Dokladne proporcje karmy domowej

konar
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 23:25

Dokladne proporcje karmy domowej

Post autor: konar »

Czesc!

Mam pytanie odnosnie karmienia mojego ogara. Pies ma prawie 12 miesiecy, jakies 4 tygodnie temu wazyl 43kg (moim zdaniem i weterynarza, ktory mial w zyciu juz kilka psow tej rasy jego waga jest prawidlowa), w zasadzie przez cale swoje zycie pies byl karmiony sucha karma (royal canin i purina pro plan), niestety ten typ jedzenia wyzwalal w nim gejzery nowych zapachow co nie bylo mile dla nas noi przypuszczamy ze dla niego tez nie. Probowalem lagodzic sprawe espunisanem ale niewiele to dawalo. Tak czy inaczej pies zatrul sie czyms co najprawdopodobniej capnal w czasie spaceru i czego nie udalo mi sie mu odebrac co pociagnelo za soba kuracje, ktora odbyla sie miedzy innymi poprzez zmiane karmy na gotowana w domu. I teraz pytan mam kilka do was szanowni forumowicze: ile danego skladnika wagowo mu dawac dziennie? Oczywiscie wiem o proporcjach (40% miesko, 30% warzywa, 30% zageszczacz typu kasza, ryz, makaron) ale chodzi mi o dokladna ilosc danego skladnika w dziennym menu. Chce jeszcze raz zaznaczyc ze pies ma niecaly rok (czyli jeszcze sie rozwija), prowadzi w miare aktywny tryb zycia (3-4 spacery dziennie w tym 1-2 spacery z bieganiem po lace i wzdloz lasu (minimum 60minut), pozostale 1-2 spacery w zasadzie nie krocej niz 30minut), wazyl 43kg, w tej chwili chyba troche mniej. Do tej pory dziennie, rozbite na 3 posilki, dostawal 30dag miesa gotowanego (miesko ze skrzydelek kurczaka, serca, wartobka, zoladki, zawsze gotowane) 2 szklanki 250ml ryzu badz kaszy, 2 szklanki gotowanych warzyw. Nie wiem czy te proporcje ilosciowe sa ok. Dodatkowo zastanawiam sie ile bonusow dziennie psu dawac, czyli oleju roslinnego, jajek (surowych czy gotowanych), soli (czytalem gdzies ze pies powinien dostawac dziennie od 10 do 25 g soli), owocow (wiem ze owoce raczej kwasne czyli odpadaja banany itd itp), co jeszcze?

Bede bardzo wdzieczny za sugestie, w moim odczuciu pies dostaje na dzien dzisiejszy troche za malo jedzenia, tak wiec zwiekszam te ilosci o ktorych pisalem wyzej, tak czy inaczje chce uscislic ile on powinien dostawac.
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Dokladne proporcje karmy domowej

Post autor: hania »

Najlepiej ilość dostosować obserwując psa.
Z solą bym uważała.
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Dokladne proporcje karmy domowej

Post autor: Ania W »

Myślę że nikt nie poda ci dokładnie ilości poszczególnych składników.
Po pierwsze dla mnie waga 43 kg na ogara to dużo ale w dużym stopniu zalezy to także od ogólnej budowy psa bo na forum są ogary - psy które ważą po 33 - 35 kg i wcale do chucherek nie należą . Są tez takie które ważą w okolicach 40 i nie widać po nich tej wagi bo składaja się prawie z samych mięśni.
Nie napisałeś jaki to pies, z jakiej hodowli, po jakich rodzicach - to ważne. Ważna jest też ogólna przemiana materii.
Jak dla mnie ilości karmy którą podajesz są ogormne ale patrzę na to z perspektywy suki. Chociaż ostatnio jak zobaczyłam jakie ilości zjada nieduża w sumie gończa to mnie zamurowało - Łoza miałaby to spokojnie na dwa dni :)
konar
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 23:25

Re: Dokladne proporcje karmy domowej

Post autor: konar »

Psiak jest z hodowli z Poludniowej Kniei FCI (Rzeszow), nie widzialem ojca ale widzialem matke i jak dla mnie byla dosc pokaznych rozmiarow. Moi rodzice spotkali kiedys hodowcow Ogarow, w jednej z gdanskich dzielnic, ktorzy szli z samcem warzacym okolo 50kg... Dodam tylko ze pies ma range reproduktora i jest dosc mocno obwieszony medalami. Zdaje sobie sprawe ze moj pies przekroczyl wage podawana w publikacjach na temat tej rasy ale poki co zaden wtererynarz z ktorym mielismy kontakt nie uczulal nas na jego zbyt duza mase, a zaznaczam ze jeden z weterynarzy hoduje ogary od kilkudziesieciu lat. Moj psiak jest dosc mocnej budowy i dosyc mocno umiesniony, na moim osiedlu jest jeszcze jeden Ogar troszke starszy od mojego i jest troche odmiennej budowy (w sensie lzejszej) a wazy w okolicach 39kg wg slow wlasciciela.

Wiem ze powinienem dobrac ilosc karmy obserwujac psa, ale nie chce eksperymentowac w momencie kiedy on jeszcze w jakims stopniu sie rozwija, ludze sie ze jest ktos na tym forum, kto ma podobnie zbudowanego pupila i jest w stanie podpowiedziec mi ile karmy dla niego przygotowuje.

