Terapia psychopedagogiczna z udziałem psa - wnioski,dyskusja

Wszystko na temat przygotowania się przewodnika i jego psa
Awatar użytkownika
carmen
Posty: 763
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 09:18
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: koło Żywca

Terapia psychopedagogiczna z udziałem psa - wnioski,dyskusja

Post autor: carmen »

Zauważyłam, że na allegro wszystkie ksiażki z aukcji się rozeszły. Ciekawe czy ktoś z Was się jeszcze skusił. Właśnie dostałam przesyłkę i zabieram się do czytania w wątku tym będe chciała podzielic się wnioskami z tego co przeczytałam czy zadac pytanie jaka jest Wasza opinia.

Na końcu ksiazki wymienieni są współautorzy i znalazłam w końcu imię i nazwisko właścicielki charta polskiego, która w ksiażce ma swój udział. Dagmara Kierul, właścicielka psa Bohater Ferrero ( na marginesie z hodowli rasypolskie).
Określ swoją wizję przyszłości. Zastanów się jaka jest jej cena? Postanów, że ją zapłacisz...
Awatar użytkownika
carmen
Posty: 763
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 09:18
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: koło Żywca

Re: Terapia psychopedagogiczna z udziałem psa - wnioski,dyskusja

Post autor: carmen »

Czytając ksiażkę doszłam do bardzo zdumiewającego wniosku... że ja faktycznie znam częśc osób, które działają w fundacjach... słyszałam o Harnasiu owczarku podhalańskim z odzysku, słyszałam na kursie dla hodowców o "Razem łatwiej" (należy tam Hania i Ewa Brodzka od Flatków, która była na kursie dla hodowców... o ile się nie mylę???)

bardzo spodobał mi się opis cwiczeń rozwijających emocjonalnie pacjentów, wspomagających ukierunkowanie dzieci - zabawy, w których raz z podłogi sprząta pies a raz dziecko... albo pies który trzyma ciasteczko na nosie i go nie zjada (uczenie dzieci samozaparcia, wytrwałości).

Mam tez jedno przemyślenie czy w trakcie zajęc nie przeszkadza fakt, że psiak może się ślinic? podhalany też napewno się ślinia... prowadzący obciera psu pysk żeby nie wybrudzic uczestników kursu? i Ciekawi mnie reakcja rodziców? W miastach pewnie jest to inaczej niż na wsi...
troszkę dziś czytałam kolegom między zajęciami i byli zaskoczeni pomysłowością z jaką można rozwijac dzieci (pies Bajer).
Określ swoją wizję przyszłości. Zastanów się jaka jest jej cena? Postanów, że ją zapłacisz...
Awatar użytkownika
carmen
Posty: 763
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 09:18
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: koło Żywca

Re: Terapia psychopedagogiczna z udziałem psa - wnioski,dyskusja

Post autor: carmen »

Cieawostki z ksiązki: rozdział 1

Jak kiedyś pojmowano uzdrawaijącą moc zwierząt?
Przez wiele wieków uważano, że polizanie ran przez psa przyśpiesza gojenie. W starożytnej Grecji hodowano i szkolono nawet psy do tego [...]. Wierzono, że zwierzęta te są wysłannikamim boga Asklepiosa (bóg medycyny i boskiego lekarza).

Bardzo ciekawa z legend zrodziła się we Francji - jest ona o psie rasy greyhound o imieniu Guinefort. Ten legendarny pies zginął z rąk własnego pana w skutek fatalnej pomyłki. Właściciel, ujrzawszy psa zbroczonego krwią, stojącego przy kołysce dziecka, zadał psu śmiertelny cios, myśląc, że ten pożarł dziecko. Pies natomiast zagryzł węża ratując bezbronne dziecko. Właściciel zrozumiawszy swój błąd, pochował psa w studni, przykrył kamieniami i w koło posadził gaj. W wieku XIII stał się świętym dla okolicznych mieszkańców. Uważano, że miejsce te ma moc uzdrowidzielską. Pomimo wielu prób podejmowanych przez Kosciół w celu zaprzestania tego procederu, kult psa Guineforta przetrwał do XIX wieku.

