Zaogarzona czyli co tam słychać w Psiej Comecie ;-)

dewelina634
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 30 cze 2020, 15:32
Gadu-Gadu: 0

Re: Zaogarzona czyli co tam słychać w Psiej Comecie ;-)

Post autor: dewelina634 »

20201202_104753.jpg
20201202_104753.jpg (175.66 KiB) Przejrzano 2611 razy
pozdrawiamy bardzo serdecznie
dewelina634
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 30 cze 2020, 15:32
Gadu-Gadu: 0

Re: Zaogarzona czyli co tam słychać w Psiej Comecie ;-)

Post autor: dewelina634 »

Resized_IMG-20200411-WA0000.jpeg
Resized_IMG-20200411-WA0000.jpeg (71.47 KiB) Przejrzano 2562 razy
Załączniki
d42a3fd1ef2eeb2a10a8867b9836a18b.0.jpg
d42a3fd1ef2eeb2a10a8867b9836a18b.0.jpg (73.87 KiB) Przejrzano 2562 razy
dewelina634
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 30 cze 2020, 15:32
Gadu-Gadu: 0

Re: Zaogarzona czyli co tam słychać w Psiej Comecie ;-)

Post autor: dewelina634 »

71fecf3b14ac8bb2e8140a3749b730bb.0.jpg
71fecf3b14ac8bb2e8140a3749b730bb.0.jpg (83.05 KiB) Przejrzano 2562 razy
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7820
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Zaogarzona czyli co tam słychać w Psiej Comecie ;-)

Post autor: qzia »

Charty to dla właścicieli innych ras psy egzotyczne, dziwne, czasami głupsze. Są to jednak psy bardzo uczuciowe, wrażliwe, piękne ale nie zapominajmy, że także użytkowe. Zapraszam do obejrzenia reportażu z charciego coursingowego treningu. Są kraje w których psy innych ras także biorą udział w zawodach tego typu. W Polsce, na razie swoje zawody mają także rodezjany i basenji. Może kogomus się spodoba i będzie chciał poćwiczyć z ogarem.
http://tvtoya.pl/catchuptv/show/reporta ... fxTTonk11g
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Zaogarzona czyli co tam słychać w Psiej Comecie ;-)

Post autor: kasiawro »

Dzięki za film, lubię inne tematy zagłębiać, które są mi obce. Ten najmniejszy i największy takie jeszcze ruchy szczeniakowe :marzyc: uśmiałam się.
Pytania mam :wstydek: :
- to coś na zasadzie prób pracy :mysl_1: ?
- prędkość jest zmienna?
- za co są punktowane? poza zachowaniem przy wabiku i w stosunku do drugiego psa?
- jak ścinają zakręty to jest ;)?
- to organizuje ZKwP?
Qzia jak będą gdzieś bliżej mnie takie wyścigi obojętnie jakiej rangi daj mi znać proszę.
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7820
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Zaogarzona czyli co tam słychać w Psiej Comecie ;-)

Post autor: qzia »

Cieszy mnie zainteresowanie :piwko: Twoje Kasieńko.
To co jest na filmiku to trening z licencjami. Organizowany pod patronatem ZKwP. Na filmie jest Pan sędzie Grunt, który jest także sędzią innych psich sportów. Licencja jest potrzebna aby startować w zawodach, które są organizowane przez różne oddziały ZKwP. W Twojej okolicy do niedawna bywały zawody pod Wrocławiem ale w tym roku nie ma. Najbliżej sobie możesz sprawdzić tu: http://www.wyscigi.zkwp.pl/kalendarz/
Co do sędziowania to ocenia się na coursingu 5 elementów: szybkość, zręczność, zaciętość, wytrzymałość i tzw follow czyli podążanie za wabikiem. Wabik porusza się na lince biegnącej po rolkach i ma imitować ucieczkę zająca. Często do wabika oprócz szeleszczących taśm mamy przyczepioną skórę zajęczą.
Za każdy element sędziowania pies może zdobyć do 20 pkt, czyli za bieg max to 100 pkt od jednego sędziego. Sędziów jest na krajowych zawodach 2 a na międzynarodowych 3. Biegi są zawsze 2 czyli I i II tura. Psy są najpierw losowane a w II turze biegną wg punktacji. Każda rasa chartów biega trochę inaczej. Jeśli chodzi o "ścinanie" to zauważ, że psy są dwa. Czyli jeden biegnie bliżej wabika a drugi dalej. Ten pierwszy wchodzi w zakręt blisko rolki. Drugi, ponieważ jest dalej, widzi, że wabik skręcił i zaczyna kierować się na tzw skróty. Wtedy jakby zamieniają się rolami. Drugi staje się tym, który jest bliżej wabika. I przy następnej rolce znowu jest zmiana. Tak biegają whippety i charciki. One są bardzo szybkie i biegną bardzo blisko wabika. Nie mają też tendencji do kombinowania i raczej słabo przewidują gdzie pobiegnie wabik. Charty ras większych, zwłaszcza jak się znają to jakby wymieniają się rolami podczas pogoni. Jeden biegnie ścigając zająca a drugi jakby kontroluje z boku. Jeśli zając/wabik skręci to role się zmieniają. Ten bliżej poluje a ten dalej kontroluje. Widać to zwłaszcza u saluki czy polaków. Follow to właśnie typowe podążanie za wabikiem czyli bieg tak jak wabik leci. Jest typowy raczej dla whippetów. Saluki myśli na polowaniu. Stare wyjadacze domyślają się, że jak wabik leci np w stronę ściany lasu to wiadomo, że musi skręcić i zaczynają biec tam gdzie powinien skręcić. Są takie psy, które już od startu pędzą na sam środek parkuru i tam czekają na wabik. Takie psy często dostają dyskwalifikacje ale bardzo mało punktów za follow. Szybkości, wytrzymałości czy zaciętości nie muszę chyba tłumaczyć. Zręczność to oczywiście umiejętność szybkiej zmiany kierunku czy zwrotność psa. Są jeszcze tzw "próby smyczy" To zawody podobne do coursingu ale nie muszą być organizowane przez ZKwP. Na takich zawodach biegają pary lub trójki psów, które dobrze się znają. Ocenia się głównie współpracę podczas polowania. Ocenę dostaje cała smycz a nie poszczególne psy. Przypominam, że chodzi tu o smycz w staropolskiej gwarze łowieckiej :mrgreen: . Mamy jeszcze zawody torowe mniej w Polsce popularne. To typowe wyścigi po torze jak końskie.
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Zaogarzona czyli co tam słychać w Psiej Comecie ;-)

