z rejestracją nie słyszałam nigdy. Kennel Club informuje tylko, że rasa jest nieuznana i pies nie ma prawa do wystaw, chyba że organizowana jest stawka pt. psy nieuznane przez klub.
Awatar użytkownika
Paulina_T
Posty: 537
Rejestracja: czwartek 20 sie 2015, 11:15
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Imiona ogarów a sprzedaż za granicę

Post autor: Paulina_T »

No ale przecież ogary sa wystawiane za granicą?
Tak było teraz z Wystawą Światową w Lipsku. I na pewno MAZUR PwL też jest wystawiany na wystawach w Niemczech. Więc jak jest z tym uznaniem rasy?
Hodowla Ogara Polskiego - tel: 604 853 302
https://www.zsosnowejpolany.pl/
Awatar użytkownika
Ewka
Posty: 3817
Rejestracja: poniedziałek 03 sty 2011, 19:12
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Błonie

Re: Imiona ogarów a sprzedaż za granicę

Post autor: Ewka »

Hekate mówi ze swojej perspektywy - jej psy są w Anglii.
Byleby w sercu ciągle maj!
Awatar użytkownika
Hekate
Posty: 2065
Rejestracja: poniedziałek 27 lut 2012, 21:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nowy Dworek/Lubuskie

Re: Imiona ogarów a sprzedaż za granicę

Post autor: Hekate »

Nie tylko w Anglii. W Danii i Norwegii też. Większość krajów europejskich jest zrzeszona w FCI i tam nie ma żadnego problemu. W Anglii rasa jest nieuznana.
Awatar użytkownika
Paulina_T
Posty: 537
Rejestracja: czwartek 20 sie 2015, 11:15
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Imiona ogarów a sprzedaż za granicę

Post autor: Paulina_T »

Hekate pisze:Nie tylko w Anglii. W Danii i Norwegii też. Większość krajów europejskich jest zrzeszona w FCI i tam nie ma żadnego problemu. W Anglii rasa jest nieuznana.
Teraz rozumiem, dziękuję :)

Czekam na dalsze wypowiedzi i dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem. :)
Jak zarejestrować psa o nazwie z polskimi literami.
Hodowla Ogara Polskiego - tel: 604 853 302
https://www.zsosnowejpolany.pl/
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Imiona ogarów a sprzedaż za granicę

Post autor: hania »

Za granica rejestrują psa na podstawie rodowodu eksportowego, nic w nim nie zmieniają w danych psa, więc dlaczego mieliby zmieniać imię? Nie wiem jak zapisują u siebie w związku, bo z polskimi literami wysyłałam za granice tylko jednego psa, który rejestrowany nie był.
Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: Imiona ogarów a sprzedaż za granicę

Post autor: Wilga »

Pewnie Ela Goniwiatrowa wie więcej jak to sie dziej, o hoduje za granica i Jej psy tam zostają.
Pozdrawiamy

Bogna i Cykada
Awatar użytkownika
Poniatowski Dwór
Posty: 1527
Rejestracja: sobota 08 lut 2014, 14:38
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Poniatowa, woj. lubelskie
Kontakt:

Re: Imiona ogarów a sprzedaż za granicę

Post autor: Poniatowski Dwór »

może jestem laik.. ale jeżeli nasze litery za granica moga być problemem... to mamy tyle pieknych możliwości by tych trudniejszych głosek nie używać dla piesków idących poza granice Polski.... to nie używajmy... piesek po Husarzu ma iść do Szkocji... wiec z opcji imion proponowanych prze hodowlę wybrałam SZEJKA - dla prostoty, i szacunku dla tych którzy maja to tam w Szkocji wymawiać... i myślę, ze to nie jest zła opcja... a dla zagraniczniaków... zdecydowanie prostsza... ja ogólnie stawiam w ważnych kwestiach wymagania... ale imię... to tylko imię... i niech nie będzie utrudnieniem...ale ja jestem świeżutka hodowczyni... (PS. ale mocno nastawiona na komfort moich ogarków i ich właścicieli... - dlatego sie wogóle ośmielam odzywać)
z Poniatowskiego Dworku pozdrawiają Ania i Łukasz z dziećmi
oraz AS-ANI, HUSARZ, FELIX, MINA, ARIADNA i ZADZIOR
https://www.facebook.com/Ogary-Polskie- ... 921752356/
Kontakt do HODOWLI 515061115
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Imiona ogarów a sprzedaż za granicę

Post autor: Ania W »

Paulina_T pisze: : ROZA Poszly w Las? Czy to jeszcze ten sam pies, czy już formalnie inny?
Myślę, że bardziej niż imię i przydomek psa określa stałe oznakowanie (tatuaż, chip) i to jest podstawa jego identyfikacji. A to już jest niezależne od języka kraju pochodzenia, bo przecież w bardzo wielu językach są specyficzne litery.
Moja Udana z Anglii jest zarejestrowana w Polsce, ale jeżeli właściciel chce zarejestrować psa za granicą to hodowca wyrabia mu rodowód eksportowy i myślę, że jest to dokument uwzględniający tego typu problemy.
Poniatowski Dwór pisze:piesek po Husarzu ma iść do Szkocji... wiec z opcji imion proponowanych prze hodowlę wybrałam SZEJKA - dla prostoty, i szacunku dla tych którzy maja to tam w Szkocji wymawiać...
Jak znam życie to i tak będzie tam funkcjonował jako SHAKE ;)

Jeżeli chodzi o imiona to ja jestem tradycjonalistką. Mogę "negocjować" z nowym właścicielem, ale ostatecznie decyzję podejmowałam ja. Inną sprawą jest to, że właściciele bardzo często zmieniają imiona...i są to imiona niekiedy "urągające" ogarzej dumie :D Jeżeli ktoś chce tak psa wołać - ok. Ja chcę mieć w papierach możliwie tradycyjnie - najlepiej "po ogarzemu i po polskiemu" :)
ODPOWIEDZ