W czasach bardziej współczesnych zwierzęta w terapi były wykorzystywane:
* ośrodek Ghell w Belgii
* York Retreat w Anglii, rok powstania 1790
* Ośrodek dla epileptyków w Bethel w Niemczech. Ośrodek ten itnieje do dzisiejszego dnia
W roku 1977 zaczęto oficjalnie przeprowadzac terapie z udziałem zwierząt. W tym właśnie roku w Stanach Zjednoczonych powstała organizacj DELTA SOCIETY z siedzibą w Portland. Założył ją Michale McCuloch. Jej głównym celem jest naukowe potwierdzanie przydatności terapii z udziałem zwierząt oraz jej propagowanie

Przeprowadzone przez psychologów badania doprowadziły do następujących wniosków:
1) Opieka nad zwierzęciem w dzieciństwie może wyrobic zwiększoną wrażliwosc na uczucia i postawy innych ludzi, nauczyc tolerancji, samoakceptacji, panowania nad sobą
2) Życie w towrzystwie zwierząt domowych pozwala wcześniej unaocznic dziecku fakty życia i śmierci
3) Zwierzęta mogą sprzyjac rozwojowi emocjonalnemu, będąc w okresach wyobcowania, odrzucenia lub kryzysu stałym źródłem przyjaźni, poczucia bezpieczeństwa i otuchy
Określ swoją wizję przyszłości. Zastanów się jaka jest jej cena? Postanów, że ją zapłacisz...
Awatar użytkownika
carmen
Posty: 763
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 09:18
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: koło Żywca

Re: Terapia psychopedagogiczna z udziałem psa - wnioski,dyskusja

Post autor: carmen »

Rozdział 1. cd.

Przebywanie z psem w tym samym pomieszczeniu ma na człowieka relaksujący wpływ, zmniejsza ciśnienie krwi i liczbę uderzeń serca. Psy wpływają pozytywnie na ludzką psychikę - człowiek nie wykazuje objawów somatycznych nerwicy, by zwrócic na siebie uwagę zwierzęcia. Czuje się przez to szczęśliwszy, zrozumiany i bardziej optymistyczny.
Zwierzęta przy tym są znakomitymi socjalizatorami, mają tendencję do skupiania wokół siebie innych ludzi.
Kalifornijskie badania wykazały, że starsze osoby posiadające zwierzęta były bardziej samowystarczalne, optymistyczne i otwarte, niż osoby nie posiadające psa.

"Pies nigdy nie rozmawia o sobie, ale słucha ciebie podczas gdy ty rozmawiasz o sobie, i potrzymuje wrażenie zainteresowania rozmową" ;)

Opis więzi ze swoim zwierzęciem wykorzystują niektórzy psychologowie do diagnozowania pacjenta. Zwierzęta są często lustrami niektórych konflików.

Terapia z udziałem psów w Polsce znana jest od 1996 roku.Fundacje jakie powstawały:
CZE-NE-KA z Warszawy www.czeneka.org
Fundacja Przyjaciel z Warszawy www.przyjaciel.pl
Fundacja Dogtor z Trójmiasta www.dogtor.iq.pl
Fundacja Razem Łatwiej z Warszawy www.razemlatwiej.pl
Fundacja Ama Canem z Łodzi www.dogoterapia.org.pl
Fundacja Razem w Świecie z Nowego Sącza www.dogoterapia.com.pl
Fundacja Cane Pro Humano
Fundacja Właśnie Tak z Bydgoszczy www.dogoterapia.org (oddziały Poznań, Tychy, Konin, Warszawa, Inowrocław, Zielona Góra, Grudziądz, Świecie)
Sekcja dogoterapii stowarzyszenia Terranowa www.nowofundland.pl
Sekcje dogoterapii przy oddziałach ZKwP (Toruń, Płock, Bydgoszcz, Będzin)
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym AMI ze Zduńskiej Woli www.ami.org.pl
Fundacja Pies dla Stasia z Warszawy www.pies-dla-stasia.prv.pl

typy działań: AAA, AAE i AAT
Określ swoją wizję przyszłości. Zastanów się jaka jest jej cena? Postanów, że ją zapłacisz...
Awatar użytkownika
carmen
Posty: 763
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 09:18
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: koło Żywca

Re: Terapia psychopedagogiczna z udziałem psa - wnioski,dyskusja

Post autor: carmen »

*** częsc linków zauważyłam, że jest nieprawidłowa (takie były podane w ksiazce) postaram się sprawdzic i poprawic na aktualne.
Określ swoją wizję przyszłości. Zastanów się jaka jest jej cena? Postanów, że ją zapłacisz...
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Terapia psychopedagogiczna z udziałem psa - wnioski,dyskusja

Post autor: dorob62 »

"Pies nigdy nie rozmawia o sobie, ale słucha ciebie podczas gdy ty rozmawiasz o sobie, i potrzymuje wrażenie zainteresowania rozmową"
Dokładnie tak. Nemrod na pewno tak ma:)Ale pewnie nie tylko on:)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
Paula
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 1600
Rejestracja: wtorek 14 paź 2008, 21:24
Gadu-Gadu: 3818816
Lokalizacja: Warszawa

Re: Terapia psychopedagogiczna z udziałem psa - wnioski,dyskusja

Post autor: Paula »

Carmen, mam nadzieję, że podtrzymasz ten temat, bo szalenie mnie to interesuje i bardzo ładnie piszesz... :szacun_1: i bardzo Ci dziękuję za tak interesującą lekturę :!:
Pozdrawiamy,
Paula & Świtun
Awatar użytkownika
carmen
Posty: 763
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 09:18
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: koło Żywca

Re: Terapia psychopedagogiczna z udziałem psa - wnioski,dyskusja

Post autor: carmen »

Rozdział 2.

