KWPR, Płock, 27 maja 2012 r.

Moderator: BACHMATsforanemroda

Awatar użytkownika
kasiawro
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 13065
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 08:09
Gadu-Gadu: 13373652
Lokalizacja: Niemcza /Dolny Śląsk

Re: KWPR, Płock, 27 maja 2012 r.

Post autor: kasiawro »

Gosiu ja z derką widziałam i jak kom. mój odżyje stary to wkleję ;)
Awatar użytkownika
SARABANDA
Posty: 3910
Rejestracja: niedziela 27 mar 2011, 20:08

Re: KWPR, Płock, 27 maja 2012 r.

Post autor: SARABANDA »

A już myślałam że będzie dla nas uwaga gdzie mamy się przenieść z tą dyskusją :jezyk_3:
A jak się nazywa takie ubranko często ozdobne co przykrywa konia całego razem z głową? Widywane w filmach historycznych.

______________


Małgosia&S&C
"...wcale nie wyprzedziliśmy zwierząt i roślin na drodze ewolucji. Po prostu one poszły w jedną stronę, a my w drugą."
Awatar użytkownika
Iza i Sławek
Posty: 1621
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 09:47
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: KWPR, Płock, 27 maja 2012 r.

Post autor: Iza i Sławek »

Zbroja dla konia ?
Wesna z Gończaków
Awatar użytkownika
Ola i Dunaj
Posty: 2107
Rejestracja: czwartek 27 lis 2008, 11:13
Gadu-Gadu: 9495783
Lokalizacja: Młynki

Re: KWPR, Płock, 27 maja 2012 r.

Post autor: Ola i Dunaj »

SARABANDA pisze:A już myślałam że będzie dla nas uwaga gdzie mamy się przenieść z tą dyskusją :jezyk_3:
A jak się nazywa takie ubranko często ozdobne co przykrywa konia całego razem z głową? Widywane w filmach historycznych.

______________


Małgosia&S&C
Kropierz :)
Utopista widzi raj,
realista widzi raj plus węża.
Helmut Walters
Awatar użytkownika
Iza i Sławek
Posty: 1621
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 09:47
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: KWPR, Płock, 27 maja 2012 r.

Post autor: Iza i Sławek »

Czy to znaczy, że ogary maja umaszczenie "kropierzowe" ?
Wesna z Gończaków
Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Re: KWPR, Płock, 27 maja 2012 r.

Post autor: ania N »

Gratulacje dla Wszystkich! :piwko: :silacz:
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: KWPR, Płock, 27 maja 2012 r.

Post autor: Ania W »

Iza i Sławek pisze:Czy to znaczy, że ogary maja umaszczenie "kropierzowe" ?
Może mieć kropierzowe...albo derkowe, bo są także derki, które zachodzą na końską szyję (albo mocno owego konia okrywają)...ale co byśmy nie mówili to koń jaki jest każdy widzi, a w przypadku ogara umaszczenie czaprakowe wzorzec określa dość precyzyjnie ;):
sierść koloru czarnego lub ciemnoszarego okrywa w kształcie czapraka cały kark, zachodząc nieco na tył głowy, cały grzbiet aż do ogona, boki tułowia i wierzch ogona; na głowie, szczególnie na oczami, na kufie, uszach, przodzie szyi, na barkach, przedpiersiu, podbrzuszu, udach oraz nogach przednich i tylnych występuje podpalanie o odcieniu od ciemnożółtego do mahoniowego;

i w innej wersji :
Głowa i uszy z wyjątkiem nalotów z obu stron czaszki podpalane, uszy nieznacznie ciemniejsze od reszty. Nogi, podbrzusze i uda również podpalane. Korpus czarny lub ciemnoszary, prawie czarny, w staropolskim języku myśliwskim zwany podżartym. Podpalenie zasadniczo żółte, ma różne natężenie tej barwy aż do rdzawo – cynamonowej, najbardziej cenionej u ogara polskiego. Włos biały dopuszczalny w kształcie strzałki przez głowę aż do nosa, na piersiach, końcach łap i na końcu ogona. W czapraku czarnym, zachodzącym aż na głowę, wyraźne punkty nad oczami o kolorze podpalenia, czerń zachodząca aż na kufę dyskwalifikuje ogara polskiego.

A teraz możemy się kopać ze wzorcem...ale myślę, że nie warto - podobnie jak z koniem :tia:
Są tacy co chcą mieć czaprak w formie czapraka końskiego, są tacy co wolą ciemniejsze...a są tacy co lubię całkiem jasne ogary. ;)


Sarabanda - Łoza też ma "pekaesy" przy uszach i uważam, że to jedna z najbardziej znamiennych cech ogarzego umaszczenia :silacz:
Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: KWPR, Płock, 27 maja 2012 r.

Post autor: Wilga »

A co to pekaesy?
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: KWPR, Płock, 27 maja 2012 r.

Post autor: Ania W »

U panów to właściwie bokobrody...albo baczki
A u ogara to :
Załączniki
peakes.jpg
peakes.jpg (181.77 KiB) Przejrzano 888 razy
Awatar użytkownika
ania N
Posty: 5017
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 18:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Nasiłów /Puławy

Re: KWPR, Płock, 27 maja 2012 r.

Post autor: ania N »

Jeśli to czarne znaczki przed uszami to też mamy. :D

Dzisiaj w dziennym świetle specjalnie sprawdziłam - rude włosy w czapraku pojawiają się u Fiorda od szyi przez kark do barków a dalej do nasady ogona praktycznie nie ma. Może by przeszedł ten sprawdzian. Za to za zmarchy na czole poległby sromotnie. :gleba:

A Ja to chciałabym kiedyś zobaczyć ogara ze strzałką na nosie - serio. ;)
„Jak ktoś chce coś robić to szuka sposobu, jak ktoś nie chce nic robić to szuka powodu."

https://www.facebook.com/HodowlaOgaraWislanaOsada/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