Post autor: kasiawro »

Dzięki Qzia za profesjonalny opis :szacun_1: :brawo_1: .
qzia pisze: środa 05 maja 2021, 20:59 Najbliżej sobie możesz sprawdzić tu: http://www.wyscigi.zkwp.pl/kalendarz/
Co do sędziowania to ocenia się na coursingu 5 elementów: szybkość, zręczność, zaciętość, wytrzymałość i tzw follow czyli podążanie za wabikiem. Wabik porusza się na lince biegnącej po rolkach i ma imitować ucieczkę zająca. Często do wabika oprócz szeleszczących taśm mamy przyczepioną skórę zajęczą.
Sprawdziłam niestety najbliżej mam w Bytomiu ;). Jakbyś coś słyszała w okolicach moich, że znowu się odbywają to dawaj znać. Widziałam filmiki inne, właśnie z taśmami świecącymi.
Czy prędkość jest stała, czy dostosowywana do wieku, rasy :mysl_1: ?
qzia pisze: środa 05 maja 2021, 20:59 Za każdy element sędziowania pies może zdobyć do 20 pkt, czyli za bieg max to 100 pkt od jednego sędziego. Sędziów jest na krajowych zawodach 2 a na międzynarodowych 3. Biegi są zawsze 2 czyli I i II tura. Psy są najpierw losowane a w II turze biegną wg punktacji.
Każdy z sędziów ocenia to samo? Poza losowaniem jest kryterium wieku?
qzia pisze: środa 05 maja 2021, 20:59 Jeśli chodzi o "ścinanie" to zauważ, że psy są dwa. Czyli jeden biegnie bliżej wabika a drugi dalej. Ten pierwszy wchodzi w zakręt blisko rolki. Drugi, ponieważ jest dalej, widzi, że wabik skręcił i zaczyna kierować się na tzw skróty. Wtedy jakby zamieniają się rolami. Drugi staje się tym, który jest bliżej wabika. I przy następnej rolce znowu jest zmiana. Tak biegają whippety i charciki. One są bardzo szybkie i biegną bardzo blisko wabika. Nie mają też tendencji do kombinowania i raczej słabo przewidują gdzie pobiegnie wabik.
To wyłapałam na filmie, instynktownie im to wychodzi :silacz:. Ciekawi mnie natomiast to czy są za to punkty odejmowane (za ścinanie)? Skoro dyskwalifikacja jest za czekanie na środku (szczerze to dla mnie sprytny pies jak tak robi :mrgreen: ) to za ścinanie chyba odejmują :mysl_1: ?
Whippety i greyhoundy dla mnie to petardy :silacz: . Biegają na czas?
Greyhoundy pięknie się ruszają :marzyc: .
qzia pisze: środa 05 maja 2021, 20:59 Charty ras większych, zwłaszcza jak się znają to jakby wymieniają się rolami podczas pogoni. Jeden biegnie ścigając zająca a drugi jakby kontroluje z boku. Jeśli zając/wabik skręci to role się zmieniają. Ten bliżej poluje a ten dalej kontroluje. Widać to zwłaszcza u saluki czy polaków.
Saluki i azawak sporo kiedyś oglądałam na youtube w ich ojczyznach gdzie polowały.
qzia pisze: środa 05 maja 2021, 20:59 Są jeszcze tzw "próby smyczy" To zawody podobne do coursingu ale nie muszą być organizowane przez ZKwP. Na takich zawodach biegają pary lub trójki psów, które dobrze się znają. Ocenia się głównie współpracę podczas polowania. Ocenę dostaje cała smycz a nie poszczególne psy. Przypominam, że chodzi tu o smycz w staropolskiej gwarze łowieckiej :mrgreen: . Mamy jeszcze zawody torowe mniej w Polsce popularne. To typowe wyścigi po torze jak końskie.
To też chętnie popatrzę na coursing.
Torowe to już nie bardzo mnie kręcą ;).
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7820
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Zaogarzona czyli co tam słychać w Psiej Comecie ;-)