Przygotowanie psa do pracy terapeutycznej

Uwagę należy zwrócic na bezwzględnie dobry stan zdrowia rodziców i szczeniaków oraz warunki w jakich są mieszkają - czy szczeniaki są w stałym kontakcie z ludźmi, hodowcą?
Zwrócmy się do hodowcy z prośbą o pomoc w dokonaniu wyboru odpowiedniego szczenięcia, uczciwy hodowca wskaże nam odpowiedniego szczeniaka, gdyż przebywając z nimi zna ich charaktery.

Siedmiotygodniowe szczenię poddaje się testom psychicznym pozwalającym określic charakter pracy jaką będą wykonywac. Można korzystac z testów W.E. Campbella, B.Klicommonsa, S.Wilson, K.Ściesińskiego.

przykładowy test:
Test W.E.Campbella http://www.goldenretriver.fora.pl/hodow ... a,857.html
Określ swoją wizję przyszłości. Zastanów się jaka jest jej cena? Postanów, że ją zapłacisz...
Awatar użytkownika
Karolina i Diana
Posty: 167
Rejestracja: wtorek 04 lis 2008, 15:31

Re: Terapia psychopedagogiczna z udziałem psa - wnioski,dyskusja

Post autor: Karolina i Diana »

Ja też się zaczytuję szalenie ciekawy temat :szacun_1:
Awatar użytkownika
carmen
Posty: 763
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 09:18
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: koło Żywca

Re: Terapia psychopedagogiczna z udziałem psa - wnioski,dyskusja

Post autor: carmen »

Rozdział 2 c.d.

Wstępne szkolenie. Po wyborze szczeniaka rozpoczyna się żmudna i bardzo długa praca.
Dobry przewodnik to taki, który uniemozliwia robienie szczeniakowi tego co jest złe. Jeśli szczenię lubi gryźc różne rzeczy należy z zasięgu zębów schowac buty a dac zabawki.
W wychowaniu psiego terapeuty należy przestrzegac zasady - nagradzamy za zachowanie dobre, ignorujemy, niezauważamy zachowań negatywnych (nie karzemy).
Ze szczeniakiem należy bawic się jak najwięcej - wyrobienie dokonałej koordynacji ruchowej jest niezbędne dla przyszłego terapeuty.
Należy szczeniakowi pokazywac jak najwięcej miejsc, ludzi, zwierząt, sytuacji i zapachów. Zabieramy go na plac zabawa, dworzec kolegowy czy halę targową.
Z jednoczesnym oswajaniem psa ze światem należy rozpocząc naukę posłuszeństwa. Polecana w ostanim czasie jest zwłaszcza metoda klikerowa.

Dalsze szkolenie psa to nauczenie komend optycznych - przydatnych podczas zajęc terapeutycznych. Uczy się także podnoszenia i przynoszenia przedmiotów. Dobrze jest nauczyc komend takich jak: przybij piątkę, śpi piesek, kręcenia wokół własnej osi, turlania, toczenia, wkładania przedmiotów do koszyka.
Przykłady zastosowania:
Kończąc zajęcia prosi się pieska aby pomógł za dzieci posprzątac zabawki - pies sprząta. Po czym na nową komendę ku radości dzieci pies wyciąga zabawki z koszyka i rozdaje dzieciom. Prosimy dzieci o posprzątanie zabawek za pieska i włożenie do koszyka. (rozwija współpracę, uczy pomagania innym, pracy)
Podczas zajęc z dziecmi pies jest towarzyszem zabaw dzieci. Dzieci leżą na podłodze i bawią się w restaurację... mają na brzuszku psi smakołyk. Każde dziecko wyobraża sobie, że z chrupki wyczarowuje sie wspaniałe danie. Każde dziecko opisuje to danie - jak wygląda, jaki ma zapach, itd. Po czym każde dziecko podchodzi do psa i kładzie psu ciasteczko na nosie. Pies nie zjada od razu. Na komendę podrzuca ciastko do góry i zjada. (Zabawa rozwija wyobraźnię, zasób słownictwa, uczy cierpliwości)
Podczas zabaw pies stoi a dzieci czołgają się pod pieskiem - następnie dzieci stoją w ułożone w pociąg a piesek czołga się pod dziecmi (zabawa rozwija sprawnośc ruchową dzieci).
Określ swoją wizję przyszłości. Zastanów się jaka jest jej cena? Postanów, że ją zapłacisz...
ODPOWIEDZ