W kazdym razie dzieki za wszelkie podpowiedzi!
bea100

Re: Dokladne proporcje karmy domowej

Post autor: bea100 »

Co do karmienia, to każdy ma swoje i tu będą odmienne zdania ;)

Ja radzę ( za pewną stareńką hodowczynią) popatrzeć na głowę/jej objętość (w sensie czaszkę) psa i taką mniej więcej dać "objętość" dziennej miski (raczej jedzenie w miarę gęste).
No i w zimie (jak ostra i mrozy) trzeba dawać trochę więcej co jest jasne.

Moim zdaniem są różne organizmy psie, jeden potrzebuje więcej a drugi mniej- tu nie ma mądrych.
Nikt Ci chyba nie poda dokładnej "miarki" :lol:
Jeśli test żeberkowy wychodzi OK- znaczy podajesz dobre ilości jedzenia i tyle.

A oto ten test:
Stajemy z tyłu psa, mając go przed sobą. Kładziemy ręce na żebrach (bokach klatki piersiowej psa) otwartą dłonią, lekko dotykając. Jeżeli pies ma obfity zimowy podszerstek, musimy trochę bardziej ręce przycisnąć. Nie dotykamy jednak samymi palcami, tylko otwarta dłonią. Oceniamy stan żeber.

Jeżeli żebra są od razu łatwo wyczuwalne i tuż pod skórą, to pies jest za chudy.
Stan idealny jest wtedy, kiedy żebra są pokryte CIENKĄ warstwą tłuszczu (czujemy lekkie pokrycie żeber, żebra łatwo wyczuwalne).
Jeżeli żebra są ledwo wyczuwalne, dopiero po większym przyciśnięciu ręką, to pies jest za gruby.
Jeżeli mówimy "Jakie żebra? Ten pies nie ma żeber", to pies jest otyły i wymaga zmniejszenia podawanych racji."


PS
Nie podaję soli tzn. nie solę nic.
Awatar użytkownika
wszoleczek
Posty: 1894
Rejestracja: środa 18 lis 2009, 10:44
Gadu-Gadu: 3431453
Lokalizacja: Libiąż k/Chrzanowa
Kontakt:

Re: Dokladne proporcje karmy domowej

Post autor: wszoleczek »

Ja soli daję tylko do wody gdy gotuję makaron.

U mnie proporcje są 3:1:1 mięso:warzywa(+jajka,ser biały):makaron. Daję psu 1l-1,5l w zależności od tego co czeka psa i jaka pogoda (gdy na następny dzień idziemy do lasu na 8h, to dam mu trochę więcej, a w zimie dostawał 1,5l + trochę suchego-tylko że mój śpi na dworze).

Dla każdego ogar powinien wyglądać inaczej ;) Potrzymaj psa na tych dawkach jakie masz. Jeśli wg ciebie za dużo schudnie stopniowo zwiększaj. Tylko że teraz idzie jeszcze lato i psy jedzą mniej :jezyk_3:
Natalia i Nero
konar
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 23:25

Re: Dokladne proporcje karmy domowej

Post autor: konar »

Wczoraj bylismy u weterynarza bo niestety czeka nas ciecie pod oczkami - entropia. W kazdym razie psiak wazy 40kg i stwierdzilismy ze ta waga jest dobra a moze byc jeszcze nizsza i tez nie powinno byc problemu. W kazdym razie dziekuje wszystkim za odpowiedzi.
bogar
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 02 sie 2010, 21:45

Re: Dokladne proporcje karmy domowej

Post autor: bogar »

witam,moj ogarek dostaje 2 razy dziennie,sucho karme z dodatkami(mieso,warzywa itp,)zjada z tzw,wylizaniem,,,kiedys slyszalem ze pies powinien dostawac tyle zeby zjadal wszystko z lekkim niedosytem,,,,moze cos w tym jest,,,co sie tyczy psow to wiekszosc by jadla i jadla,,najwazniejsze zeby nie upasc psa,,,wyglada to nie estetycznie no jest to niezdrowe,,tak mysle,co do ilosci jedzenia to na zawartosc miski sklada sie garsc suchego jedzenia i druga garsc mokrego ,tak miej wiecej,,,
Awatar użytkownika
wszoleczek
Posty: 1894
Rejestracja: środa 18 lis 2009, 10:44
Gadu-Gadu: 3431453
Lokalizacja: Libiąż k/Chrzanowa
Kontakt:

Re: Dokladne proporcje karmy domowej

Post autor: wszoleczek »

Zbliża się zima, więc znowu zaczyna się dylemat: ile więcej dawać jedzenia psu przez zimę, zważywszy na to, że śpi na dworze? I czy można dawać psu lekko ciepłe jedzenie? Zawsze czekałam, aż wszystko wystygnie do temp pokojowej, ale się tak zastanawiam czy takie leciutko ciepłe może psu zaszkodzić? :mysl_1:
Natalia i Nero
Awatar użytkownika
Ola i Dunaj
Posty: 2107
Rejestracja: czwartek 27 lis 2008, 11:13
Gadu-Gadu: 9495783
Lokalizacja: Młynki

Re: Dokladne proporcje karmy domowej

Post autor: Ola i Dunaj »

Ze wzgl. na spadek temperatur w nocy przestawiłam psy na gotowane. Na pewno jest bardziej kaloryczne niż sucha, którą do tej pory zjadały. Czasami dostają lekko ciepłe jak nie zdąży ostygnąć i jakoś nie zauważyłam żeby im szkodziło. A na pewno chętniej ją zjadają :) tzn nie ze wzgl na temperaturę karmy. Generalnie wolą gotowane szyjki kurze z ryżem i warzywami :cwaniak:
Utopista widzi raj,
realista widzi raj plus węża.
Helmut Walters
ODPOWIEDZ