Post autor: qzia »

Jeśli chodzi o prędkość wabika to jego prędkość jest zmieniana w trakcie biegu. Jest tzw. wabikowy czyli osoba, która obsługuje maszynę i ustala prędkość wabika. Wabik jest prowadzony bliska psa ale tak aby uniemożliwić psu pochwycenie. W regulaminie jest nawet odległość jaka powinna być zachowana między psem a wabikiem. Aby zostać wabikowym są specjalne kursy bo jest duża sztuka, zwłaszcza przy psach tak szybkich jak whippety. Jeśli wabik ucieknie za daleko i pies straci go z oczu to zwyczajnie może przestać gonić.
Co do sędziów to każdy ocenia to samo ale sędziowie siedzą w różnych miejscach parkuru. Jest sędzia, który obserwuje start i początek trasy i taki, który kontroluje koniec biegu. Są parkury na terenie pagórkowatym i trzeba tak rozmieścić sędziów aby cała trasa była pod kontrolą.
Jeśli pies ścina za bardzo to może mieć za to obcięte punkty. Jeśli biegnie tak, że ma dobry follow czyli skręt jest reakcją na skręt wabika to może ścinać bo to naturalne zachowanie. Jeśli pies skręca biegnąc na wprost słupka, który stoi przy rolce to oznacza, że umie przewidzieć ruchy wabika. Wtedy też może ściąć. To wszystko są bardzo delikatne niuanse.
Czas biegu się nie liczy. Czasami pies wolniejszy biega lepiej technicznie i ma więcej punktów.
Na koniec dodam, że po paru latach asystentury na coursingach wiem, że oceny są bardzo subiektywne. Właściwie to loteria. Różni sędziowie, jak na wystawach, lubią różne sposoby biegania. U jednych dany pies wygrywa a u innych przegrywa. Liczy się dobra zabawa i ogromna frajda jaką mają z biegania psy.
Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13064
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: Zaogarzona czyli co tam słychać w Psiej Comecie ;-)

Post autor: kasiawro »

Wnioskuję że "wabikowy" to najważniejsza osoba w tych konkursach. Pewnie nie raz słyszał na swój temat od niezadowolonych właścicieli ;).
Delikatne niuanse - to dlatego dociekałam bo właśnie trochę nie było to dla mnie jasne. Dzięki raz jeszcze za dawkę wiedzy!!!
Awatar użytkownika
qzia
Posty: 7820
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 09:09
Gadu-Gadu: 9909298
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Re: Zaogarzona czyli co tam słychać w Psiej Comecie ;-)

Post autor: qzia »

kasiawro pisze: czwartek 06 maja 2021, 13:18 Wnioskuję że "wabikowy" to najważniejsza osoba w tych konkursach. Pewnie nie raz słyszał na swój temat od niezadowolonych właścicieli ;).
Delikatne niuanse - to dlatego dociekałam bo właśnie trochę nie było to dla mnie jasne. Dzięki raz jeszcze za dawkę wiedzy!!!
O tak wabikowy to jest figura. Przy młodych psach na licencji czy na biegach treningowych bardzo ważne jest aby wabik biegł tuż przed samym nosem aby psa podkręcać. Po skręcie na rolce wabik czasami musi na psa "poczekać" aż ten się zorientuje, że trzeba zmienić kierunek pogoni. Przy psach wyjadaczach wabik musi szybko uciekać bo te często skręcają widząc pachołek, który zawsze stoi przy rolce. Moja Klara miała kiedyś fantastyczny bieg, w którym udało jej się idealnie wyczuć wszystkie skręty wabika. Nie dała swojej rywalce ani na chwilę się wyprzedzić. :silacz: :silacz:
Dodam jeszcze, że każda tura na zawodach ma inaczej rozciągnięty wabik. Psy nigdy nie biegną po tej samej trasie.
ODPOWIEDZ