Księga imion

Moderatorzy: BACHMATsforanemroda, eliza

Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Księga imion

Post autor: dorob62 »

bea100
No teraz jest chyba Nuta Nadbużańskei Granie.. czy Nutka??? Zapytam Małgosię;)
A Nobel?????
Zaraz dopiszę:)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
Awatar użytkownika
Ania W
Sołtys Wsi Ogarkowo
Posty: 11868
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 22:03
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Re: Księga imion

Post autor: Ania W »

Myślę że Nut i Nutek było trochę...w sumie pewnie porównywalnie do Jantara albo i lepiej;)
Na pewno była Nutka Chojar ;)
Nutka Nadbużańskie Granie
Nuta Ogarusy
Nutka Ostoja Smażewska
Nuta z Gończaków
Nutka ze Stadniny Cisowiec
Iwa- Nutka z Rydzyńskiego Lasu

Ale imię bardzo ładne i dla ogarzej damy w sam raz :)
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Księga imion

Post autor: dorob62 »

To nie wpisuję ani Nuty ani Nutki bo obie są:)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
bea100

Re: Księga imion

Post autor: bea100 »

A może zrobimy wyjątki? Tzn w przypadku bardzo "ogarzych" imion? Takich jak Jantar, Dumka (Duma) czy Nutka (Nuta) itd W końcu, to że tak się powtarzają od lat to nie przypadek :fiufiu:
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Księga imion

Post autor: dorob62 »

Oczywiście... mówisz i masz:)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
bea100

Re: Księga imion

Post autor: bea100 »

A oto fragment z "Nauki Łowiectwa" Ignacego Bobiatyńskiego:
"...W tym właśnie czasie przed układaniem psów daje się im nazwiska dla łatwiejszego ich układania, zwoływania i zagrzewania do ochoty. Chociaż mogą się one dowolnie naznaczać, bierzemy jednak pospolicie od szczególnych psa przymiotów, głosu, sierści itp. To jednak uważać należy, ażeby nazwiska nie były długie, owszem lepiej będzie jeśli będą krótkie i łatwe do wymawiania. Dlatego umieszczam tu takich nazwisk pewną liczbę, z którychby myśliwy mógł użyć do swojej psiarni według upodobania.
Dla psów
Czyż, Dobosz, Zagraj, Dunay, Dyszkant, Kantor, Grzmilas, Cymbał, Cekus, Tenor, Urwis, Zagryź, Szumlas, Hałas, Ucich, Dwonek, Chlestala, Słowik, Trębacz, Waltman, Lunay, Przełaj, Zaday, Kasztan
Dla suk
Nazywa, Kabza, Duda, Skrzypka, Lutnia, Plaksa, Lotka, Sarna, Chwytka, Sapka, Cytra, Klempa".

U Stefana Batorego (któremu Gloger przypisuje wielki zasługi dla rozwoju łowiectwa) były w psiarni takie imiona: Śmiga, Obrócica, Karwat i Szukaj.

Nadanie dobrego imienia ogarowi to duża rzecz. Okazuje się, że to nie "imię" a NAZWISKO wręcz :P Twój temat powinien brzmieć "Księga ogarzych nazwisk" :hi_1:
Ostatnio zmieniony czwartek 11 gru 2008, 09:08 przez bea100, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Księga imion

Post autor: dorob62 »

Ale Cymbał chyba bym nie dała....teraz jest inna konotacja tego słowa.... Zaraz dopiszę:)
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
bea100

Re: Księga imion

Post autor: bea100 »

No to apropos innych konotacji- sięgnęłam do staropolszczyzny na N

Nadobna (piękna, miła)
Nastołka (serweta)
Nawa (łódź)
Niewola (konieczność)
Nowina (nowość)
Nuża (zmęczenie)

Nadobny (piękny)
Namiastek (potomek)
Nardus (roślina ind.)
Naróg (kres)
Narzec (zganić)
Niewczas (trud)
Notus ( wiatr Płd)
Nur (nurek)

...no i uśmiałam się bo znalazłam imię NOTA- znaczy to w staropolszcz. tyle co ...NUTA :D

A i ja bym nie nazwała ogara Cymbałem. Nawet jeśli to imię bardzo historycznie uzasadnione ;)
Awatar użytkownika
dorob62
Posty: 1729
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 21:22
Gadu-Gadu: 7212705
Lokalizacja: Warszawa

Re: Księga imion

Post autor: dorob62 »

Cygaro mi się podoba.. ale już jest. I Grot i Generał.
"Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu" - Robert Benchley
bea100

Re: Księga imion

Post autor: bea100 »

A ja proszę o dopisanie na Z

Zadzior
Zaśpiew
Zagoń
Zagraj
Zatocz

Zoczna
(to też bardzo stare imiona psów myśl)

Wymysliłam: Zagłoba ...no i podoba mi się imię Dziedzic oraz dla suni Dziedziczka
I jeszcze na O: Ochota

Fajnie też było, jak była złaja, że układano z "nazwisk" ogarów całe zdania z sensem. Super sprawa. Wołano np "Zagraj Lutnia Moja " lub "Ruda Buszuj Wojan Zagoń" itd. (dopisz Ruda, Buszuj, Wojan)

Czy tylko my dwie mamy tu zabawę? Nikt inny nie ma pomysłów na imiona ogarze?
Ostatnio zmieniony piątek 12 gru 2008, 08:34 przez bea100, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